مدیر2

مدیر2

معاون پژوهش جامعه الزهرا(سلام الله علیها) از برگزاری نشست «تجلی مسئولیت اجتماعی زن مسلمان در سیره فاطمی سلام الله علیها» خبر داد.
 سرکار خانم «سیده‌سعیده غروی» روز سه شنبه در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی، با اعلام این خبر، عنوان کرد: بیست و ششمین نشست علمی پژوهشی معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با عنوان «تجلی مسئولیت اجتماعی زن مسلمان در سیره فاطمی سلام الله علیها» برگزار می‌شود.
 وی اظهار داشت: هدف از برگزاری این نشست تبیین جایگاه و الگو بودن شخصیت حضرت زهرا(سلام الله علیها) در بعد اجتماعی است.
 
گروه بین‌الملل: دیوان دادگستری اتحادیه اروپا امروز، ۲۴ اسفندماه، نظر خود را در مورد دو بانوی مسلمانی که در فرانسه و بلژیک به دلیل داشتن حجاب بیکار شده‌اند، اعلام کرد.
شرکت‌های اروپایی می‌توانند حجاب را تحت شرایطی ممنوع کنند
به گزارش خبرگزاری بین‌‌المللی قرآن (ایکنا) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی «لوموند»، دیوان دادگستری اروپا که مقر آن در «لوکزامبورگ» قرار دارد، اعلام کرد: شرکت‌های خصوصی اروپایی حق دارند تحت شرایطی داشتن حجاب را برای کارکنان زن مسلمان خود ممنوع کنند.
زهرا رضائیان، دبیر گروه علمی پژوهشی تفسیر و علوم قرآن جامعة الزهراء(س) در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) گفت: در این گروه چندین پروژه و کلان‌پروژه در حال اجراست که از جمله می‌توان به دو پژوهش قرآنی با موضوعات کاربردی اشاره کرد.
وی افزود: بررسی عوامل رضایت‌مندی جنسی با استناد به آیات قرآن کریم و روایات از جمله این پروژه‌های علمی است که در قالب مقاله‌ای از سوی یکی از محققان انجام خواهد شد.
رضائیان با بیان اینکه این طرح به صورت میان رشته‌ای انجام خواهد شد عنوان کرد: اجرای این طرح تصویب شده و محقق نیز معتقد است ظرفیت تحقیق با توجه به محدودیت‌های پیرامون این مسئله وجود دارد.
 
شیراز- معاون رئیس جمهور در امور بانوان و خانواده معاون رئیس جمهور در امور بانوان و خانواده گفت: در ابلاغ سیاست های کلی خانواده جای نگرانی نیست.
 شهیندخت ملاوردی که عصر سه شنبه در آیین پایانی جایزه ادبی «ریحانه در شهرستان مُهر فارس سخن می گفت با بیان اینکه در سال جاری شاهد ابلاغ سیاست‌های کلی خانواده از سوی مقام معظم رهبری و تقسیم کار ملی و از آن طرف ابلاغ منشور حقوق شهروندی توسط ریاست جمهور و تصویب برنامه ششم توسعه چارچوب کلی حرکت و ریل‌گذاری حرکت نظام بودیم، افزود: پیگیری‌ها مستمر و منظم مقام معظم رهبری در خصوص کاهش آسیب‌های اجتماعی از دیگر اتفاقات مهم امسال بود که ما هر ۶ ماه خدمت ایشان گزارش کارهای خود را ارائه می‌دادیم و امیدواریم در کنترل آسیب‌های اجتماعی که بخش قابل توجه آن به حوزه زنان و خانواده باز می‌گردد شاهد تحول جدی باشیم.
 
چهارشنبه, 25 اسفند 1395 ساعت 08:16

اقبال شرکت‌های بزرگ مد دنیا به حجاب

در شرایط کنونی که سرعت رشد اقتصاد اسلامی دو برابر نرخ جهانی است، طراحان برجستۀ جهان نیز به مسئلۀ «پوشش اسلامی» اقبال و توجه نشان داده‌اند.
اقبال شرکت‌های بزرگ مد دنیا به حجاب
به گزارش دین‌آنلاین به نقل از گاردین، تا همین یکی دو سال پیش، اگر سخن از عفاف و پوشش اسلامی مطرح می‌شد، با نگاه‌های متعجّب مواجه می‌شدیم. اما امسال، یا شاید بهتر باشد بگوییم همین چند هفتۀ اخیر، شاهد تحوّلات جالبی در این عرصه بوده‌ایم. در ماه جاری اولین شمارۀ مجلۀ مد «ووگ عربیا» به سردبیری شاهزاده دینا الجهنی عبدالعزیز به چاپ رسید. چند روز بعد نایک برای نخستین بار طرح حجاب خود را برای ورزشکاران زن ارائه داد. هفتۀ مدِ حجاب در لندن برگزار شد و برندهای بزرگی مثل دی‌کی‌ان‌وای، منگو، دولچه و گابانا، اسکار دلا رنتا همگی مدل‌های محجبۀ خود را ارائه دادند.
 
در آستانه فرارسيدن ولادت با سعادت حضرت فاطمه زهرا (س) و گرامیداشت روز زن، سمینار «حضرت فاطمه زهرا (س) الگوی زنان مسلمان» در بنگلادش برگزار شد.
 
در آستانه فرارسيدن ولادت با سعادت حضرت فاطمه زهرا (س) و گرامیداشت روز زن، سمینار «حضرت فاطمه زهرا (س) الگوی زنان مسلمان» روز یکشنبه22 اسفند از سوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در داکا و با مشارکت انجمن الزهراء (الزهراء اسوسیشن بنگلادش) در محل سالن کنفرانس‌های علمی دانشگاه دافودیل داکا برگزار شد.
 
ملاوری گفت: در آستانه ۲ انتخابات بزرگ هستیم که تاکید داریم زنان در مقدرات اساسی دخالت داشته باشند که تاکید امام و بر همدوشی زنان هم بوده است و در نهضت انقلاب نیز آنها را مهم داشت.
 
 شهیندخت ملاوری، معاون رئیس جمهور در امور زنان امروز (24اسفند) در آئین پایانی و اهدا جوایز جایزه ادبی «ریحانه» که در تالار پالایشگاه پارسیان شهرستان مُهر فارس برگزار شد، با اشاره به اینکه جای برنامه ای به نام حضرت زهرا (س) در میان همایش های مختلف کشور، خالی بود، گفت: باید از این فرصت استفاده کرده و دین خود را به این بانو ادا کنیم.
 

حضرت آیت الله صافی گلپایگانی به مراسم ریحانة النبی پیامی صادر کرد. حضرت آیت الله صافی گلپایگانی به مراسم ریحانة النبی پیامی صادر کرد که به شرح زیر است:

 

معاون آموزش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اظهار داشت: به طور کلی، تعداد ۹۲۳ پرونده برای بانوان استاد جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) تشکیل شده است که در حال حاضر، ۱۹۰ پرونده غیرفعال است و ۷۳۳ پرونده فعال وجود دارد.
حجت‌الاسلام و المسلمین «علیرضا حاجی زاده»، معاون آموزش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  در نشست اساتید با حجت الاسلام و المسلمین «سیدمحمود مدنی»، مدیر محترم جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) که با حضور ۴۰۰ بانوی استاد در تالار بیداری اسلامی برگزار شد، با اشاره به این که جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)، خانه‌ای متعلق به حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) است، اظهار داشت: همه ما این توفیق را داریم که خادم این خانه باشیم.
وی عنوان کرد: اساتید جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در راستای تعلیم و تربیت دانش پژوهان تمام سعی و تلاش خود را به کار می‌برند که امید است بانوانی در این موسسه تربیت شوند که هر یک زینتی برای حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) و خاندان مطهر آن حضرت باشند.
 

حجت الاسلام و المسلمین «سیدمحمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) روز پنج شنبه در گردهمایی بزرگ «فرزندان معنوی کوثر»، ویژه مبلغان و دانش آموختگان جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) که در تالار بیداری اسلامی برگزار شد، به دوران تدریس خود در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  اشاره و عنوان کردند: در آن دوران،  کتاب‌های لمعه، رسائل، مکاسب، کفایه و فقه مقارن را برای طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) تدریس می‌کردم.

، نشست «یکپارچه‌سازی مفاهیم و معنویت اسلامی در مدیریت اختلالات افسردگی» از سری برنامه‌های اولین همایش بین‌المللی مطالعات میان رشته‌ای قرآن کریم روز چهارشنبه ۱۸ اسفندماه با حضور حنان داور، اندیشمند و روانشناس مسلمان استرالیایی و همچنین فرامرز سهرابی، معاون پژوهشی دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه علامه طباطبایی(ره) در محل دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی این دانشگاه برگزار شد.
بازگشت به فطرت پاک، قطب‌نمای روحی مسلمانان است/اسلام؛ عامل حفظ تعادل روحی
حنان داور در ابتدای این نشست با ارائه مقدمه‌ای اظهار کرد: نمی‌توان نقش انسان را در روانشناسی انکار کرد، همچنین نمی‌توان نقش متون اسلامی را در چارچوب روانشناسی نادیده گرفت. با توجه به نقش مهم اسلام در روانشناسی، اسلام بر خلاف غرب، روانشناسی روح و معنویت را با یکدیگر ادغام کرده و در اسلام نمی‌توان این‌ها را از هم جدا کرد.
 
