کتاب شناسی و معرفی کتاب ویژه نامه حضرت زهرا (س)

کتاب شناسی و معرفی کتاب ویژه نامه حضرت زهرا (س) (58)

چهارشنبه, 30 فروردين 1396 ساعت 02:28

زندگينامه حضرت معصومه عليها السلام

نوشته شده توسط

مؤلّف محترم بعد از بيان مقدمه مطالب كتاب را در سه بخش آورده‌ است: بخش اول درباره تاريخچه شهر مقدس قم از ابتدا تا ورود حضرت معصومه(س) به اين شهر است. بخش دوم كتاب، به شرح زندگاني حضرت معصومه(س)، و بخش سوم به امامزادگان مدفون در قم، معرفي مساجد، مدارس كتابخانه‌ها و آثار تاريخي و نقاط ديني اين شهر و همچنين حوزه علميه آن اختصاص يافته است.
بخش اول: تاريخچه شهر مقدس قم از ابتدا تا ورود حضرت معصومه(س)
دراين بخش، به تاريخچه قم، پيش و پس از اسلام پرداخته شده است. همچنين به نام‌گذاري شهر، فضيلت سرزمين قم و اهل آن، مركزيت شهر قم براي شيعيان، و شخصيت‌هاي برجسته شيعه در قم اشاره شده است. در ادامه نيز، ماجراي ورود حضرت رضا(ع) و دعبل خزاعي به قم، مطرح مي‌شود.
بخش دوم: در اين بخش كه مهم‌ترين بخش كتاب است، زندگاني حضرت فاطمه(س) بررسي، و نام پدر و مادر ايشان، سن مبارك حضرت، تاريخ ولادت و وفات ، حركت حضرت از حجاز به ايران براي ديدن برادر، ورود به شهر قم، وفات و ماجراي دفن جنازه مطهراين بانوي بزرگوار بيان شده است

بخش اول: پيرامون ولادت حضرت زهرا(س) و تاريخ ولادت ايشان به اقوال گوناگون از شيعه و سني از ديگر مطالب اين بخش نامگذاري فاطمه زهرا(س) و القاب ايشان و بررسي ريشه اين القاب به نقل‌ هاي گوناگون آمده است.
بخش دوم: پيرامون دوران كودكي فاطمه(س) و شدت علاقه پيامبر به ايشان فضائل حضرت زهرا(س) چه از جنبه‌ي دروني و چه بعد بيروني مورد بحث قرار گرفته است از آن جمله و فضائل رفتاري بخشش و ايثار ايشان و فضائل دروني ايشان ايمان، تقوي و زهد ايشان مورد بحث و بررسي قرار گرفته است.
بخش سوم: در اين بخش مسئله ازدواج و خواستگاري علي(ع) از فاطمه زهرا(س) مطرح مي‌گردد در اين فضل مسائل پيرامون ازدواج اين دو بزرگوار به صورت مفصل آورده شد است.
بخش چهارم: در اين بخش به صورت مفصل به فضائل حضرت(س) پرداخته شده از جمله مسائل اين بخش نزول مائده آسماني براي فاطمه(س) معرفي ايشان به عنوان بهترين زنان عالم، عظمت فاطمه زهرا(س) در روز محشر، فداكاري ايشان در راه مبارزه با دشمنان دين، فاطمه در انجام وظايف نسبت به خانه و خانواده، شوهرداري، عبادت، عصمت و مباحثي نسبتاً مفصل پيرامون زن و بررسي نقش او در جامعه و زندگي خانوادگي مطرح مي‌گردد.
بخش پنجم: در اين بخش حوادث و رخ‌دادهايي كه از زمان رحلت رسول خدا(ص) تا شهادت فاطمه زهرا(س) مورد بررسي قرار گرفته است از جمله اين مباحث عبارتند از وفات پيامبر گريه‌هاي مكرر فاطمه بر پدر، مسئله‌ جانشيني علي(ع)، عكس‌العمل دستگاه حاكم و تحليل و بررسي مسئله فدك، مطالبه‌ي گواه از فاطمه بر سر مسئله فدك بر خلاف موازين شرعي، آوردن مطالبي پيرامون فدك از جانب اهل تسنن و بررسي كامل اين مسئله، تحليل فدك در طول تارخ، خطبه‌خواني فاطمه(س) در مسجد مدينه به همراه متن عربي و ترجمه فارسي ، از مهمترين مطالب اين بخش است

