گفتگو با دکتر سیده رقیه میرابوالقاسمی نویسنده کتاب «تحول گفتمان در گزارش واقعه کربلا»

فهیمه بهرامی ـ تصویری که از حرکت امام حسین (ع) در روز عاشورا در طول تاریخ تشیع عرضه شده است تا چه حد با واقعیت آنچه که رخ داده بود تطابق دارد؟ افرادی که در طول قرن‌ها تلاش کرده‌اند تا در قالب متون و اشعار ادبی، عرفانی، تاریخی یا فقهی گزارشی از واقعه کربلا به دست مخاطب و نسل‌های آینده خود بدهند، چه رویکردی به این واقعه داشته‌اند و در دوره‌های مختلف تاریخ، کدام گفتمان‌ها در گزارش واقعه کربلا مسلط بوده است؟ دکتر سیده رقیه میرابوالقاسمی، استاد تاریخ دانشگاه در کتابی با عنوان «تحول گفتمان در گزارش واقعه کربلا» این موضوع را مابین قرن‌های چهارم تا دهم مورد مطالعه دقیق و محققانه‌ای قرار داده‌اند. در مورد این کتاب و نظریات ایشان در خصوص این موضوع با ایشان وارد گفتگو شده‌ایم.

با توجه به ایام ایام رحلت حضرت ام المومنین خدیجه ، همسر پیامبر مکرم اسلام و همچنین مادر حضرت صدیقه طاهری سلام الله علیها ، گفتگویی را ترتیب دادیم با حضرت آیت الله نظری منفرد ، از منبرهای شناخته شده، در ارتباط با شخصیت و زندگی حضرت خدیجه سلام الله علیها .

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا محمد وآله الطیبین الطاهرین

عرض تسلیت به مناسبت وفات حضرت خدیجه سلام الله علیها همسر رسول بزرگوار اسلام مختصری پیرامون شخصیت این بانوی گرامی صحبت بشود

حضرت آیت‌الله جعفر سبحانی بعدازظهر پنجشنبه 1392/4/20 در ادامه تفسیر سوره مبارکه «یس» که در مدرسه علمیه حجتیه برگزار شد با اشاره به فرارسیدن سالروز رحلت حضرت خدیجه (سلام الله علیها) اظهار کرد: وقتی بخواهیم مقام این زن را بشناسیم باید ادب و اخلاقش را بشناسیم.
وی افزود: هنگامی که پیامبر اکرم حضرت خدیجه(سلام الله علیها) را عقد کردند ابوطالب یک طرف و پدر حضرت خدیجه(سلام الله علیها) از طرفی دیگر، عقد را خواندند و حرامی را حلال کردند.
این استاد برجسته حوزه گفت: ادب این زن تا کجاست که به پیامبر خطاب کرد و گفت به خانه خودت بیا، خانه من خانه توست و من کنیز تو هستم؛ زنی که اولین ثروتمند قریش و تاجر بزرگی است.
آیت الله سبحانی تاکید کرد: بنده قبل از اینکه خطبه عقد برای زوج ها بخوانم چند نصیحت می‌کنم یکی این است که به خانم‌ها می‌گویم با شوهر خود با کمال ادب سخن بگویند.
وی به روایتی در مورد احترام حضرت خدیجه نزد جبرئیل از مرحوم مجلسی اشاره کرد و افزود: هنگامی که پیامبر به معراج رفت، جبرئیل به ایشان گفت سلام من و سلام خدا را به همسرت خدیجه برسان.
به گفته آیت الله سبحانی حضرت خدیجه در ادب و اخلاق در درجه والا بود و پیامبر اکرم هم به ایشان کمال علاقه را داشتند.
وی ادامه داد: پیرزنی خدمت پیامبر رفت و پیامبر(صلوات الله علیها) به او احترام کرد و عایشه گفت چرا اینقدر احترام کردی پیامبر فرمود او با همسرم خدیجه رفت و آمد داشت. هر وقت پیامبر چیزی را هدیه می‌کردند بخشی را به برخی افراد می‌دادند چون آنها از دوستان حضرت خدیجه بودند.
آیت‌الله سبحانی گفت: سال‌ها در یک خانه، سه نفر خدا را عبادت می‌کردند که رسول خدا، حضرت خدیجه و امیرالمومنین(علیه السلام) بودند.
 
