پرسش و پاسخ ویژه نامه حضرت زینب (س)

پرسش و پاسخ ویژه نامه حضرت زینب (س) (4)

شنبه, 04 ارديبهشت 1395 ساعت 04:30

مقام حضرت زینب(س) و مادرشان حضرت فاطمه سلام الله علیها

نوشته شده توسط

سوال :می خواستم در باره مقام بانوی گرامی زینب (س) بیشتر بدانم واین که آیا ایشان هم مقام مادرشان هستند اگرنه چه نکته والایی در وجود بی بی دوعالم است که حتی دختر بزرگوار ایشان که بسیار باتقوا بودند واین همه مصیبت را تحمل کردن باز به مقام مادر شان نرسیدند.

جواب:

در مورد مقام بانوی گرامی حضرت زینب سلام الله علیها مطالب بسیار است اما چند جمله از شأن و مقام آن حضرت از میان سایر اوصاف والای ایشان می باشد که به طور مختصر بیان می کنیم: روز 5 جمادی الاول سال پنجم هجرت، مقارن با تولد دختری پاک سیرت و ستوده خصال از خاندان آل رسول (ص) است. بانوی شایسته ای که الگوی صبر و مقاومت، پاسداری از ارزشهای الهی و جلوه ای از فضائل و کمالات اخلاقی و انسانی است. این نوزاد مبارک آنچنان ویژگیهای پدر گرامی اش حضرت علی(ع) را در خود جمع کرده بود که زینب «زینت پدر» نام گرفت و وارث تمام زیبائی های خاندان رسالت و امامت در طول تاریخ گردید. زینب(س) از همان دوران کودکی پیام آور خصلت های والای انسانی معنوی بود که بعدها در اثر

شنبه, 04 ارديبهشت 1395 ساعت 04:30

عصمت حضرت زینب (س)

نوشته شده توسط

سوال:آیا حضرت زینب(س) جزو معصومان نیستند با این که پدر و مادر ایشان هر دو معصوم بودند؟

پاسخ:قبل از جواب سوال بیان چند نکته خالی از لطف نیست.

الف:عصمت یعنی اینکه انسان به مرتبه ای از معرفت نائل شود که حقیقت و باطن گناه را مشاهده کند و چون انسان در این حالت با ملکوت هستی و جنبه‏های باطنی عالم در ارتباط هست، هرگز دچار اشتباه و خطا نمی‏شود. پس مصونیت از گناه و اشتباه، لازمه عصمت می‏باشد.

ب: گروهی از انسان ها ممکن است به مقام عصمت از گناه نائل شوند؛ اما عصمت از خطا و اشتباه مختص به انبیاء و ائمه علیهم السلام و بعضی از بندگان خاص خداوند است.

ج: اشخاصی که از اولیاء خداوند هستند؛ مانند حضرت عباس که به فرموده امام صادق(ع)؛ انبیاء در روز قیامت به مقام او غبطه می‏خورند و حضرت زینب(س)، معصوم از گناه هستند، اما عصمت از اشتباه در مورد آنان صادق نیست. اگر چه این گونه افراد با توجه به مقام معنوی و روحانیشان؛ به ندرت ممکن است دچار اشتباه شوند،

شنبه, 04 ارديبهشت 1395 ساعت 04:30

علت عزاداری شیعیان

نوشته شده توسط

سوال:چرا شیعه عزاداری می کند؟ لطفا در پرتو قرآن و حدیث پاسخ فرمائید؟

پاسخ:پاسخ به سؤال شما، در پرتو مقدماتی میسر است:

1- فرق داغدیدگی و عزاداری:

داغدیدگی عزاداری شخصی و غیر اختیاری است و در واقع حالتی است روانی و درونی وغالباً باعث خواهد شد که شخص از مدار زندگی عادی خارج شود اما عزاداری معمولاً بصورت اجتماعی صورت می گیرد و کاملاً اختیاری و با برنامه می باشد و بخشی از برنامه های زندگی عادی افراد محسوب می شود و البته می تواند در عادی سازی زندگی فرد داغدار مفید باشد. از نظر لغت هم عزا به معنای صبر و شکیبایی در ماتم است اگرچه به معنای سوگ و مصیبت هم می آید [1] .

عزی از باب تفعیل بکاررفته است و تعزیه الرجل یعنی تسلی دادن و توصیه به صبر کردن [2]

شنبه, 04 ارديبهشت 1395 ساعت 04:30

فرزندان امیرالمؤمنین(ع) و حضور آنها در کربلا

نوشته شده توسط

سوال:پیرامون فرزندان امام علی ع واینکه کدام یک ازاین فرزندان در واقعه عاشورا حضورداشتند را به همراه منابع معتبرمطالبی رابرایم ارسال نمایید. آیا زینب همان ام کلثوم است؟

پاسخ:فرزندان امام علی علیه السلام را 25 (و در روایات دیگر، 27، 33، یا 35) نفر دانسته اند، که نام برخی از آنان در تاریخ ثبت شده است:

از حضرت فاطمه زهرا علیها السلام: حسن(ع)، حسین(ع)، محسن(ع)، زینب(س) و ام کلثوم(س)

از خوله: محمد بن حنفیه