جمعه, 20 اسفند 1395 ساعت 11:47

همایش حقوق زنان در صنعا برگزار شد

همایش روز زن یمنی با عنوان حقوق زنان از واقعیت تا دروغ در مرکز فرهنگی صنعا توسط دایره زنان شورای سیاسی انصارالله و همزمان با روز جهانی زنان مصادف با ۸ مارس برگزار شد.
 روز گذشته همایش روز زن یمنی با عنوان حقوق زنان از واقعیت تا دروغ در مرکز فرهنگی صنعا برگزار شد.
 این همایش توسط دایزه زنان شورای سیاسی انصارالله و همزمان با روز جهانی زنان مصادف با 8 مارس در حالی برگزار شد که زنان یمن بیش از 700 روز است در معرض حملات بیرحمانه سعودی ها قرار دارند.
 
 
دبیر جمعیت بانوان فرهیخته استان قزوین گفت: نشست هم اندیشی جمعیت بانوان فرهیخته و فعال در عرصه فرهنگی دینی در استان قزوین برگزار می شود.
 نشست هم اندیشی جمعیت بانوان فرهیخته وفعال درعرصه فرهنگ دینی ظهر چهارشنبه با حضور حجت الاسلام والمسلمین علی نعمت اللهی مدیرکل تبلیغات اسلامی استان، مریم بیدخام مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قزوین در اداره کل تبلیغات اسلامی استان برگزار شد.
 
 یازدهمین جشنواره سراسری قرآن و عترت حوزه‌های علمیه خواهران با حضور برگزیدگان قرآنی حوزه‌های علمیه خواهران سراسر کشور برگزار شد.
 یازدهمین جشنواره سراسری قرآن و عترت ویژه حوزه‌های علمیه خواهران ظهر پنج‌شنبه با پیام تصویری آیت الله العظمی سبحانی در سالن همایش‌های مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران آغاز شد.
 آیت الله سبحانی، مرجع تقلید شیعیان در این پیام تصویری گفت: مسئله تربیت از محوری ترین موضوعاتی است که در قرآن کریم به آن توجه شده و یکی از وظایف مهم شما خواهران طلبه تربیت افراد جامعه است.
 
قم- معاون فرهنگی و تبلیغی حوزه‌های علمیه خواهران با بیان اینکه مفاهیم قرآن کریم سعادت بخش و تمدن ساز است، گفت: خواهران طلبه سبک زندگی قرآنی را در جامعه پیاده کنند.
 به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام رضا اسکندری ظهر پنج شنبه در یازدهمین جشنواره سراسری قرآن و عترت حوزه‌های علمیه خواهران سراسر کشور که در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران برگزار شد، با بیان اینکه انسان باید با قرآن مأنوس باشد، اظهار کرد: قرآن کتاب فرهنگ سازی است و اگر جوامع قرآنی شوند دچار آسیب و کج روی نمی‌شوند.
 
هیاتی از زنان فرهیخته و دانشگاهی ایران با هدف تقویت مناسبات فرهنگی و برگزاری کارگاه های آموزشی و تشریح نحوه زندگی اسلامی برای بانوان مسلمان، به شهر لاهور پاکستان معروف به پایتخت فرهنگی این کشور، سفر کرده است.
[سفر هیاتی از زنان فرهیخته ایران به پاکستان با هدف تقویت مناسبات فرهنگی]
  هیات اعزامی از جمهوری اسلامی ایران شامل خانم دکتر فوزیه سلیمانی مدرس دانشگاه تهران و فاطمه حسن زاده کارشناس اداره کل امور بانوان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی است که قرار است در مدت اقامت یک هفته ای در لاهور، با همکاری خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در این شهر، ضمن حضور و بازدید از برنامه ها و مراکز مختلف فرهنگی، مذهبی و دانشگاهی، دوره های آموزشی و تربیتی ویژه بانوان، مربیان و دانشجویان برگزار کنند.
 
انتشارات دلیل ما، ترجمه کتاب «ام البنین؛ سیرتها و کرامتها» را با نام «زندگی حضرت ام البنین و کرامات آن بانو» منتشر کرد.
 «ام البنین» در فرهنگ شیعی اسلامی نامی آشنا، پرافتخار و دوست داشتنی است؛ نامی که همواره با تقدیر، احترام، ابراز ارادت و توسل بر زبان آورده می‌شود.
 فاطمه بنت حزام (ام البنین) بانویی بود فراتر از آن چه دیده و شنیده شده، و نمونه تمام عیار یک زن مسلمان تربیت شده در خانوادهای اصیل و با ایمان و فنا شده در محبت و ولایت آل الله علیهم السلام بود.
 
 یکی از مقامات حزب دموکرات مسیحی آلمان، حجاب کامل چهره را در تضاد با فرهنگ و ارتباطات در کشور دموکراتیک خود دانسته و خواستار ممنوعیت این پوشش در اماکن عمومی شد.
 حزب دموکرات مسیحی مرکل می خواهد حجاب چهره را در مدارس، دادگاه ها، شهرداری ها و دیگر اماکن عمومی ممنوع کند.
 حزب سوسیال دموکرات و سبزهای آلمان این را تصمیمی پوپولیستی دانسته و با آن مخالفت کرده اند.
 
شیخ الازهر خاطرنشان کرد که اسلام اولین نظامی است که زنان را از حقوق آزادی بهره‎مند کرد.
 
 احمد الطیب شیخ الازهر مصر در مقاله‎ای که به مناسبت روز جهانی زن در روزنامه «صوت الازهر» منتشر کرد، بیان داشت: اسلام به زنان کرامت بخشید و بالاترین درجه‎ها را به آنان اعطا کرد.
 
شیخ الازهر مصر تصریح کرد: اسلام، زنان را شریک مردان در حقوق و واجباتشان قرار داده است. اسلام اولین نظام در جهان است که به زنان آزادی داد و آنان را از قید و بند ظالمانه دوران جاهلیت رها کرد.
 
وی ادامه داد: زنان در دوران جاهلیت از ارث، آموزش و حتی حیات محروم بودند اما اسلام حقوق آن‎ها را اعطا کرد.
 
 معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده کاهش نرخ ازدواج، کاهش نرخ فرزند‌آوری و افزایش طلاق را از مهم‌ترین آسیب‌های اجتماعی برشمرد.
شهیندخت مولاوردی امروز در جلسه هم‌اندیشی دختران جوان با اشاره به قرارگیری در آستانه سالروز ولادت حضرت فاطمه (س) و روز مادر اظهار داشت: ابتدا و انتهای امسال با نام مبارک ایشان مطهر شده است.
وی با اشاره به اینکه باید این فرصت را برای پرداختن مضاعف به چالش‌های حوزه بانوان غنیمت شمرد، ابراز کرد: باید برای تبیین عملکرد، دستاوردها، بیان موانع و چالش‌هایی که بین وضعیت موجود و وضعیت مطلوب فاصله انداخته است، از این مناسبت‌های حائز اهمیت به خوبی استفاده کرد.
 
معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری گفت: عده ای به هر اقدام دولت در حوزه زنان و خانواده، برچسب گفتمان فمنیستی می زنند و تلاش می کنند با طرح چنین انگ هایی، حرکت هایی که در پیگیری مسائل زنان انجام می شود را عقیم و ابتر بگذارند.شهیندخت مولاوردی روز سه شنبه در جلسه هم اندیشی دختران جوان برگزیده استان زنجان افزود: ما تفاوت های ذاتی زن و مرد را به رسمیت می شناسیم ولی مهم تبعیض هایی است که نباید در برخورداری از حقوق انسانی و فرصت های عادلانه بر افراد اعمال شود.
 
عضو شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی گفت: مطالبات جامعه زنان از رئیس‌جمهور آینده به صورت منسجم مطرح می‌شود تا کاندیداهای ریاست جمهوری در انتخابات آینده، رویکرد و برنامه‌های مشخص خود را در حوزه زنان ارائه دهند.احزاب خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی، زهره الهیان عضو شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی انتخاب زنان در شورای مرکزی و هیات موسس «جبهه منا» را نخستین حرکت از این نوع در سطح کلان کشور دانست و گفت: برای اولین بار است که در یک حرکت کلان سیاسی، خانم‌ها مشارکت جدی دارند و 7 نفر از 30 نفر اعضای شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی از زنان باسابقه و با تجربه در عرصه  کلان سیاسی کشور انتخاب شده‌اند که این خانم‌ها با رای مستقیم مجمع ملی در شورای مرکزی جبهه مردمی حضور یافته‌اند.
 
مسؤول سازمان بسیج جامعه زنان گفت: رایحه‌ای از ایستادگی و مقاومت زنان مسلمان به غرب رسیده و جنبش احیای شأنیت مادری در غرب شکل گرفته است.
 مینو اصلانی صبح روز 16 اسفند در مراسم یادواره 33 شهید زن گیلان در سالن شهدای نیروی انتظامی این شهر اظهار کرد: تبیین الگوی زن نه شرقی و نه غربی یکی از اهداف و وظیفه مهم زنان جامعه به ویژه زنان بسیجی کشور است.
 وی ادامه داد: در آستانه دهه چهارم انقلاب و در هجمه نرم دشمن زنان و دختران ما ایستادند و از عفاف و حجاب دور نشدند و رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند الگوی زن نه شرقی و نه غربی که مصداق واقعی آن زن مسلمان ایرانی است باید به دنیا معرفی شود.
 
هم‌زمان با گراميداشت ايام ولادت حضرت زهرا (س) همايش علمي «بانوي بركت»، از مجموعه برنامه‌هاي «ريحانه» به همت بنياد پژوهش‌هاي اسلامي آستان قدس رضوي برگزار مي‌شود.
مديرعامل بنياد پژوهش‌هاي اسلامي آستان قدس رضوي اظهار كرد: بانواني كه توفيق خدمت در آستان ملكوتي حضرت ثامن‌الحجج (ع) رادارند، نمايندگان اخلاق و مكتب رضوي شناخته مي‌شوند.
حجت‌الاسلام‌والمسلمين مهدي شريعتي تبار گفت: شايسته است اين خادمان، آموزش‌هاي مستمر، شئونات اخلاقي و شيوه برخورد مناسبي با زائر رضوي با تكيه‌بر آموزه‌هاي اهل‌بيت (ع) را فراگيرند. ايام ولادت حضرت زهرا (س) فرصت مناسبي براي آشنايي باشخصيت ممتاز اخلاقي بانوي دوعالم حضرت فاطمه زهرا (س) است، زيرا در اين ايام تعداد زائران افزايش چشمگيري مي‌يابد.
 
