کتاب شناسی ویژه نامه حضرت خدیجه

کتاب شناسی ویژه نامه حضرت خدیجه (16)

    یکی از موضوعات مهم و مورد ابتلای امروز، جایگاه و نقش زن در جامعه است. در جوامع اسلامی و به ویژه کشورمان ایران اسلامی، از دیرباز در پی استخراج نصوص، شواهد و متونی بوده‌اند که بیانگر ایفای نقش زنان در صدر اسلام و هنگام حضور پیشوایان دین بوده است.

در کتاب حاضر کوشش شده است زندگانی زنان پیرامون رسول الله (ص) که رابطه نسبی و سببی داشته و یا از زنان صحابی آن حضرت محسوب می شده‌اند، از ابعاد مختلف بررسی گردد.

موضوع این اثر، بررسی و تحلیل شخصیت، مقام، فضائل و زندگی حضرت خدیجه کبری(س) است.

مطالب این کتاب در هشت فصل تنظیم شده است. «قاسم نصیرزاده» نویسنده این کتاب ابتدا حضرت خدیجه(س) را معرفی می‌کند و خانواده و نسب و القاب ایشان را شرح می‌دهد. وی سپس به چگونگی خواستگاری و ازدواج با پیامبر اشاره می‌کند و در فصل سوم و چهارم کتابش برخی از فضایل و ویژگی‌های رفتاری آن حضرت را برمی‌شمرد. آموزه‌های تربیتی، فضایل و مقامات، شکوه خدیجه(س) در تاریخ و سخن بزرگان و وصیت و نحوة وفات این بانوی بزرگ، از دیگر مطالب این کتاب است.

در پایان اثر، تصاویری مربوط به خانة پیامبر(ص) و قبر حضرت خدیجه(س) و ابوطالب (ع) آمده است.

این کتاب از سوی انتشارات «سیب سبز» منتشر شده است.

این کتاب نیز یکی از آثار استاد «علي كرمي‌فريدني» است که پیرامون شخصیت بانوی پر فضیلت اسلام حضرت خدیجه (س) به رشته ی تحریر در آمده است.

این اثر مشتمل بر 9 فصل با نام های «اندیشه ای به جوشانی آب زمزم»، «پنج وصف ریشه و تبار خدیجه (س)»، «دخت درایت و پروا و هماس سعادت»، «سه دهه زندگی و دغدغه های مشترک»، «سیما و منش زیبای خدیجه»، «نقش خدیجه(س) در پیشرفت اسلام و انسان»، «آخرین شعله های زندگی»، «چند کتاب در مورد شخصیت حضرت خدیجه(س)» می باشد.

در بخشی از این کتاب می خوانیم:

«در جامعه عرب رسم بود که افزون بر گزینش نام برای کودک، پس از رشدش به تناسب شخصیت و نقش وی، برایش «کُنیه» برمی گزیدند. کنیه مردان با واژه «أَب» آغاز می شد و از زنان با «أُم»، و خدیجه افزون بر نام های ارجمندش ـ که هر یک، قطره ای از اقیانوس مواج شکوه او را به نمایش می نهد ـ دارای چندین کنیه است که هر کدام، رازی از معنویت اوست، و مشهورترین آنها این سه کنیه است:

قلم و بیان از وصف شخصیت، عظمت و جلالت شــأن اُمّ المؤمنین حضرت خدیجة کبری علیها السلامعاجز و ناتوان است و باید گفت غیر از حضرات اهل بیت عصمت وطهارت علیهم السلام کسی نمی تواند آن حضرت را آنگونه که بوده اند توصیف نماید. لذا در این مجموعه برآن شدیم که با بهره وری از آیات و روایات معتبر در منابع شیعه و سُنّی اشاره به 160 ویژگی از خصوصیات حضرت خدیجة کبری علیها السلام نموده و در حدّ توان، فضائل آن حضرت را بازگو نماییم.

این کتاب در چهار فصل سامان یافته است. فصل اول «خدیجه در تاریخ» است که در آن به زندگی حضرت خدیجه در پیش از اسلام می‌پردازد و درباره خواستگاری، همسری و فرزندان و رحلت آن حضرت مطالبی را بیان می‌کند. فصل دوم «خدیجه نخستین بانوی مسلمان» نام دارد که در آن اسلام آوردن و خدمات و فضیلت‌های آن حضرت را بیان می‌کند. در فصل سوم با عنوان «ویژگی‌های نخستین خانواده اسلامی» به ارزش محوری خانواده پیامبر و حاکمیت هنجارها و ارزش‌ها بر آن و نقش حضرت خدیجه در این میان می‌پردازد.
فصل چهارم با عنوان «برگزیده متون ادبی»، درباره شکوه و عظمت همسر پیامبر و نیز در سوگ آن حضرت است.

منبع:انصار الخمینی

صفحه1 از4