منبع: پایگاه اطلاع رسانی حوزه

 

نگاهی به مقام حضرت خدیجه (س)

آنچه انسان را در مسیر پر فراز و نشیب زندگانی از نابسامانی‌ها محفوظ می‌دارد و موجب سعادت و سرفرازی و سربلندی او در امتحانات الهی می‌شود ، پژوهش پیرامون علوم الهی و معارف اسلامی و پوشاندن جامۀ عمل به دستورات بلند ربانی می‌باشد .
در این خصوص ، دست‌یابی به حقیقت معارف الهی و آشنایی با جایگاۀ حساس و ویژۀ آن‌ها در حیات انسانی ، ضروری احساس می‌شود .
مرکز علمی تحقیقاتی دار‌العرفان ، در راستای اهداف الهی خود ، این بار افزون بر استفاده از مطالب پربار و عالمانۀ دانشمند محقّق حضرت استاد حسین انصاریان ، با انتشار گلچینی از متن سخنرانی‌های معظّم له ، از بیان پر حرارت و جذاب سخنرانی‌های استاد نیز تشنگانِ معارف سراسر نور ائمه اطهار : را بی‌نصیب نگذاشته و بدون خارج ساختن متن سخنرانی از قالب گفتاری آن ، باب دیگری را برای استفاده از معارف آل‌الله : و سیراب گشتن از این چشمۀ پرفیض باز نموده است

راويان اهل سنت ۲۰۰۰ حديث از شخصي آورده اند که تنها يك سال مفيد با پيامبر بود؛ اما در مقابل، از حضرت خديجه(س) که ۲۵ سال با پيامبر اكرم زندگي کرده‏ است ۲۵ حديث هم نقل نکرده اند!
اراويان اهل سنت ۲۰۰۰ حديث از شخصي آورده اند که تنها يك سال مفيد با پيامبر بود؛ اما در مقابل، از حضرت خديجه(س) که ۲۵ سال با پيامبر اكرم زندگي کرده‏ است ۲۵ حديث هم نقل نکرده اند!

 شب دهم رمضان سال دهم بعثت از غم انگيزترين شب‏هاي زندگي پيامبر(صلوات الله علیه و آله) بود؛ شبي که ايشان يار و همراه ۲۵ ساله خود ـ حضرت خديجه کبري(س) ـ را از دست داد؛ مؤمنه اي که اولين بانوي مسلمان بود و در زمان غربت پيامبر(صلوات الله علیه و آله) تمام ثروت خود را در راه دين او فدا کرد

سه شنبه, 10 فروردين 1395 ساعت 13:24

ظلم شیعه و سنی در حق حضرت فاطمه(س) چیست؟

نوشته شده توسط

رییس پژوهشکده تاریخ و سیره اهل‌بیت(ع) گفت: فاطمه(س) حقیقتی ناب و گوهر گرانبهاست که زیر خروارها غرض، مرض، جهل، خرافه و اغراق دفن شده است.

محمد الله ‌اکبری در گفت‌وگو با خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به ابعاد شخصیتی و زندگانی حضرت زهرا(س) که کمتر به آنها توجه می‌شود، افزود: درباره آن حضرت وقتی منابع حدیثی،‌ شرح حال و دیگر منابع شیعه و اهل سنت را مرور می‌کنیم اطلاعات زیادی ثبت نشده است. شاید در حدود 10 موضوع همچون ولادت، شهادت، ازدواج، مهریه، جهیزیه و جریان دفن ایشان سخن گفته نشده باشد.

سه شنبه, 10 فروردين 1395 ساعت 13:15

نفوذ تاریخی و منزلت علمی حضرت فاطمه علیهاالسلام

نوشته شده توسط

اشاره

گفتمان حاضر در واقع جمع آوری دیدگاه هایی از سخنان حجج اسلام والمسلمین دکتر محمود تقی زاده داوری،(1)علی اکبر رشاد(2)و دکتر احمد بهشتی(3)می باشد که در باب نقش و نفوذ حضرت فاطمه علیهاالسلام در میان مسلمانان و علل این تأثیر و نیز در خصوص مقام مربّیگری و منزلت علمی و معارف فاطمی تدوین گردیده است.

بانوان شیعه: لطفا در زمینه نقش و نفوذ حضرت زهرا علیهاالسلام در میان مسلمانان توضیح دهید.