به نقل از خبرگزاری فلسطینی معا، «عبدالناصر فروانه»، رئیس بخش پژوهش سازمان اسرا و آزادگان فلسطین که به مناسبت روز جهانی زن هشتم مارس(۱۸ اسفند) گزارش خود را ارائه داد، افزود: از آغاز سال جاری میلادی نیز ۳۳ زن فلسطینی به دست اشغالگران صهیونیست بازداشت شده‌اند.وی همچنین اعلام کرد که ۱۵ هزار زن فلسطینی از سال ۱۹۶۷ تاکنون بازداشت شده‌اند و در حال حاضر ۵۶ اسیر زن از جمله ۱۶ زن زیر ۱۸ سال در زندان‌های رژیم صهیونیستی اسیر هستند.
 
شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری دیروز (17 اسفند) در جلسه هم اندیشی دختران برگزیده استان زنجان اظهار کرد: زن و مرد تفاوت های ذاتی دارند ولی نباید از حقوق انسانی نابرابر برخوردار باشند.
این مقام مسوول با تاکید بر اینکه عدالت جنسیتی شعبه ای از عدالت اجتماعی به عنوان آرمان انقلاب و دین به شمار می رود، خاطرنشان کرد: از اینرو باید فرصت ها به صورت عادلانه در اختیار این دو قشر قرار گیرد تا براساس شایستگی ها بهره مند گردند.
 
 مرکز حقوق بشر بحرین کمپینی برای افشای اقدامات رژیم بحرین علیه زنان این کشور در شبکه‌های اجتماعی به راه انداخت.
 مرکز حقوق بشر بحرین در هشتکی با عنوان «نگاهی به اقدام مسوولان بحرینی در نقض همه جانبه حقوق اساسی زنان در سایه بی‌توجهی به قوانین بین‌المللی حقوق بشر» به موضوع نقض حقوق زنان پرداخت.
 
منصوره اتحادیه با اشاره به این‌که در مورد تاریخ مشروطه نباید غلو کنیم بیان داشت: جای زنان در تاریخ مشروطه خالی است چون واقعاً جای آنها خالی بوده است. در آن دوره زنان تنها در چند شهر ایران تاحدودی تظاهرات کردند اما چون خلأ داریم وقتی چیزی پیدا می‌کنیم در مورد آن زیاد اغراق می‌کنیم. درحالی‌که شاید به‌طور کل بتوان از 10 زن در تاریخ مشروطه نام برد.
 روز16 اسفند مراسم تقدیر از دکتر منصوره اتحادیه، تاریخ‌پژوه توسط گروه مطالعات زنان انجمن جامعه‌شناسی ایران برگزار شد.
 

به نقل از معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری، در آستانه میلاد باسعادت دخت نبی اکرم(ص) حضرت زهرای اطهر(س) از سوی شورای هماهنگی سازمان تبلیغات اسلامی عناوین روزشمار هفته بزرگداشت مقام زن و روز مادر اعلام شد. هفته بزرگداشت مقام زن و روز مادر از ۲۴ اسفند‌ماه، آغاز می‌شود و تا ۳۰ این ماه نیز ادامه دارد.

حوزه/ کنگره ملی طلبه شهید رقیه رضایی، به میزبانی شهر قزوین و با حضور شخصیت های برجسته کشوری و استانی، جمعی از روحانیون شاخص استانی و اقشار مختلف مردم، برگزار شد.
 سردار محمد شاهرخی فرمانده سپاه قزوین، در کنگره ملی طلبه شهیده طلبه رقیه رضایی(شهید شاخص سال ۱۳۹۵ بسیج) که پیش از ظهر امروزدرسالن اجتماعات دانشگاه بین المللی حضرت امام خمینی(ره) برگزارشد، به نقش بانوان در شکل گیری انقلاب اسلامی اشاره کرد و اظهار داشت: انقلاب اسلامی ایران وهشت سال دفاع مقدس صحنه ای بود که در این دوران یکی از تابناک ترین جلوه های ایثار و شهادت را در تاریخ ثبت نمود.
 فرمانده سپاه صاحب الامر(عج) قزوین خاطرنشان کرد: زنانی که برای اقامه عدل و داد، جگر گوشه هایشان را به میدان شهدات می فرستادند و از شهادت آنها ابایی نداشتند، در صحنه دفاع از کیان نظام اسلامی نیز، پاسدار خون شهدا و پرستار راوی زخم های شان ماندند.
 
به گزارش روابط عمومی و بین الملل، سرکار خانم دکتر «سیده سعیده غروی» روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی، عنوان کرد: اولین کرسی ترویجی با موضوع «سبک زندگی رسول خدا(صلی‌الله‌علیه‌وآله) با همسرانش» به همت معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برگزار می شود.وی اظهار داشت: هدف از برگزاری این نشست، تشویق نخبگان به ارائه نظریات پژوهشی و امکان ارائه نظریات و نقادی علمی و منصفانه است.
 
مفتی مصر با تبریک روز جهانی زن به بررسی جایگاه آنان در دین مبین اسلام پرداخت.شوقی علام مفتی مصر طی مراسمی که به مناسبت روز جهانی زن در قاهره برگزار شد، خاطرنشان کرد: زنان بخشی از جامعه هستند و نقش اساسی در حکومت‎ها دارند.
 
چیزی که ما از این آیه می‌فهمیم این است که در روابط زناشویی محدودیتی در رابطه جنسی وجود ندارد. 1400 سال هم مفسران، این آیه را این‌چنین فهمیدند اما این‌که زنان حرث شما هستند پس ما باید بین حقوق حرث و حقوق بذر تفکیک قائل شویم، این مفهوم از این آیه به‌خصوص قابل استخراج نیست.
 
 
همایش ملی «جنسیت و خانواده از دیدگاه علامه طباطبایی» 5 اسفندماه در سالن همایش‌های مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران در شهر قم برگزار شد. اولین نشست تخصصی همایش ملی جنسیت و خانواده از دیدگاه علامه طباطبایی(ره) به موضوع علوم اجتماعی اختصاص داشت که چهار مقاله در این نشست ارائه شد.
  اولین مقاله در این نشست تخصصی توسط دکتر حسین بستان، عضو هیأت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه ارائه شد. بستان در این نشست تخصصی به ارائه مقاله خود با موضوع «رهیافت در روش‌شناختی علامه طباطبایی در حوزه خانواده و جنسیت و ظرفیت‌سنجی آن برای تولید جامعه‌شناسی اسلامی» پرداخت.
 
عضو چهار دوره مجلس خبرگان رهبري با اشاره به آثار و بركات حجاب و عفاف در جامعه، گفت: عفاف و حجاب سبب مصونيت زنان از ابتذال و بی‌بندوباری شده و به اين طريق جايگاه و منزلت آنها را در جامعه تعالي می‌بخشد.
 آیت‌الله حبیب‌الله مهمان‌نواز، نماينده مردم استان خراسان شمالي در مجلس خبرگان رهبري، امروز در دیدار شماری از بانوان دستگاه‌های اجرایی، با گرامیداشت ایام فاطمیه، بر الگوبرداری بانوان از این بانوی بزرگوار در همه جنبه‌های زندگی به‌ویژه درزمینهٔ عفاف و حجاب تأکید کرد.
 
عضو هیأت علمی جامعة المصطفی العالمیه با اشاره به جایگاه والای بانو فاطمه زهرا(س)، گفت: حضرت زهرا(س) عالم ترین مردم به خداوند بوده اند.
 حجت الاسلام ناصر رفیعی در سخنرانی شب گذشته که در حسینیه مسجد مصری واقع در خیابان صاحب الزمان(عج) اصفهان برگزار شد، گفت: حضرت زهرا(س) عالم ترین مردم به خداوند بوده اند.
 وی در ابتدا به مکالمه پایانی امیر مؤمنان(ع) و حضرت زهرا(س) اشاره کرد و افزود: در مکالمه پایانی امیرمؤمنان(ع) و حضرت زهرا(س) سخنانی رد و بدل شده است که جایگاه رفیع حضرت زهرا(س) را بیشتر مشخص می کند.
 حجت الاسلام رفیعی خاطرنشان کرد: حضرت زهرا(س) به امیرمؤمنان(ع) عرضه می دارند، هرگز به تو دروغی نگفته ام، هرگز با تو مخالفت نکرده ام و هرگز به تو خیانت نکرده ام؛ این عبارات یعنی حضرت زهرا(س) در زندگی امانت دار، با صداقت و مطیع امیرمؤمنان(ع) بوده اند.
 
مؤسسه اشراق و عرفان، کتاب «تربیت فرزند با رویکرد فقهی»، تقریر درس خارج آیت الله علیرضا اعرافی را با تحقیق و نگارش سید نقی موسوی منتشر کرد.
 
این کتاب برداشتی از حدود 80 جلسه درس خارج آیت الله اعرافی است که از بهمن 87 تا فروردین 90 برگزار شده است.
 
در پیشگفتار این کتاب می‌خوانیم:
 
«اهمیت و سرنوشت‌ساز بودن تعلیم و تربیت، ضرورت روایی، اعتبار و حجیت دستورالعمل‌های تربیت را دوچندان می‌سازد؛ از این رو، لازم است که میان دانش فقه و علوم تربیتی، داد و ستد برقرار شود. یکی از مظاهر این داد و ستد، تعیین اصول و روش‌های تربیتی بر اساس روش‌شناسی فقهی است.
 
مردم بحرین دیشب نیز با برگزاری تظاهرات‌هایی در خیابان‌ها حمایت خود از زنان بازداشت‌شده را اعلام کردند.
 جوانان انقلابی در شهرک البلاد القدیم با برگزاری تظاهراتی حمایت خود از زنان بازداشت‌شده را اعلام کرده و با آتش زدن لاستیک‌های خودروها خیابان را مسدود کردند.
 همچنین زنان شهرک المعامیر نیز به نشانه همبستگی با بازداشت‌شدگان در زندان جو و محکومیت بدرفتاری زندانبانان با آنها تظاهرات کردند.
 
 
 مرکز نشر هاجر، مجموعه «سبک زندگی فاطمی» به قلم سید حسین اسحاقی را در دو جلد منتشر کرد.
 این مجموعه دو جلدی، پنج فصل با عنوان‌های: «کلیات و مباحث مقدماتی»، «تقرب و تعامل حضرت فاطمه سلام الله علیها با خدای مهربان»، «تهذیب و خویشتن‌داری در سیره صدیقه طاهره سلام الله علیها»، «ریحانة نبوت در تعامل با مردم» و «تعامل انسان با جهان و طبیعت» و «رابطه انسان با ولی الله و اولی الامر در پرتو ارتباط با خدا» دارد.
 

بدون تردید از منظر تاریخی باید قدردان این نگاه علامه باشیم که فیلسوف و مفسری در طراز مرحوم علامه به مسأله زنان در گذر تاریخ علاقه نشان داده‌اند. این مسأله نه تنها منجر به از حاشیه به متن آوردن قرآن شده و می‌شود بلکه می‌تواند به نشان دادن ژرفا و بزرگی نگاه قرآن به زنان کمک کند که این بهره را علامه بردند و خواستند از مقایسه‌های تاریخی به این نتیجه برسند. پایگاه تحلیلی- خبری مهرخانه، با توجه به رسالت خود جهت اطلاع‌رسانی جامع اقدامات و فعالیت‌های صورت‌گرفته در حوزه زنان، مبادرت به پوشش همایش‌ها، جلسات، نشست‌ها و هم‌اندیشی‌های گوناگون که توسط طیف‌های فکری و سیاسی مختلف برگزار می‌شود، می‌کند. بدیهی است این اقدام صرفاً جهت اطلاع‌رسانی به علاقه‌مندان حوزه زنان صورت گرفته و لزوماً بیانگر دیدگاه‌های مهرخانه نیست. مقالاتی با عناوین «بررسی انتقادی دیدگاه علامه طباطبایی (ره) درباره زن در گذر تاریخ»، «مبانی نظری دیدگاه علامه طباطبایی (ره) در حجیت روایات تفسیری و تعامل با روایات جنسیتی در المیزان»، «مقایسه هرمنوتیک قرآنی اسما بارلاس با نظریه تفسیری علامه طباطبایی (ره)؛ با تأکید بر مسأله جنسیت» و «ارزیابی روش قرآن به قرآن تفسیر المیزان به خوانش سیدان و صادقی‌تهرانی با تمرکز بر آیات الاحکام جنسیتی» در همایش ملی «جنسیت و خانواده در نگاه علامه طباطبایی» ارائه شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی، رئیس‌جمهور، صبح امروز، شنبه، ۱۴ اسفندماه در آیین تجلیل از مدال‌آوران المپیک، پارالمپیک ریو ۲۰۱۶ و قهرمانان سال ۱۳۹۴، با بیان اینکه ورزش و قهرمانی در وادی ورزش از دیدگاه‌های مختلف برای ما حائز اهمیت است، اظهار کرد: ورزش وقتی به صحنه جهانی می‌رود و مسئله مسابقات در سطح منطقه و جهان مطرح می‌شود، تبدیل به یک موضوع ملی می‌شود و مسائلی که تعلق به فرد، شهر، قومیت و مذهب خاص ندارند و تمام اتباع ایرانی یکپارچه نسبت به آن تاثیر می‌پذیرند، از دید ملی برای ما فوق‌العاده اهمیت دارد.
 
شنبه, 14 اسفند 1395 ساعت 11:13

شیعه مدیون حضرت زهرا(س) است

حجت الاسلام رفیعی با اشاره به شأن و منزلت حضرت زهرا(س)، گفت: شیعه مدیون حضرت زهرا(س) است و اگر خطبه فدک نبود چیزی از شیعه باقی نمی‌ماند.
 حجت الاسلام ناصر رفیعی، عضو هیأت علمی جامعة المصطفی العالمیه، شب گذشته در مسجد سید اصفهان با اشاره به جایگاه والا شخصیت حضرت زهرا(س)، گفت: در روایتی ذکر شده است پیامبر اکرم(ص) به ایشان می‌فرماید تمام افتخار این امت به تو باز می‌گردد.
 
 امام خمینی با ذکر فضیلتی برای حضرت زهرا(س) می‌فرمودند: من این شرافت را از همه فضایلی که برای حضرت زهرا ذکر کردند بالاتر می‌دانم که برای غیر انبیا، آن هم نه همـه انبیـا، بـرای طبقه بالای آنها و اولیایی که در مرتبه آنها هست، برای کس دیگر حاصل نشد.
  امام خمینی(ره)، اندیشه‌های خود را  از قرآن و سیره ائمه (ع) فراگرفته است. سیره و سخن حضرت زهرا(س)  برای امام خمینی(ره) از جمله منابع غنی است که در رشد و نمو تفکر ایشان نقش بارزی داشته است.
 
رئیس بسیج جامعه زنان با اشاره به برنامه‌های روز قشر بسیج گفت: به همین مناسبت نامه‌ای را محضر مقام معظم رهبری ارسال کردیم که در آن نامه اقدامات 4 سال اخیر بسیج جامعه زنان توضیح داده شده است.
مینو اصلانی با اشاره به قرار گرفتن در آستانه روز قشر سازمان بسیج جامعه زنان گفت: به همین مناسبت نامه‌ای را محضر رهبر فرزانه انقلاب فرستادیم و در آن اقداماتی که در 4 سال اخیر بعد از پیام ایشان به کنگره هفت هزار زن شهید انجام داده‌ایم را توضیح دادیم در این نامه کلیه اقدامات اعم از بین‌المللی، داخلی، تدوین دو جلد کتاب، راه اندازی سایت زنان شهید به صورت دو زبانه آورده شده است.
 
کبری خزعلی گفت: زنان امروز باید الگوی خود را حضرت فاطمه زهرا انتخاب کرده و مسیر ایشان را در جامعه اجرایی کنند لذا نباید در این زمینه هیچگونه کوتاهی صورت گیرد.
 هفتمین جلسه نشست تخصصی الگوی سوم زن با حضور فرهیختگان ایرانی و غیر ایرانی در سازمان بسیج شهرداری تهران برگزار شد.
 در این نشست کبری خزعلی گفت: حضرت فاطمه زهرا اولین تغییر مسیر و الگوی اصلی زن را برای بشر در جامعه نشان داده‌اند.
 وی افزود: زنی که شخصیت والای انسانی دارد در قرآن به صراحت آرمان الگوی زن معرفی شده که براساس نص صریح قرآن، الگوی زن خوب حضرت مریم و حضرت آسیه و الگوی زن بد زن حضرت نوح و زن حضرت لوط به عنوان 2 پیغمبر معرفی شده‌اند.
 
تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: در الگوی زن مسلمان باید خانواده، همسری و مادری برای او اولویت داشته باشد اما امروز متاسفانه اولویت بسیاری از دختران تحصیلات و اشتغال است.
مرضیه هاشمی تحلیلگر مسائل سیاسی پرس تی وی آمریکا غروب سه شنبه درنشست تخصصی الگوی سوم زن مسلمان که د سازمان بسیج مستضعفین شهرداری تهران با حضور فرهیختگان ایرانی و غیرایرانی برگزار شد، گفت: درباره زنان غربی ما موضوعات منفی زیادی شنیدیم که درست است اما در ایران نیز بسیاری از زنان اعم از مذهبی و غیرمذهبی می‌خواهند همچون زنان غربی اما کمی اسلامی‌تر از آنها باشند.
 
پنج شنبه, 12 اسفند 1395 ساعت 15:38

نشست تخصصی الگوی سوم زن مسلمان برگزار شد

نشست تخصصی الگوی سوم زن مسلمان در سازمان بسیج مستضعفین شهرداری تهران برگزار شد.
 
نشست تخصصی الگوی سوم زن مسلمان در سازمان بسیج مستضعفین شهرداری تهران با حضور فرهیختگان ایرانی و غیرایرانی از کشورهای آمریکا، انگلستان و لبنان برگزار شد.
 
در ابتدای این نشست مینو اصلانی، رییس سازمان بسیج جامعه زنان كشور گفت: رهبر معظم انقلاب امر فرمودند که ما الگوی زن مسلمان را جهانی کنیم بنابراین باید اندیشمندان، هنرمندان و رسانه‌ها در این زمینه فعال باشند.
 
پنج شنبه, 12 اسفند 1395 ساعت 15:32

دشمن شناسی در سیره حضرت زهرا(س)

حضرت آ‌یت الله مکارم تأکیدکرد: اسلام به مسلمانان دستور مى دهد كه در مقابل ظلم ظالمان سكوت نکرده بلكه بر عليه ظالمان قيام كنند و اگر نفرات آنها كم بود از كمى نفرات نترسند كه خداوند به آنها كمك مى كند.
 در راهى كه انسان به سوى پيروزى ها مى رود هميشه پرتگاه ها و بيراهه هايى وجود دارد كه اگر آنها را به خوبى نبيند و نشناسد و پرهيز نكند چنان سقوط مى كند كه اثرى از او باقى نمى ماند. در اين راه مهم ترين مسأله شناخت حق و باطل، شناخت نيك و بد و شناخت دوست و دشمن است، اگر به راستى انسان اين حقايق را بشناسد رسيدن به مقصد براى او آسان است.[1]
 
پنج شنبه, 12 اسفند 1395 ساعت 15:12

تبیین فلسفه حجاب در دانشگاه آمریکایی

گروه اسلامی دانشگاه «گیلزبرگ» در ایالت «ایلینوی» آمریکا دیروز، ۱۱ اسفندماه میزبان برنامه حجاب برای تبیین فلسفه حجاب بود.
 
حدود ۶۵ نفر از غیرمسلمانان برای شناخت حجاب و فلسفه آن و گرفتن روسری‌های رایگان به منظور تجربه‌کردن حجاب در این برنامه در ساختمان «فریس لانگ» دانشگاه گیلزبرگ حضور یافتند.
 
در این برنامه «نبیلا دادار»، از دانشجویان مسلمان در مورد مفهوم حجاب، جایگاه حجاب در اسلام و تجارب شخصی خود از محجبه‌بودن سخنرانی کرد.
 
نحوه بیان مسایل توسط معاون رییس‌جمهور نشان از آن دارد که او تحولات صورت‌گرفته در خانواده، از جمله ورود ارزش‌های مدرن و برابری‌خواهی جنسیتی را امری خوشایند می‌داند ولی پیامدهای قهری این امر را ناخوشایند تلقی می‌کند.
 
 
درباره‌ فاطمه‌ زهرا سلام‌الله‌علیها، هرچه بگوییم، کم گفته‌ایم و حقیقتاً نمی‌دانیم که چه باید بگوییم و چه باید بیندیشیم. به قدری ابعاد وجود این انسیّه‌ی حوراء، این روح مجرّد و این خلاصه‌ی نبوّت و ولایت برای ما پهناور و بی‌پایان و درک ناشدنی است.
 
 به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، همزمان با ایام شهادت حضرت صدیقه‌ کبری فاطمه‌ی زهرا (سلام‌الله‌علیها) مجموعه‌ای از بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره‌ی سبک زندگی دخت گرامی پیامبر اسلام را در پنج سرفصلِ «رابطه با خدا؛ مدافع ولایت؛ همسر امیرالمؤمنین علیه‌السلام؛ ام‌ابیها و الگوی زن مسلمان ایرانی» می‌خوانیم:
 
سه شنبه, 10 اسفند 1395 ساعت 21:24

نقش زنان در توسعه پایدار قابل توجه است

معاون رییس جمهور در امور بانوان و خانواده گفت: نقش زنان در توسعه پایدار بسیار قابل توجه است، حضور زنان در عرصه‌های متنوع اشتغال بسیار سازنده بوده است، بهره گیری از فرصت‌های ایجاد شغل و کارآفرینی از مسائل ضروری برای توسعه اقتصادی کشور است.
 
سه شنبه, 10 اسفند 1395 ساعت 21:20

شاخصه های حجاب و عفاف در سیره فاطمی

حضرت ‌آیت الله مکارم تأکید کرد: همگان با اجتناب از هنجارهای اجتماعی و فرهنگی و با تأمل روز افزون در معنا و مفهوم محب اهل بیت(ع) به رشد و کمال واقعی دست پیدا کنند.
 
این شاخص اثر بسیار زیادی بر سبک زندگی و نظام ازدواج و طلاق در جامعه گذاشته است. برای نمونه طبق داده‌های مرکز آمار ایران در سال 1355 تا 1380 با وجود فراز و فرود‌های زیاد، تغییرات جزئی در زمینه ازدواج و طلاق صورت گرفته است ولی از سال 1380 تا 1391 میزان طلاق، سالانه به طور منظم افزایش یافته است؛ یعنی ظرف یازده سال، طلاق 2.5 برابر شده است؛ درحالی‌که در طی این مدت میزان ازدواج فقط 1.3 برابر شده است.
 
 
با توجه به رسالت خود جهت اطلاع‌رسانی جامع اقدامات و فعالیت‌های صورت‌گرفته در حوزه زنان، مبادرت به پوشش همایش‌ها، جلسات، نشست‌ها و هم‌اندیشی‌های گوناگون که توسط طیف‌های فکری و سیاسی مختلف برگزار می‌شود، می‌کند. بدیهی است این اقدام صرفاً جهت اطلاع‌رسانی به علاقه‌مندان حوزه زنان صورت گرفته و لزوماً بیانگر دیدگاه‌های مهرخانه نیست.
 
همایش ملی «آینده‌نگری تحولات خانواده و زنان در ایران»، دو روز قبل به همت گروه مطالعات زنان دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات برگزار شد.
 همایش ملی «آینده‌نگری تحولات خانواده و زنان در ایران» صبح یکشنبه 8 اسفندماه در دانشگاه آزاد اسلامی آغاز به کار کرد. این همایش توسط گروه مطالعات زنان دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات و تحت حمایت سیویلیکا در شهر تهران برگزار شد. هدف از برگزاری این همایش علمی، پیش‌بینی ظرفیت‌ها، چالش‌ها و پیامدهای تحولات خانواده و جایگاه زنان در آینده در ایران، بررسی مبانی فکری و واقعیت‌های عملی گذشته و حال جهت بهبود وضعیت آینده خانواده و زنان عنوان شد.
 
هرچند نهاد دانشگاهی از انبوه‌شدن آموزش عالی در کشور آسیب دیده اما همین امر پیامدهای شگرفی در سبک زندگی و گسترش افق زنان داشته و موجب شده است بسترهای اجتماعی، پذیرش دولت قانون‌مند را امکان‌پذیر سازد. ازاین‌رو، افزایش تحصیلات زنان موجب پدیدار شدن روند نوگرایی و ورود ارزش‌های مدرن و برابری‌خواهی جنسیتی و در نتیجه تغییر ساختار دولت و دموکراتیزه شدن روابط در خانواده ایرانی شده است.
 
 

چکیده

"برابری جنسیتی" و "توانمندسازی زنان" یکی از اهداف هشت گانه توسعه هزاره سوم ملل متحد قرار گرفته و منظور از چنین هدفی این است که باید نیمی از دارایی های انسانی جوامع که در اختیار زنان می باشد از حالت بالقوه به حالت بالفعل در آید در افغانستان نیز بعد از اجلاس بن و سقوط طالبان، در پی به دست آوردن این هدف، بحث از تطبیق تساوی جنسیت در تمام عرصه ها مطرح است تا جایی که حضور و سهم زنان در عرصه های اجتماعی به یک شاخصه مهم از دست آورد جامعه جهانی در راستای دموکراتیزه کردن افغانستان مبدل شده است...

دانشگاه اسلامی 'ام القری' مکه، 27 دانشجوی دختر را به دلیل داشتن ظاهری مردانه و صورت های بدون آرایش از دانشگاه اخراج کرد.
 
 حجت الاسلام زیبایی نژاد با اشاره به اهمیت دیدگاه های علامه طباطبایی در حوزه جنسیت، گفت: علامه طباطبایی بستر نظریه پردازی جنسیتی را برای علما فراهم کرده است.
حجت الاسلام محمد رضا زیبایی نژاد، رییس مرکز تحقیقات زن و خانواده حوزه علمیه قم در روز پنجم اسفند در همایش ملی «جنسیت و خانواده در نگاه علامه طباطبایی(ره)» که در مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران برگزار شد، با اشاره به این که علامه طباطبایی(ره) در دورانی متولد شده و می زیسته اند که محل تلاقی اندیشه و تفکرات مختلف در دوران معاصر بوده اند، گفت: مقطع زمانی که زندگی ایشان محل تلاقی چند جریان فکری، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی بوده است که همین موضوع سبب شده که ایشان در عرصه ها و علوم مختلفی نظریه پردازی کرده و دست به قلم شود.
 
 مسؤول اتحادیه انجمن های اسلامی خراسان رضوی از برگزاری کنگره بین المللی زنان مجاهد مسلمان در سال آینده از سری برنامه های فراملی طرح لشکر فرشتگان خبر داد
  حوائجی، مسؤول اتحادیه انجمن های اسلامی خراسان رضوی در مراسم افتتاحیه لشکر فرشتگان «آشنایی با دوره های سرگذشت پژوهی و پاسداشت زنان مجاهد مسلمان» در اتحادیه انجمن های اسلامی استان شامگاه پنجشنبه 5 اسفند درباره این طرح گفت: لشگر فرشتگان از سال 92 در امتداد طرح همکلاسی آسمانی به صورت تخصصی در حوزه دختران مطرح شد و از سوی اتحادیه انجمن های دانش آموزی سراسر کشور همه ساله عملیاتی می شود.
 
پنج شنبه, 05 اسفند 1395 ساعت 09:24

شرح خطبه حضرت زینب در شام کتاب شد

 
کتاب شرح خطبه حضرت زینب سلام الله علیها در شام نوشته حجت الاسلام والمسلمین کریمی جهرمی از سوی انتشارات مؤسسه بوستان کتاب چاپ و روانه بازار شد.
پنج شنبه, 05 اسفند 1395 ساعت 09:17

نشست «زن و مقاومت» در سوريه برگزار شد

رایزنی فرهنگی كشورمان با همکاری نهادهای مردم‌نهاد سوري فعال در حوزه زنان، نشست «زن و مقاومت» را در سالن امام خمینی (ره) رایزنی فرهنگی در دمشق برگزار كرد.
 
