پرسش و پاسخ

پرسش و پاسخ (21)

چهارشنبه, 11 فروردين 1395 ساعت 01:47

صیغه ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س)

نوشته شده توسط

پرسش:1_ آیا صیغه ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) توسط پیامبر اکرم (ص) جاری شده است؟2- در چه تاریخی آنها با هم ازدواج کردند؟.
پاسخ:
خطبه و صیغه عقد ازدواج حضرت فاطمه را پیامبر خواندند(1) و این ازدواج در سال دوم هجری رخ داد. برخی در ماه رمضان و برخی در ذی الحجه و برخی در رجب گفته اند. (2) مسعودى در مروج الذهب تاریخ ازدواج على با فاطمه (س)را سال دوم هجرت دانسته (3) ومشهورترین قول در این باره اوّل ذى الحجة سال دوم هجرت است .(4)

چهارشنبه, 11 فروردين 1395 ساعت 01:40

فضایل حضرت فاطمه (س) در منابع اهل سنت

نوشته شده توسط

فضایل حضرت فاطمه (س) در منابع اهل سنت
درباره فضایل و عظمت بزرگ بانوی اسلام و یگانه دختر باقی مانده از رسول خاتم (ص) حضرت صدیقه اطهر فاطمه زهرا (س) چه در منابع شیعی و چه در منابع اهل سنت به فراوانی سخن گفته شده است. به قدری فضایل آن حضرت زیاد است که جای کوچکترین تردید و یا انکاری وجود ندارد.
ما ، در این نوشتار به ذکر برخی از فضایل بی شمار آن حضرت که در منابع اهل سنت موجود است. بسنده می کنیم.

چهارشنبه, 11 فروردين 1395 ساعت 01:39

بیرون رفتن زن از خانه طبق حدیث حضرت زهرا(س)

نوشته شده توسط

معنای حدیث حضرت زهرا که :«بهترین چیز برای زن آن است که مرد بیگانه او را نبیند و...» چیست ؟ آیا زنان نباید از خانه بیرون بروند؟

این فرمایش زهرای مرضیه(س) به معنای الزام و وجوب نیست؛ یعنی، در عین حال که خروج زن از منزل و حضور او در صحنه اجتماع با رعایت موازین و حدود شرعی جایز است؛ اما برای زنان بهتر آن است که از اختلاط با مردان اجتناب کنند. وجود مبارک فاطمه زهرا(س) نیز گرچه به هنگام ضرورت در صحنه اجتماع و سیاسیت حضور یافتند، اما بنای زندگی و روش ایشان در زندگی به اختلاط با مردان نبوده است.

چهارشنبه, 11 فروردين 1395 ساعت 01:37

حضرت زهرا(س)، الگوى ابرار

نوشته شده توسط

سید مهدى موسوى كاشمرى

یكى از عوامل اساسى در تكامل انسان عنصر «اسوه‏» است.

به یقین ارائه تعریف جامعى از اسوه در همه موضوعات مربوط به حیات مادى و معنوى بشر كه بتواند با برقرارى اعتدال بین نیازها و استعدادهاى انسانى، آنها را در حد طاقت‏بشرى به كمال لایق خود برساند، بدون هدایت وحى، توفیق بایسته را نخواهد یافت.

زیرا براى دست‏یابى به الگوى مذكور باید خود جستجوگر انسان و ابعاد شخصیت انسانى را بشناسد، به تمامى حقائق وجودى او و راه كمال و ایجاد اعتدال بین قواى او به درستى پى برده باشد، سپس فرد و یا افرادى را كه در تمامى آن ابعاد، خویش را تا نقطه كمال رسانیده باشند، بشناسد و آن گاه با اسوه قرار دادن آنها، خود در این طریق راه بپیماید.

این جمله، عبارتی است از اولین قسمت های خطبه حضرت زهرا(س) در مسجد مدینه که بسیار مشهور است و میان این عبارات درج گردیده است. "فجعل الله الایمان تطهیراً لکم من الشرک، والصلاة تنزیهاً لکم عن الکبر و الزکاة تزکیةً للنفس و نماءً فی الرزق، والصیام تثبیتاً للاءخلاص، والحج تشییداً للدین و العدل تنسیقاً للقلوب، و طاعتنا نظاماً للملة، و امامتنا أماناً من الفرقة، والجهاد غرّاً للاءسلام و ذلاًّ لاءهل الکفر و النفاق...".[1]

چهارشنبه, 11 فروردين 1395 ساعت 01:29

نحوه ی مقایسه مهریه حضرت زهرا(س)

نوشته شده توسط

میگویندمهریه ی حضرت500درهم بودمعادل25000000ریال امروزی
چراهیچ کس به این موضوع اشاره نداره که این مهریه بیش از8برابرمبلغ جهزیه ایشان بوده وقبل ازازدواج بایشان پرداخت شده وجهزیه ایشان ازهمین پول خریداری شده
چرابرای ساده شدن جهزیه هیچ تبلیغی نمیکنیدامادرتمام رسانه هابرای کم شدن مهریه تبلیغ میشودچراشیربهاحذف میشودوسیسمونی رونق میگیرد؟!

چهارشنبه, 11 فروردين 1395 ساعت 01:27

نمازخواندن حضرت زهرا

نوشته شده توسط

باسلام .نمازی که حضرت زهرا در شب زفاف بخاطر یاد روزمرگ و قبر خواندند کدام نماز مستحبی است؟و طریقه خواندن این نماز به چه صورت میباشد؟ باتشکر

پرسشگر گرامی با سلام و سپاس از ارتباطتان با این مرکز
از حضرت فاطمه سلام الله علیها نماز های متعددی نقل شده؛ ولی به سند معتبری که مشخص کند کدام یک را در شب زفاف خوانده برخورد نکردیم . ولی حاج شیخ عباس قمی در مفاتیح الجنان به نقل از امام باقر علیه السلام نماز شب زفاف را دو رکعت همانند نماز صبح ذکر کرده و نوشته است که:

صفحه1 از2