پنج شنبه, 02 دی 1395 ساعت 10:43

افتتاح و برگزاری همایش صدف کوثر / در حال برگزاری

نوشته شده توسط

sadaf kawsar

همایش بزرگداشت حضرت خدیجه (س) با حضور حضرت آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور و ریاست جامعة المصطفی العالمیه، سخنرانی دو مرجع بزرگوار تقلید و ارائه مقالات برتر در مجتمع آموزش عالی امام خمینی (ره) در حال برگزاری است.

ساعت 8

این همایش توسط شبکه های خبر، شبکه نور وشبکه پنج سیما به صورت زنده پوشش داده می شود.

8:30

اولین مقاله توسط سید محمد رضا عالمی با عنوان زیست نامه حضرت خدیجه کبری (س) ارایه گردید.

ایشان بیان داشتند به علت فقر منابع و آثار مربوط به زندگانی ایشان و نپرداختن به زندگی و جایگاه ایشان به صورت علمی در پژوهش های موجود به این مقاله پرداخته اند. بخش های مختلف این پژوهش 1- خانواده حضرت خدیجه (س)2- ولادت ایشان 3- حیات تا ازدواج با پیامبر اسلام 4-شغل و پیشه حضرت خدیجه(س) 5- پس از ازدواج با رسول گرامی اسلام 6-فرزندان دختر و پسر آن حضرت 7- حمایت های آن حضرت از اسلام 8- مناقب و فضایل آن حضرت 9- درگذشت حضرت شکل دهنده مقاله هستند.

نویسنده زیست نامه حضرت خدیجه تاکید داشتند که در این پژوهش از منابع قبل از قرن هفتم استفاده شده است و در بحث های اختلافی از مباحث رجالی و سند شناسی و همچنین تحلیل محتوا استفاده گردید.

8:50

شاعر اهل بیت استاد مجاهدی به ارایه سروده ای خودشان در مدح حضرت خدیجه سلام الله علیها پرداختند.

ساعت 9

پیام تصویری مقام معظم رهبری در جمع برگزارکنندگان همایش صدف کوثر  زینت بخش این همایش گردید.

در این پیام ایشان به مقام حضرت خدیجه (س) و تفاوت جایگاه ایشان با دیگر همسران رسول گرامی اسلام و سختی هایی که ایشان در راه ترویج و تقویت اسلام متحمل شدند پرداختند و این در زمانی بودند که  پیامبر (ص) و اسلام در سختترین روزهای خود قرار داشتند.

9:15

سخنرانی و ارایه گزارش توسط دبیر علمی همایش صدف کوثر حجت الاسلام و المسلمین دکتر رفیعی

ایشان پس از قرائت روایاتی در فضایل حضرت خدیجه به بیان تاکید مراجع تقلید در تجلیل از این بانوی بزرگوار پرداختند.

همکاری شبکه های متعدد صدا و سیما و شهرداری قم و همچنین نام گزاری بلواری در قم به نام حضرت خدیجه کبری و چاپ موسوعه آن حضرت در چهار جلد با همکاری دارالحدیث و چاپ مقالات در دو جلد با همکاری انتشارات المصطفی از گزارش های ایشان در مورد فعالیت های یکساله همایش بود

9:33

ورود مرجع تقلید بزرگوار جهان تشیع حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

 ایشان در ابتدا تشکر از دست اندرکاران همایش و تبریک بخاطر همایش داشتند. در ادامه در مورد به فراموشی سپرده شدن خدمات حضرت خدیجه کبری و مظلومه بودن آن حضرت و الگو بودن آن حضرت برای مردان و زنان مجاهد، در زمانی که اهل حق در قلت بودند اولین کسی که ایمان آورد ، حمایت از حضرت در بدترین روزهای پیامبر، و عمر ایشان در سختی و محاصره و مشکلات اسلام گذشت و ایشان پیروزی اسلام را مشاهده ننمود بیاناتی را ایراد نمودند.

در مورد ازدواج ایشان قبل از پیامبر و سن ایشان آیت الله العظمی مکارم شیرازی  ایشان را دوشیزه ای 25ساله در هنگام ازدواج با پیامبر دانسته  و فرزندان نقل شده را متعلق به خواهر ایشان دانستند.

پاکدامنی حضرت در عصر جاهلیت که عصر آلودگی زنان بود پاکی ایشان زبان زد بود و ایشان را طاهره می گفتند.

ایشان بیان داشتند مغرضان با تاریخ اسلام بازی کردند، مخصوصا بنی امیه که هرکه با حضرت علی (ع) ارتباط داشت را به نحوی وصله ای به آنان بچسپانند. در مورد حضرت خدیجه نیز وصله چهل ساله و دو همسر قبلی به ایشان چسپاندند.

در خاتمه ایشان فرمودند پیامبر را با این برنامه شاد کردید و حضرت خدیجه را از مظلومیت در آوردید آفرین به دست اندرکاران

ایشان نکته ای را اضافه نمودند که مشکل امروز جهان اسلام تکفیری ها هستند که آتش اختلاف را بین شیعه و سنی بر افراختند و سرزمین های اسلامی را به نابودی کشاندند و برای مبارزه با آنها در سه جبهه باید مقابله کرد 1- جبهه نظامی 2- سیاسی 3- فرهنگی که تا ریشه های فکری آن سوزانده نشود اقدامات دیگر به تنهایی فایده نخواهد داشت.

10:20 گروه تواشیح

1:30

ارایه گزارش مقاله معیارهای الهی در ازدواج حضرت خدیجه (س) و رسول گرامی اسلام

که معیارهای مختلف در این ازدواج با استفاده از قرآن و روایات استخراج و بررسی گردید.

خواندن 356 دفعه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید