شنبه, 04 دی 1395 ساعت 17:26

بیانات حضرت آیت الله مکارم شیرازی در همایش تجلیل از شخصیت حضرت خدیجه کبری

نوشته شده توسط

بیانات حضرت آیت الله مکارم شیرازی در همایش ملی صدف کوثر تجلیل از شخصیت ام المؤمنین حضرت خدیجه کبری (س)

حضرت آیت الله مکارم شیرازی روز پنجشنبه دوم دی ماه در همایش ملی صدف کوثر جهت بزرگداشت مقام حضرت خدیجه سلام الله علیها در تالار قدس مجتمع آموزش عالی امام خمینی (ره) برگزار شده بود بیاناتی در مورد سیره و نکات تاریخی زندگانی ایشان پرداختند.

وی با اشاره به اینکه با برگزاری این همایش پیامبر(ص) را شاد کردید و گامی برای رفع مظلومیت حضرت خدیجه(س) برداشتید، ادامه داد: امیرمؤمنان(ع) در نهج البلاغه فرمودند که اگر در مسیر هدایت همراه کم داشتید وحشت نکنید که حضرت خدیجه(س) مصداق بارز این روایت هستند؛ چرا که در همراهی پیامبر(ص) تنها بودند و به مصداق این کلام وحشتی به خود راه ندادند و تا آخر محکم ایستادند.

این استاد سطوح عالی حوزه‌های علمیه گفت: در زمانی که پیامبر(ص) تنها بودند حضرت خدیجه(س) اولین کسی بود که به پیامبر(ص) ایمان آورد و در کنار ایشان همچون کوه ایستادند و با تمام وجود حمایت می‌کردند.

وی گفت: معروف است که هر زمان پیامبر(ص) به خانه می‌آمدند بدن ایشان بر اثر سنگ‌های دشمنان مجروح بود که بانوی فداکارحضرت خدیجه(س) زخم‌ها را می‌بستند و دلداری می‌دادند.

حضرت خدیجه(س) در دوران سختی و مشقت کنار پیامبر(ص) بود

آیت الله مکارم شیرازی عنوان کرد: یکی از نشانه‌های مظلومیت حضرت خدیجه(س) این است که تنها دوران مشقت بار پیامبر(ص) را دیدند، مخصوصا زمانی که پیامبر(ص) در حلقه محاصره دشمنان گرفتار بودند و زنده نماند که دوران عظمت پیامبر(ص) و به اوج رسیدن اسلام در جزیره العرب را ببیند.

وی ادامه داد: حضرت خدیجه(س) با غم و اندوهی جانکاه چشم از جهان فرو بستند و رسول اکرم(ص) و دخترشان حضرت فاطمه زهرا(س) را داغدار کردند و در حالی‌که وظیفه خود را در حمایت از اسلام انجام داده بودند.

این مفسر قرآن کریم در ادامه اظهار داشت: زوایای زندگی حضرت خدیجه(س) قابل مطالعه است و در هر زاویه آن درسی نهفته است.

ازدواج پیامبر(ص) با حضرت خدیجه(س)

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به اینکه در بعضی روایات آمده که حضرت خدیجه(س) در هنگام ازدواج ۴۰ سال داشتند و پیش از پیامبر(ص) با دو نفر ازدواج کرده بودند و از آنان فرزندانی نیز داشتند که در واقع هر دو مسئله از نظر محققین عالم و آگاه اشتباه و باطل است.

وی ادامه داد: مطابق تحقیق دانشمندان آگاه حضرت خدیجه(س) هنگام ازدواج با پیامبر(ص) ۲۵ سال و یا ۲۸ سال داشتند و دوشیزه بودند و همسری هم انتخاب نکرده بودند و آن دو نفر همسران خواهر ایشان بودند و آن فرندان هم فرزندان خواهرشان بود.

این مرجع تقلید شیعیان با اشاره به اینکه در انساب الأشراف آمده که حضرت خدیجه(س) هنگام ازدواج با پیامبر دوشیزه‌ای ۲۸ ساله بودند، اظهار داشت: حضرت خدیجه کبری(س) در همان جوانی حضرت محمد(ص) آینده فوق العاده ایشان را می‌دیدند و با وجود نکوهش زنان عرب که چرا تو با جوانی فقیر ازدواج می‌کنی خواستگاری پیامبر(ص) را پذیرفتند و مهریه ایشان ۹۰ مثقال طلا بود که حضرت خدیجه(س) گفتند که ۹۰ مثقال طلای مهریه‌ام را به پیامبر(ص) هدیه می‌کنم تا ایشان به عنوان مهریه به من بدهند.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به اینکه حضرت خدیجه(س) در تمام دوران زندگانی‌ خود دائما مظلوم و در فشار بودند، اضافه کرد: ایشان در پاکدامنی و عفاف زبانزد خاص و عام بودند که ابن حجر در کتابش می‌گوید که در عصر جاهلیت به ایشان لقب طاهره دادند.

متعصبان با تاریخ اسلام بازی کردند

این مرجع تقلید شیعیان ادامه داد: متعصبان با تاریخ اسلام بازی کردند و بنی امیه این مسئله را به حد اعلا رساند، که مرحوم علامه امینی می‌گوید کسانی که با علی(ع) دوستی و محبتی داشتند بنی امیه سعی می‌کردند به آنان لکه‌ای بچسبانند.

وی تصریح کرد: زندگانی حضرت خدیجه(س) واقعا الگو برای همه زنان و مردان است و این مهم به تبعیت از آیاتی از قرآن مجید است و در تنهایی اسلام و تنهایی پیامبر اکرم(ص) و فشارهای دشمنان بر پیامبر(ص)، ایشان را همراهی می‌کردند.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به الگوگیری از حضرت خدیجه(س)، بیان کرد: اگر روزی جامعه ما در فشار از سوی دشمنان بود باید مقاومت کنیم همانطور که حضرت خدیجه(س) در آن دوران‌های سخت مقاومت می‌کرد.

باید با تکفیری‌ها مبارزه کنیم

استاد سطوح عالی حوزه‌های علمیه در بخش پایانی سخنانش یادآور شد: مشکل جهان اسلام تکفیری‌ها هستند که آتش اختلاف را در میان شیعه و سنی برافروختند و دشمن این‌ها را تحریک کرده و باید در جبهه سیاسی، نظامی و فرهنگی برای مقابله با اینان کار کرد.

خواندن 306 دفعه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید