محمد صادق غلامی

محمد صادق غلامی

دوشنبه, 02 اسفند 1395 ساعت 14:43

مهمترین اولویت حیات حضرت فاطمه(س)

نجفی معتقد است زنان در جاهایی می‌توانند در جامعه حضور داشته باشند که مردها نمی‌توانند باشند. وی معتقد است مهمترین اولویت حیات حضرت فاطمه(س) فعالیت در خانه بود.

 اگر برای یک‌بار هم تجربه استفاده از مترو را داشته باشید حتماً دستفروشانی را دیده‌اید که با تبلیغِ کالاهایشان سعی در جلب توجه مسافران و فروششان دارند.

مراسم «شب پروین» به مناسبت یکصد و دهمین زادروز پروین اعتصامی شاعر ایرانی معاصر، در آلمان برگزار می‌شود.

همایش ملی آینده نگری تحولات خانواده و زنان در ایران اسفند 95 برگزار می شود. مهلت ارسال چکیده مقالات این همایش تا 30 آذر است.

به دنبال افزایش حملات نژادپرستانه در آمریکا، زنان محجبه و مسلمان در این کشور به منظور مقابله با این حملات، به کلاس‌های دفاع شخصی رجوع کرده‌اند.

اثر خانم فاطمه سحمرانی، از بانوان شاعر لبنان در چهارمین اشكواره بین‌المللی شعر بانوان عاشورایی در تهران برگزیده و از وی تجلیل شد.

چهارشنبه, 19 آبان 1395 ساعت 22:24

عاشورا، از حماسه تا اسطوره

گفتگو با دکتر سیده رقیه میرابوالقاسمی نویسنده کتاب «تحول گفتمان در گزارش واقعه کربلا»

فهیمه بهرامی ـ تصویری که از حرکت امام حسین (ع) در روز عاشورا در طول تاریخ تشیع عرضه شده است تا چه حد با واقعیت آنچه که رخ داده بود تطابق دارد؟ افرادی که در طول قرن‌ها تلاش کرده‌اند تا در قالب متون و اشعار ادبی، عرفانی، تاریخی یا فقهی گزارشی از واقعه کربلا به دست مخاطب و نسل‌های آینده خود بدهند، چه رویکردی به این واقعه داشته‌اند و در دوره‌های مختلف تاریخ، کدام گفتمان‌ها در گزارش واقعه کربلا مسلط بوده است؟ دکتر سیده رقیه میرابوالقاسمی، استاد تاریخ دانشگاه در کتابی با عنوان «تحول گفتمان در گزارش واقعه کربلا» این موضوع را مابین قرن‌های چهارم تا دهم مورد مطالعه دقیق و محققانه‌ای قرار داده‌اند. در مورد این کتاب و نظریات ایشان در خصوص این موضوع با ایشان وارد گفتگو شده‌ایم.

چهارشنبه, 05 آبان 1395 ساعت 21:07

تسلیت شهادت امام سجاد (ع)

سایت دانشنامه زن مسلمان، فرا رسیدن سالروز شهادت امام سجاد (ع) را محضر امام زمان (عج) و شیعیان آن حضرت تسلیت می گوید.

بی بی سادات رضی بهابادی، معصومه علی بخشی؛
 نظر به پیوند ناگسستنی اهل بیت با قرآن و نقش ایشان برای دستیابی به فهم معارف قرآنی، شناخت گفتارهای قرآنی ائمه از اهمیت به سزایی برخوردار است. از امام موسی کاظم 275 روایت قرآنی به ما رسیده است. این پژوهش به گونه شناسی این روایات می پردازد. گفتارهای قرآنی امام کاظم قابل تقسیم به انواعی است: 1. روایات تفسیری 2. روایات تاویلی 3. روایات تطبیقی 4. روایات استشهادی 5. روایات مربوط به علوم قرآنی. بیشترین روایات قرانی امام با 112 عدد، روایات تفسیری است که به بیان معنای ظاهری آیات می پردازد. عصر امام کاظم هم زمان با حضور مذاهب فقهی و کلامی متعدداست؛ از این رو، استشهاد به نص و مضامین آیات قرآن، بخش عظیمی از گفتارهای قرآنی امام با81 مورد است. روایات تاویلی با 39 عدد به بیان معنای باطنی و روایات تطبیقی با 26 عدد به بیان مصادیق اختصاص دارد. کوچک ترین بخش گفتارهای قرآنی امام، روایات علوم قرآنی است که هفده روایت است.

پنج شنبه, 01 مهر 1395 ساعت 15:22

تبریک میلاد امام کاظم (ع)

سایت دانشنامه زن مسلمان، فرا رسیدن سالروز میلاد پربرکت هفتمین امام شیعیان، حضرت موسی بن جعفر (ع) را به محضر امام زمان (عج) و شیعیان آن حضرت تبریک می گوید.