 نشست «زن و مقاومت» با حضور مصطفي رنجبرشیرازی، رایزن فرهنگی و محمدهادی تسخیری، وابسته فرهنگی ایران در سوريه، اعضایی از انجمن دوستی ایران و فلسطین در سوریه، سازمان‌های مردم‌نهاد زنان در سوریه و جمعی از فرهيختگان و اساتيد برگزار شد.
راه‌اندازی بانک جامع اطلاعاتی زنان در شرایطی مطرح می‌شود که یکی از وعده‌های نخستین صدارت شهیندخت مولاردی بر معاونت زنان ریاست جمهوری در دولت یازدهم دستیابی به یک بانک اطلاعاتی جامع برای زنان سراسر کشور بود.
نشست تخصصی تبیین جهانی «الگوی سوم زنان» سه شنبه ۱۰ اسفندماه، با حضور بانوان متخصص ایرانی و غیرایرانی برگزار می شود.
نخستین بار اصطلاح الگوی سوم زنان در پیامی که رهبر معظم انقلاب در ۱۶ اسفندماه سال ۱۳۹۱، به کنگره هفت هزار زن شهید ارسال کردند، مورد استفاده قرار گرفت.

سومین نشست از سلسله نشست‌های «لحن آبی خرد» با موضوع زنان و فضای مجازی از سوی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری برگزار شد.

 عبد الرزاق الناظوری، با تکذیب اینکه این قانون بر اساس دیدگاه های مذهبی افراطی اتخاذ شده باشد، تاکید کرد که این قانون فقط برای بالا بردن ضریب امنیت کشور اتخاذ شده است و به سیاست ومذهب ارتباطی ندارد.
 
 کتاب «پناهگاه بی‌پناه» نوشته مهناز فتاحی دوشنبه دوم اسفند در محل حادثه بمباران پناهگاه پارک شیرین کرمانشاه رونمایی می‌شود.
 این مراسم با حضور و سخنرانی حجت الاسلام دکتر سید مهدی خاموشی(رییس سازمان تبلیغات اسلامی)، محسن مؤمنی شریف (رئیس حوزه هنری)، مرتضی سرهنگی (مدیر دفتر ادبیات و هنر مقاومت)، عبدالحمید قره‌داغی (مدیر عامل انتشارات سوره مهر) و جمعی از مسئولان لشکری و کشوری استان کرمانشاه برگزار می‌شود.
 
 فریبا علاسوند، دبیر علمی همایش جنسیت و خانواده در نگاه علامه طباطبایی امروز ۳۰ بهمن در نشستی خبری گفت: مرکز تحقیقات زن و خانواده در سال جاری بحث همایش جنسیت و خانواده از منظر علامه را در دستور کار قرار داد و محورهای شش‌گانه‌ای برای همایش در نظر گرفته و در ذیل آن عناوین گوناگونی مطرح شد و سه کار عمده علمی برای برپایی همایش انجام شد.
 
 آخرین دستاوردها در طراحی پوشاک اسلامی با حضور صدها نفر از مشتریان این محصولات دیروز شنبه، ۳۰ بهمن در لندن به نمایش گذاشته شد.
 معصومه آب‌بند، فرمانده حوزه کوثر بسیج خواهران شهرستان صومعه‌سرا در جمع خبرنگاران، با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا اظهار کرد: همزمان با ایام فاطمیه(س) یادواره ۷ هزار بانوی شهیده کشور و ۳۳ شهیده استان گیلان برگزار می‌شود.
 
پنج شنبه, 28 بهمن 1395 ساعت 12:19

افتتاح نمایشگاه «زن و آینه مکتوب»

نمایشگاه «زن و آینه مکتوب» دربرگیرنده نسخه‌های خطی تألیف زنان در تاریخ ایران در کتابخانه و موزه ملی ملک تهران افتتاح شد.
 به گزارش خبرگزاری رسا به نقل از مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، نمایشگاه «زن و آینه مکتوب» دربرگیرنده نسخه‌های خطی تألیف زنان یا با موضوعِ زنان در تاریخ ایران، از مجموعه برنامه‌های فرهنگی هنری کتابخانه و موزه ملی ملک آستان قدس رضوی از شهادت تا ولادت حضرت زهرا سلام‌الله علیها افتتاح شد.
 
معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) سرکار خانم دکتر «سیده سعیده غروی» روز پنج شنبه در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی با اعلام این خبر، عنوان کرد: بیست و چهارمین نشست علمی پژوهشی با عنوان «بررسی فقهی- حقوقی آیات مرتبط با حقوق زن و خانواده» برگزار می شود.
 وی اظهار داشت: هدف از برگزاری این نشست دانش‌افزایی اساتید، پژوهشگران و طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) است.
 
یازدهمین جشنواره سراسری قرآن و عترت حوزه‌های علمیه خواهران، اواخر اسفند ماه با برپایی مراسم اختتامیه به کار خود پایان خواهد داد.
مرضیه‌سادات رضوی، رئیس اداره قرآن و عترت حوزه علمیه خواهران گفت: جشنواره سراسری قرآن و عترت حوزه علمیه خواهران جز در بخش شفاهی که شامل حفظ ترتیبی و قرائت است در تمامی بخش‌های دیگر به صورت مجازی و آنلاین برگزار می‌شود.
پنج شنبه, 28 بهمن 1395 ساعت 11:45

معرفی حجاب در مرکز اسلامی «آلبرتا»

مرکز اسلامی «فورت مک‌موری» در استان «آلبرتا»‌ی کانادا یکشنبه، ۲۴ بهمن با برگزاری مراسم درهای باز، میزبان شهروندان غیرمسلمان برای معرفی حجاب و فرهنگ اسلامی بود.
مرکز اسلامی شهر فورت مک‌موری برای دومین‌بار پس از حادثه تیراندازی مسجد «کبک» با برگزاری مراسم درهای باز برای معرفی اسلام، از پیروان ادیان مختلف استقبال کرد.
حدود ۳۰۰ نفر از مردم در این مراسم شرکت کردند و داوطلبان با آموزش نحوه پوشیدن حجاب، زنان غیرمسلمان را تشویق به آشنایی بیشتر با فرهنگ اسلامی کردند.
 
 سارا موسی، طراح مسلمان محجبه اهل اوهایو در آمریکا قصد دارد، با عرضه لباس‌های پوشیده‌ زیبا و متنوع، بانوان همه ادیان و عقاید را به سمت این نوع پوشاک اسلامی تشویق کند.
تلاش طراح محجبه برای عرضه لباس‌های پوشیده زیبا
سارا موسی، از مادری کره‌ای و پدری فلسطینی متولد و در ایالت اوهایو آمریکا بزرگ شد؛ وقتی در نوجوانی تصمیم گرفت باحجاب شود، والدینش را شگفت‌زده کرد.
عضو هیئت علمی جامعه الزهرا (س) خواستار تلاش به منظور شناساندن سبک زندگی فاطمی برای همه زنان جامعه اسلامی به ویژه زنان ایرانی شد. 
معصومه ظهیری ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه (س) اظهار داشت: راه سعادت همه مردم ما از جمله بانوان محترم، تمسک به سبک زندگی اهل بیت(ع) خصوصاً فاطمه زهرا(س) است.
 
 
نماینده سابق مجلس شورای اسلامی افتخاری گفت: بانوان انقلابی، به شدت تشنه فجر و گشایشی بودند که بتوانند به راحتی فعالیت داشته و بستری برای حرکت های عادلانه آنها فراهم شود تا هویت پایمال شده خود را به دست آورند.
 
امام جمعه پردیسان با تجلیل از نقش بانوان در پیروزی انقلاب گفت: اگر مردان برای پیروزی انقلاب اسلامی وارد میدان شدند و در 8 سال دفاع مقدس از این کشور و نظام محافظت کردند به واسطه تشویق و ترغیب‌های بانوان بوده است.
حجت الاسلام والمسلمین سید صمصام الدین قوامی امام جمعه پردیسان قم در خطبه‏ های امروز نمازجمعه پردیسان به مناسبت آغاز ایام فاطمیه تمامی خطبه اول نماز جمعه این هفته را به تکریم شخصیت حضرت فاطمه (س) و خطبه دیگر را به نقش زنان در پیروزی انقلاب اسلامی ایران اختصاص داد و گفت: محمد تقی بافقی هفتاد سال پیش به خاطر مقابله با کشف حجاب در مقابل رضاخان ایستاد و هر چند کتک خورد ولی باعث شد که کشف حجاب 8 سال به تأخیر بیفتد.
 