یکشنبه, 15 فروردين 1395 ساعت 04:30

نگاهی به مقام حضرت فاطمه علیه السلام

نوشته شده توسط

این کتاب شامل 9 بخش است  که در 36 صفحه تنظیم شده است. با سخن ناشر آغاز شده و به موضوعات یر می پردازد: هر موجودی چهار وجود دارد ، چهار وجود برای قرآن مجید ، قرآن عینی و حقیقی فقط در وجود انسان کامل ، فاطمه علیها السلام ، از مصادیق واقعی قرآن کریم ، فاطمه (س) بلد طیبه، تعریف جامع و مانع از فاطمه (س) ، فاطمه (س) حبیبه حق است، بهار علی (ع) کنار فاطمه (س) خزان بهار علی (ع) می باشد.

یکشنبه, 15 فروردين 1395 ساعت 04:30

زندگانی حضرت فاطمه سلام الله علیها و دختران آن حضرت،

نوشته شده توسط

این کتاب دنباله کتاب زندگانی حضرت محمد (ص) است که قبلا به قلم نگارنده تالیف شده و به طبع رسیده است. این کتاب درباره زندگانی بانوی بزرگ اسالم ، دختر گرامی رسول خدا حضرت فاطمه زهرا  دختران بزرگوارش حضرت زینب کبری و ام کلثوم (ع) تدوین شده و از روی معتبرترین کتابهای شیعه و اهل سنت گردآوری  و تالیف گردیده  است.  بجز پاره ای از جاها عموما منابع و مصادر آن در پاورقی و یا در متن ذکر شده است.

و برای جمع آوری مندرجات آن بیش از بیست کتاب از کتابهای مزبور مورد استفاده و بررسی قرار گرفته و بدین صورت که می بینید تنظیم گردیده است

یکشنبه, 15 فروردين 1395 ساعت 04:30

اتحاف السائل بما لفاطمه من المناقب و الفضائل

نوشته شده توسط

این کتاب رساله کوتاهی درباره زندگی حضرت زهرا علیها سلام است که توسط اکراوی قلقشندی عالم اهل سنت در قرن دهم نوشته شده است . در مقدمه مصحح به این نکته توجه داده شده است که انتساب کتاب به مولف صحیح است و اینکه در چاپ  نخست ، آن را به شخص دیگری  با عنوان محمد بن عبد الرؤف مناوی نسبت داده اند درست نیست و فهرست نویسانی چون کحاله و کسانی که شرح اکراوی را نوشته اند اتحاف السائل را از آن وی می دانند. کتاب از پنج باب  تشکیل شده و در این ابواب به طور اجمال از زندگی شخصی و مناقب  وآثار آن حضرت سخن به میان آمده  است

مولف با مقدمه ای درباره اینکه شیعه امامیه فرقه محقه است ، کتاب را آغاز کرده و سپس به نقل بیست حدیث در فضیلت  اهل بیت می پردازد. این قسمت از کتاب ، حجم چندانی ندارد و مولف به سرعت از آن گذشته است و منبع اصلی این احادیث  کتاب المجتبی اثر محمود صالحانی اصفهانی شافعی است . در قسمت دوم به نقد و بررسی 23 خبر

یکشنبه, 15 فروردين 1395 ساعت 04:30

السقیفه و فدک

نوشته شده توسط

السقیفه و فدک تالیف احمد بن عبدالعزیز از محدثان اهل سنت در قرن چهارم هجری است . او مورخ و ادیب شاعر توانایی بود و در علم حدیث نیز تبحر داشت .
اصل کتاب از دو قسمت اصلی و یک قسمت فرعی تشکیل شده است و که دو قسمت اصلی ابتدا تحت عنوان سقیفه و سپس فدک گرد آمده است. قسمتی  که مصحح ارجمند این کتاب آقای دکتر محمد هادی امینی به اصل کتاب افزوده اند تحت عنوان ملحقات می باشد. شامل خطبه حضرت زهرا (س) و مطالبی دیگر درباره این خطبه می باشد

صفحه1 از6