مقالات ویژه نامه حضرت زهرا

مقالات ویژه نامه حضرت زهرا (53)

چهارشنبه, 17 خرداد 2016 ساعت 15:44

حضرت زهرا(س) و ولایت مداری

نوشته شده توسط

چکیده

ولايت از معاني حقيقي است كه در طول تاريخ بشر جريان دارد؛ چراکه ولايت بالذّات مختص پروردگار سبحان است و اوست كه سرپرست كل عالم هستي است و از آن روي كه بايد اوامر و نواهي حضرتش اطاعت شود تا دين الهي حيات جاودان يابد و بشر به سعادت و كمال حقیقی‌اش دست پيدا كند، انبيا و اولياي الهي (ع) را به‌عنوان مصداق و مطهر ولايت خويش قرار داده است. وجود نازنين بانوي دوعالم حضرت زهراي مرضيه (ع) كه ملك و ملكوت ستايشگر كمالات، فضايل و وجود نوراني اويند، مدافع حقيقي ولايت و والاترين مقتدا براي اطاعت و دفاع از حريم مقدس ولايت است. دفاع آگاهانه، جانانه و همه جانبة او درواقع، دفاع از ولايت خداوند و دين حق بود، اما خفتگان و نامردمان از اين مهم سرباز زدند. ازاین‌رو، بر هر كس كه داعيه اسلام و مسلماني دارد، لازم و ضروري است كه با نگاهي ـ هرچند كوتاه ـ به مشي سياسي حضرت زهرا (ع) حقيقت والاي حريم مقدس ولايت در عالم هستي را دريابد تا مسير پرفرازونشیب پذيرش، اطاعت و دفاع از ولايت را با اقتدا به بزرگ بانوي آفرينش، دلاورانه و با بصيرت بپيمايد. آشنايي با حقيقت ولايت (به‌طورکلی) و اهميت آن و آشنايي با چگونگي دفاع حضرت صديقه (ع) از مقام ولايت و الگو گیری از ايشان در دفاع از اين حريم مقدس، اهداف اين پژوهش می‌باشد. پژوهش حاضر از طريق جمع‌آوری اطلاعات مبتني بر مطالعة کتابخانه‌ای و تنظيم آن‌ها به روش بنيادي و با تحليل منطقي بر متون موثق روايي و تاريخي تدوين گرديده است.

کلیدواژه‌ها

ولایت، پیامبر اکرم (ص)، علی (ع)، فاطمه زهرا (س)

در سال دهم هجرت، بعد از انجام حج(حجه الوداع) توسط پیامبر اکرم(ص) و حدود 120 هزار نفر از مسلمانان، در روز هجدهم ذی حجه، در «غدیر خم» آیه تبلیغ نازل شد که «يَأَيهَُّا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَيْكَ مِن رَّبِّكَ وَ إِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ وَ اللَّهُ يَعْصِمُكَ مِنَ النَّاسِ إِنَّ اللَّهَ لَا يهَْدِى الْقَوْمَ الْكَافِرِي»؛ «ای پیامبر! آنچه از طرف پروردگارت بر تو نازل شده است، کاملاً به (مردم) برسان و اگر نرسانی رسالت خدای را انجام نداده ای.»

چهارشنبه, 11 فروردين 1395 ساعت 21:47

نگاهی به جایگاه ام ابیها فاطمه الزهرا (س) در نقش مادری

نوشته شده توسط

هر چند لحظه لحظه زندگى پربار و نقش آفرين حضرت فاطمه(س) درخشان و نورانى است، نقش تربيتى ـ آموزشى آن حضرت در زندگى كوتاه و پرثمرش از درخشانى خاص برخوردار است.