فروغ پارسا، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و رئیس هیئت مدیره انجمن علمی مطالعات قرآنی و فرهنگ اسلامی در یادداشتی برای ایکنا ویژگی‌های تفسیر راهنما را بر شمرده است.
متن یادداشت
نگاه من به تفسیر راهنما از منظر تاریخ تفسیر شیعه بوده؛ در واقع از آنجا که برنامه تحقیقاتی من بررسی تاریخ تفسیر شیعه و عوامل تاریخی فرهنگی سیاسی تأثیرگذار بر نگارش تفسیر بوده است از این منظر این تفسیر را مورد مداقه قرار دادم. در سده ۱۴ ما با یک تحول مبنایی در تفسیر قرآن مواجه هستیم. درواقع با حرکتی که سید جمال در جهان اسلام ایجاد کرد، به یک باره رویکردهای تفسیری متحول شد.
رییس سازمان بسیج جامعه زنان کشور گفت: الگوی زن شرقی، بسیار خنثی و بدون تاثیرگذاری در تاریخ بود در حالی که الگوی زن غربی تنها ابزاری در دست سودجویان برای دستیابی به اهدافشان است.
 مینو اصلانی رییس سازمان بسیج جامعه زنان کشور امروز در همایش نقش زنان در تداوم انقلاب و تحقق تمدن نوین اسلامی در حسینیه عاشقان ثارالله گفت: بی هویتی که برای زن غربی به وجود آوردند امروز به اوج خود رسیده است و پیام انقلاب اسلامی در زمانی که اوج ذلت زن غربی قرار دارد، جهان را درنوردیده است. 
چهارشنبه, 20 بهمن 1395 ساعت 19:09

دين اسلام ناب، دين سياست است

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي دين اسلام ناب را دين سياست دانست و با تأكيد بر اينكه هيچگاه دين از سياست جدا نيست و نخواهد بود، گفت: اينكه برخي افراد اسلام را تنها منحصر به نماز و روزه مي دانند و نسبت به سياست بي تفاوت هستند تأسف آور است.
مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده: فرهمندپور گفت: ما با یک جریان افراط و تفریطی مواجهیم که زمانی آنچنان مستغرق در روزمرگی های خانواده می شود که مأموریت های مهم بشری را از یاد می برد و روز دیگر چنان در فضای اجتماعی غرق می شود که فراموش می کند اگر قرار باشد اتفاق خوب یا بدی در این عالم بیفتد، حتما از خانواده آغاز می شود.
 
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی عفت شریعتی را به عنوان مدیرکل امور بانوان مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی منصوب کرد.
با حکم آیت الله محسن اراکی، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی عفت شریعتی، مشاور دبیرکل و مدیرکل امور بانوان مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی شد.
نگاهی به کارنامه عفت شریعتی؛ وی پیش از این مشاور بانوان وزارت ارشاد و نماینده سابق مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی بوده است.
چهارشنبه, 20 بهمن 1395 ساعت 18:39

زن از دیدگاه امام خمینی (ره)

ما نمی‌توانيم و اسلام نمی‌خواهد كه زن به عنوان يك شىء و يك عروسك در دست ما باشد. اسلام می‌خواهد شخصيت زن را حفظ كند و از او انسانى جدى و كارآمد بسازد. ما هرگز اجازه نمی‌دهيم تا زنان فقط شيئى براى مردان و آلت هوس‌رانى باشند» دهه فجر یادآور اتفاقی بزرگ و حماسه‌ای عظیم است. امام امت، پس از سال‌ها دوری از وطن به میهن بازگشت و انقلاب اسلامی ایران با تمام آرمان‌ها و اندیشه‌هایی که در چند دهه ترسیم شده بود، به بار نشست. حال هنگام اجرای هر آن چیزی بود که گفته می‌شد، که خواسته می‌شد و وعده داده می‌شد. بخشی از این اندیشه‌ها و باورها، در حوزه زنان بود، که نگاهی به آنها ما را در شناخت افکار امام امت، یاری خواهد کرد.
چهارشنبه, 20 بهمن 1395 ساعت 18:31

کتاب «زینبیه» رونمائی شد

همزمان با ایام دهه فجر،طی مراسمی در ورامین از کتاب زینبیه رونمائی شد.
چهارشنبه, 20 بهمن 1395 ساعت 18:22

هر طلبه یک پژوهشگر، یک اثر پژوهشی

اهتمام ما بر این است که خواهران طلبه با وسعت نظر و امکانات بهتری بتوانند به امر پژوهش بپردازند. در استان‌ها امکانات اندکی در اختیار خانم‌هاست و ما با کمبود بودجه مواجه هستیم که این مساله اجازه نمی‌دهد خواهران، کتاب‌خانه‌ها و مراکز مجزا و امکانات مناسب‌تری داشته باشند اما به اندازه وسع خود تلاش داریم مراکز پژوهشی مختلفی در مدارس حوزه‌های علمیه خواهران پدید بیاوریم.
در حوزه علمیه خواهران بخشی با عنوان معاونت پژوهش وجود دارد که به ساماندهی امر پژوهش در حوزه خواهران طلبه می‌پردازد. در رابطه با وضعیت پژوهش در میان خواهران طلبه با حجت‌الاسلام‌والمسلمین داود رجبی‌نیا؛ مدیرکل امور نخبگان و استعدادهای برتر معاونت پژوهش حوزه‌های علمیه خواهران گفتگو کردیم.
سطوح متفاوتی که بیان شد، تابع برنامه آموزشی متفاوت حوزه خواهران و برادران است. دروس معین‌شده این دو حوزه از تفاوت‌های عمده ساختاری و محتوایی برخوردارند و این اتفاق عامدانه و با برنامه‌ریزی صورت گرفته است.
تحصیل علم، خصوصاً علم دین، همواره مورد توجه بوده؛ بدان حد که بسیاری از خانواده‌های متدین که تحصیل را برای دختران خود در شرایط روزگار گذشته نمی‌پسندیدند، مانع دین‌آموزی آنان نمی‌شدند. البته این تحصیل در محیط خانواده و عمدتاً در کنار پدر، برادر و یا همسر انجام می‌گرفت؛ ولی این محدودیت‌ها نیز رفته رفته با تشکیل محیط‌های زنانه و هسته‌های اولیه فقه‌آموزی گروهی از میان رفت و به مرور شکل کلاس به خود گرفت. با این وجود تا سال‌های اولیه انقلاب اسلامی، فاصله بسیاری میان حوزه‌های علمیه مردان و مدارس دینی زنان که همچنان محدود بود و کوچک، وجود داشت. اما به مرور با رشد روزافزون حوزه‌های علمیه زنان و افزایش کمی بانوان طلبه مواجه بودیم. در این گزارش به بررسی وضعیت حوزه‎های علمیه خواهران و تغییرات آن در سال‌های اخیر و چالش‌های پیش‌رو می‌پردازیم.
دکتر سیده سعیده غروی، معاون پژوهش جامعة‌الزهراء(س) گفت: نشست «تفسير موضوعی و توليد علوم انسانی قرآن‌بنيان»، بیست و دومین نشست از سلسله‌نشست‌های علمی پژوهشی معاونت پژوهش جامعه الزهرا(سلام الله علیها) است.
این نشست روز یکشنبه ۱۷ بهمن ماه ساعت ۱۰ الی ۱۲ در سالن نشست‌های علمی پژوهشی پژوهشگاه با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی کریمی برگزار شد و حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمحمود طیب‌حسینی، دبیر علمی این نشست بود.
منبع: خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا)
مدیر کل اداره تبلیغ و ارتباطات جامعةالزهرا(س) از انتشار کتاب‌نامه معارفی «نسیم هدی» با همکاری کارگروه سامان بخشی به محتوای فوق برنامه مجتمع آموزشی- تربیتی هدی خبر داد.
 
 سرکار خانم «زهره عزیزی» روز شنبه در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی با اعلام این خبر، اظهار داشت: تولید محتوای معارفی فوق برنامه در مدارس هدی، با هدف نهادینه کردن باورهای دینی، شکوفاسازی خلاقیت، رشد و کمال انسانی و معنوی و پرورش خردورزی و زنده کردن روح آزاداندیشی دانش‌آموزان، با همکاری دوجانبه‌ی اداره کل تبلیغ و ارتباطات جامعه الزهرا(سلام الله علیها) و کارگروه سامان‌بخشی به فعالیت‌های فوق برنامه‌ی مجتمع هدی در سال جاری صورت گرفته است.
یکشنبه, 17 بهمن 1395 ساعت 08:38

بازشناسی سیره تبلیغی حضرت زینب(س)

حضرت آ‌یت الله مکارم تأکید کرد: تقارن روز پرستار با میلاد حضرت زینب(س) ارزشمند و مایه مسرت است، لذا پرستاران باید ایشان را الگو و سرمشق خود قرار دهند.قشر پرستار از جمله زحمت کشان جامعه به شمار می روند که همواره دغدغه خدمت و رسیدگی به مشکلات بیماران را دارند.
 پنجم جمادی الاول مطابق با میلاد با سعادت عقیله ی بنی هاشم زینب کبری سلام الله علیها است.[1]  او کسی بود که دوست و دشمن و شیعه  و سنی به عظمت مقام او اعتراف کرده اند. فردی از اهل سنت به نام دکتر بنت الشاطیء، کتابی به نام (زینب بطله کربلا) تألیف کرده است که به فارسی به «زینب شیرزن کربلا» ترجمه شده است. او در این کتاب می نویسد که حضرت زینب سلام الله علیها مسیر تاریخ اسلام را عوض کرد. نطق ها، خطبه ها ایستادگی  و مقاومت او در برابر مشکلات موجب شد این مهم انجام شود. در کربلا دو امر مهم اتفاق افتاد که عبارت بود از شهادت و اسارت. اسارت در واقع مکمل برنامه ی شهادت بود به گونه ای که اگر رخ نمی داد برنامه ی شهادت محجور و مغفول قرار می گرفت.[2]
 
یکشنبه, 17 بهمن 1395 ساعت 08:22

راه برای پیشرفت خواهران طلبه باز است

در حوزه، خواهران همان دروس برادران را می‌خوانند و همان واحدها را می‌گذرانند جز در برخی از موارد که آنها هم ویژه حوزه علمیه خواهران است. مساله دیگر این است که ما تعداد زیادی مدرس خواهر داریم اما در حوزه مدرس آقا هم برای آقایان و هم برای خانم‌ها تدریس می‌کند ولی مدرس خانم تنها برای خانم‌ها تدریس می‌کند. هم‌اکنون در حوزه‌های علمیه خواهران دروس تخصصی هم توسط خواهران تدریس می‌شود.
معصومه ظهیری
دکتر معصومه ظهیری؛ استاد حوزه و دانشگاه و مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری قم که از روزگار جوانی در حوزه علمیه تحصیل کرده و سپس به‌عنوان استاد در حوزه مشغول به کار شده و سمت‌های اجرایی نیز برعهده دارد. در خصوص ساختار حوزه علمیه خواهران و وضعیت طلاب خواهر گفتگویی با ایشان داشتیم.
حضرت ‌آیت الله نوری همدانی، گفت: امروز بر خلاف قبل از انقلاب زنان منزوی نیستند و می توانند در جامعه نقش آفرین باشند، شناخت انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن امری مهم است؛ حضرت امام فرمودند که نقش بانوان در انقلاب کمتر از آقایان نبود.
 