ایشان كه خود پرورش يافته رسول خدا(ص) بود، فرزندانى به جامعه بشرى تقديم كرد كه هر يك مانند چراغى فروزان، فرا راه انسانيت پرتوافشانى كردند، و اكنون نيز جهان از پرتو آخرين فرزند دلبندش يعنى آخرين چراغ هدايت و امامت، حضرت مهدى(عج) روشن بوده، خاص و عام از هر مكتب و مسلكى، ناخودآگاه از فيض وجودش بهره مى برند. از اين رو، در حد توان خود به بررسى نقش مادرى آن حضرت مى پردازيم.

چهارشنبه, 11 فروردين 1395 ساعت 11:16

حضرت زهرا عليهاالسلام و روايت حديث(در منابع اهل سنت)

نوشته شده توسط

فاطمه عليهاالسلام يكى از چهارده مطهّر مورد نظر در آيه شريفه 33 سوره احزاب است كه بر اساس اصطلاح محدثان، قول و فعل و تقرير آن حضرت عليهاالسلام، حديث محسوب مى ‏شود.

گرچه پس از رحلت رسول اللّه صلى‏ الله‏ عليه ‏و‏آله اهل بيت آن حضرت مورد كم توجهى و بى‏ لطفى مردم مدينه قرار گرفتند و در طول تاريخ خلفا به حذف نام على بن ابى طالب عليه‏ السلام و خانواده ‏اش همت گماشتند و عليه ايشان تبليغات كردند و حق آن‏ها را غصب و ايشان را شهيد كردند، لكن هنوز نشانه ‏ها و نمونه‏ هايى از فرمايشات و عملكردهاى آن بزرگواران در منابع اهل سنّت يافت مى‏ شود.

چهارشنبه, 11 فروردين 1395 ساعت 11:09

فاطمه(س) و رسالتهای اجتماعی

نوشته شده توسط

حضرت زهرا علیهاالسلام در این دنیا عمر زیادی نکرد و قسمت عمده زندگانیش همراه وجود مقدس پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و امام علی علیه السلام بود. طبیعی است با وجود آن دو بزرگوار ـ خصوصا پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله ـ جایی برای درخشش شخصیت دیگری نخواهد بود، آن هم در عصری که هنوز نگاه به زن نگاهی منفی، و عرصه ای برای تجلی توانمندیهای مثبت و مفید زنان کارآمد وجود نداشت.

چهارشنبه, 11 فروردين 1395 ساعت 11:01

جامعه آرماني در کلام حضرت فاطمه زهرا(س)

نوشته شده توسط

اصطلاح يوتوپيا (Utopia) معادل آرمان شهر يا به تعبير برخي نويسندگان «خوبستان»، نخستين بار توسط تامس مور، نويسنده و فيلسوف شهير انگليسي، در فاصله سال هاي 1515 و 1516 ميلادي ساخته و به کار گرفته شد و به جامعه اي اطلاق گرديد که اصول و مباني آن بر پايه نظامي عقلاني و آرمان خواهانه استوار بود.اگرچه اين واژه محصول قرن شانزدهم است، اما خاستگاه زماني انديشه آرمان شهري و مدينه فاضله پنج قرن قبل از ميلاد است.

حق ولايت و خلافت و امامت هرگز سازش پذير نيست و تنها يادگار پيامبر(ص) که در امر خلافت به حقيقت، الگوي مردان و زنان است، در اين راه هيچ گونه مسامحه اي روا نداشت و از بذل مال و جان و حتي فرزند خويش دريغ ننمود.آن حضرت با باور به اينکه ولايت بنيان اسلام است و ترک آن به منزله بازگشت به کفر و ارتداد، سياستي روشن و صريح و بي ابهام را در پيش گرفت و اين همان موضوعي است که در توقيع شريف امام غايب(عج) به ابوعمر عامري بيان مي شود: «و في ابنه رسول اله اسوه حسنه: و دختر رسول خدا براي من الگويي نيکوست» و براي روشن کردن حقيقت از استدلال عقلي و برانگيختن عواطف اصيل انساني بهره جست.

صفحه1 از5