حضرت آیت الله حسین نوری همدانی عصر امروز دیدار جمعی از طلاب خواهر استان های تهران و بوشهر با بیان این که در اسلام از هیچ چیزی به اندازه عالم تمجید نشده است، گفت:طلبگی عالی ترین و پربرکت ترین شغل است.
 
وی افزود: حوزه های علمیه ما امتداد حوزه های پیامبر اسلام و امام صادق(ع) است، از این رو طلاب و حوزه رسالت سنگینی دارند.
انتشارات سروش رونمایی از فرهنگنامه زنان ایرانی و پارسی‌گوی را برگزار می‌کند.
به مناسبت ایام دهۀ فجر و مقارن با شانزدهم بهمن ماه روز «انقلاب اسلامی - منزلت زن و تحکیم بنیان خانواده و سبک زندگی ایرانی و اسلامی» از کتاب فرهنگنامۀ زنان ایرانی و پارسی‌گوی نوشتۀ محمدحسن رجبی‌دوانی رونمایی می شود.
این مراسم با حضور اهالی فرهنگ و رسانه و جمع کثیری از بانوان مؤثر در عرصه‌های مختلف اجتماعی و سیاسی در سالن سروش برگزار خواهد شد.
در روز جهانی حجاب، اعضای جامعۀ اسلامی مسلمانان کی‌یف، نمایشگاه حجاب اسلامی در پایتخت اوکراین برگزار کردند. مسلمانان اوکراین در روز جهانی حجاب نمایشگاه حجاب اسلامی در پایتخت اوکراین برگزار کردند.
 
در پایتخت اوکراین یک مرکز خرید عادی در کی‌یف به یک نمایشگاه لباس تبدیل‌ شده است.
 
زنانِ جامعۀ مسلمانان کی‌یف لباس‌های زنانۀ سنتی کشورهای اسلامی و سبک‌های مختلف پوشش در اوکراین را به نمایش گذاشتند: از لباس ورزشی گرفته تا لباس عروس. اما تمرکز این مراسم روی حجاب بود.
 همايش «بانوي انقلابي» در شب ميلاد حضرت زينب(س) با حضور بيش از يک هزار مادر و دختر کاشاني در حسينيه مجتبويون اين شهرستان برگزار شد.
 
 همايش بانوي انقلابي که به بررسي نقش بانوان در انقلاب اسلامي اختصاص داشت پنجشنبه شب در شب ميلاد حضرت زينب(س) با وجود سرماي شديد و شرايط خاص جوي با استقبال چشمگير مادران و دختران اين شهرستان همراه شد.
 
فاطمه رسول زاده مبلغ ديني در اين همايش، نقش بانوان در شکل گيري قيام مردمي عليه رژيم طاغوت را يادآور شد و افزود: انقلاب اسلامي نشان داد زن در نظام ديني فردي منفعل نيست بلکه مي تواند با تأثيرگذاري در خانواده و پرورش فرزنداني با اراده زمينه يک قيام بزرگ اجتماعي را مهيا سازد.
با توجه به جمعیت بانوان و دختران در جامعه و گسترش هجمه های فرهنگی دشمن که این قشر را هدف قرار داده است، می توان گفت تربیت صحیح فرزندان، بصیرت افزایی و فرهنگ سازی، تبیین ارزشها و معرفی الگوها راه مقابله با این هجمه ها و آسیبهای اجتماعی است که کانون خانواده، مراکز آموزشی معلمان و دستگاه های فرهنگی در این زمینه نقش دارند.
حجاب و عفاف به عنوان دو ارزش در جامعه مطرح است و در آیات قرآن همچون سوره احزاب، انفال و نور به حجاب و عفاف زنان پرداخته شده است که این مهم اهمیت موضوع حجاب و عفاف را می رساند.
تعبیر مطالعات اسلامی اشاره به این دارد که حتما باید براساس اندیشه‌های دینی و در پارادایم اسلامی نگاه به جنسیت استخراج و مباحث مربوط به آن ارایه شود. هر جا گزاره‌های دینی جنسیتی می‌شوند برای ما محل مطالعه هستند و به وسیله پارادایم اجتهاد دینی، از آموزه‌های دینی در این باره هم استفاده و هم دفاع می‌کنیم.
 
5 سال از تأسیس رشته مطالعات اسلامی زنان در حوزه علمیه می‌گذرد؛ رشته‌ای که قرار است با رویکردی اسلامی به مباحث حوزه زنان و خانواده بپردازد و به تربیت نیروی انسانی مورد نیاز در این زمینه بپردازد. در این گزارش نگاهی داریم به اهداف و نحوه شکل‌گیری رشته مطالعات اسلامی زنان در حوزه و رویکردی که این رشته را از رشته مطالعات زنان در دانشگاه متمایز می‌کند.
کمپین‌هایی که تحت عنوان حمایت از زنان تشکیل می‌شود خود حامل و عامل خشونت هستند. چرا این عقیده را داریم که زنان ما نیاز به حمایت دارند؟ چرا ما زنان را آن‌قدر ضعیف می‌پنداریم که نیاز به حمایت دارند؟
 
حلقه مطالعات مسائل اجتماعی زنان انجمن جامعه‌شناسی ایران، نشستی با عنوان "بررسی ابعاد خشونت علیه زنان از خانواده تا جامعه" در دانشکده علوم‌اجتماعی دانشگاه تهران برگزار کرد. این نشست در روز دوشنبه 11 بهمن ماه برگزار شد و سخنرانان آن عالیه شکربیگی؛ جامعه‌شناس و مدیر گروه جامعه‌شناسی خانواده انجمن جامعه‌شناسی ایران و کوروش محمدی؛ آسیب‌شناس اجتماعی، موسس و رئیس انجمن آسیب‌شناسی اجتماعی ایران بودند.
 ابتدای این نشست به صحبت‌های دکتر عالیه شکربیگی اختصاص یافت و او در خصوص ماهیت و ریشه‌های اصلی بروز خشونت علیه زنان چه در سطح خرد و چه در سطح کلان به ایراد سخنرانی پرداخت و در ابتدای سخنانش این سؤال را مطرح کرد که چگونه رفتارهای فردی و اجتماعی و فرهنگی مروج خشونت علیه زنان می‌شود. او در ادامه گفت: من امروز نیامده‌ام اینجا تا درباره انواع خشونت صحبت کنم چون این مباحث بارها و بارها عنوان شده است. اساساً امروز این‌جا هستیم تا درباره این موضوع بحث کنیم که چگونه رفتارهای فردی و فرهنگی و اجتماعی علیه زنان در خانه و اجتماع شکل می‌گیرد؟؛ مگر امیدها و آرزوها و خواسته‌های زنان چیست که همچنان مورد آزار و خشونت در سطح خرد و کلان هستند؟
ائتلاف حاکم اتریش با ممنوعیت برقع در دادگاه‌ها، مدارس و سایر مکان‌های عمومی موافقت کرد.
 
حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی محمدی‌هوشیار، پژوهشگر و کارشناس مسائل فرق و ادیان در میزگردی با محوریت موضوع چرایی و چگونگی عرفان‌های کاذب که در رادیو گفتگو برگزار شد، بیشترین مخاطبان عرفان نوظهور را قشر زنان خانه‌دار معرفی کرد؛ به این دلیل که مشغله‌ای برای خود ایجاد کنند.
موضوع عرفان‌های نوظهور و کاذب یکی از مسائلی است که امروز اگرچه نمی‌توان آن را دغدغه‌ای اساسی خواند اما معضلی است که بسیاری از صاحب‌نظران از آن به برنامه‌های فلج‌کننده تعبیر می‌کنند. به همین دلیل ضرورت واکاوی علل گرایش برخی از افراد به این نوع عرفان‌واره‌ها علی‌رغم تعارض‌های آشکار با دین و نحوه جذب پیروان آن، از مسائلی است که بایستی به آن توجه شود. این امر از جایی ضرورت خود را بیشتر نشان می‌دهد که بدانیم زنان از مخاطبان اصلی این جریانات هستند.
دبیر انجمن علمی‌فرهنگی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) از پذیرش جدید طلاب در دوره آموزشی «هر طلبه یک حکیمه» خبر داد.
 
مرحله مقدماتی دوره آموزشی «هرطلبه یک حکیمه» ویژه طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برگزار می شود.
 
به گزارش روابط عمومی و بین‌‌الملل، سرکار خانم «معصومه ظهیری» روز یکشنبه در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی با اعلام این خبر، گفت: دوره آموزشی «هر طلبه یک حکیمه» به همت کانون سلامت انجمن علمی‌فرهنگی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) و با هدف آموزش و ترویج «طب اسلامی» و گفتمان‌سازی جهت بازگشت به آموزه‌های طبی دین مبین اسلام است.
مدیر پذیرش جامعه الزهرا، ازثبت نام ورودی جامعة الزهرا (س) تا 15 بهمن 95 -۹۶ خبر داد.
با توجه به درخواست های مکرر خواهران علاقمند به تحصیل علوم دینی در جامعه الزهرا و همزمانی با ایام الله دهه فجر، زمان ثبت نام تا 15 بهمن 1395 تمدید شد.
صفحه1 از5