نشست هم اندیشی گروه های تخصصی گروه علوم انسانی دانشنامه زن مسلمان روز شنبه 27 شهریور 1395 در سالن جلسات ساختمان مدیریت جامعه الزهرا (س) با حضور اعضای گروه ها برگزار شد.

دوشنبه, 29 شهریور 1395 ساعت 21:23

تبریک عید سعید غدیر خم

سایت دانشنامه زن مسلمان فرا رسیدن عید سعید غدیر خم را به محضر امام زمان (عج) و شیعیان آن حضرت تبریک می گوید.

چهارمین همایش بین‌المللی شعر زنان عاشورایی و انقلابی با همکاری حوزه هنری برگزار می‌شود.
 به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری، «بنیاد آیه‌های ایثار و تلاش» با همكاری مركز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری، چهارمین همایش بین‌المللی شعر زنان عاشورایی و انقلابی را برگزار می‌كنند.

شنبه, 27 شهریور 1395 ساعت 00:37

تبریک میلاد امام هادی (ع)

سایت دانشنامه زن مسلمان فرا رسیدن میلاد امام هادی (ع) را به محضر امام زمان (عج) و شیعیان آن حضرت تبریک می گوید.

 

پنج شنبه, 18 شهریور 1395 ساعت 21:58

تسلیت شهادت امام باقر (ع)

سایت دانشنامه زن مسلمان، فرا رسیدن شهادت امام محمد باقر (ع) را خدمت امام زمان (عج) و تمامی پیروان آن حضرت تسلیت می گوید.

همایش ملی «جنسیت و خانواده در نگاه علامه طباطبایی‌(ره)» به همت مرکز تحقیقات زن و خانواده وابسته به مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران اسفندماه سال جاری برگزار می‌شود.

چهارشنبه, 17 شهریور 1395 ساعت 19:12

سی و نهمین جلسه شورای دانشنامه زن مسلمان

مشخصات جلسه:

تاريخ: 23/04/95 ساعت آغاز::6:30 صبح ساعت پايان: 8:30
چهارشنبه, 17 شهریور 1395 ساعت 19:09

سی و هشتمین جلسه شورای دانشنامه زن مسلمان

مشخصات جلسه:

تاريخ: 09/04/95 ساعت آغاز:17:30 ساعت پايان: 19:30

چهارشنبه, 17 شهریور 1395 ساعت 18:52

سی و هفتمین جلسه شورای دانشنامه زن مسلمان

مشخصات جلسه:

تاريخ: 02/04/95          ساعت آغاز:17:30 ساعت پايان: 19:30

در پی جمع آوری امضاء توسط فعالان حقوق زنان مسلمان در هند، یک دادگاه عالی بمبئی طی حکمی محدودیت ورود زنان به زیارتگاه معروف و شناخته شده درگاه حاجی علی در بمبئی را ناقض حقوق اساسی زنان دانست.

نوع حجاب زنان در کشورهای اسلامی ، متفاوت و در نوع خود جالب است. در کشورهای حوزه خلیج فارس بیشتر از نقاب استفاده می شود و در کشورهایی چون ترکیه بیشتر از حجابی به نام «امیره». در ایران حجاب قالب بین زنان، روسری و شال است اما ....

گروه پژوهشی مطالعات زنان پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی سخنرانی با عنوان زنان و مهاجرت؛ از دیگری جنسیتی تا دیگری ملیتی (با نگاهی به ادبیات مهاجرت عربی) با سخنرانی دکتر شکوه السادات حسینی برگزار می کند.

سه شنبه, 02 شهریور 1395 ساعت 18:05

زنان مسلمان آمریکایی و چتر خدا

زنان مسلمان آمریکایی در فیلمی که در فضای مجازی با نام «چتر خدا» منتشر شده است، از دلایل انتخاب حجاب می‌گویند.

دوشنبه, 01 شهریور 1395 ساعت 15:54

بهانه جذاب برای حجاب دختران

لباس‌های دخترانه‌ای که هم زیبا هستند و هم پوشش مناسب اسلامی دارند. در مدت شکل‌گیری این برند بیش از ۱۰ هزار لباس تولیدی‌شان را به فروش رسانده‌اند.

وزیر کشور آلمان به بهانه اینکه استفاده از پوشیه مغایر با روح آزادی در این کشور است، خواهان منع استفاده از آن در اماکن عمومی شد.

فتواهایی مبنی بر عدم اشکال استفاده از رحم اجاره‌ای وجود دارد. بنابراین استفاده از این روش برای بچه‌دار شدن از نظر شرعی از نظر فقها بلامانع است. اما این روشِ کمک باروری درکنار دیگر روش‌های کمک باروری مباحث اجتماعی پیچیده‌تری دارد و مسائل عدیده فقهی، اخلاقی و حقوقی را به دنبال خواهد داشت. به عنوان مثال درمورد نسب بچه این مسئله مطرح می‌شود که بچه نه صرفا از نظر بایولوژیک بلکه از نظر اجتماعی و فقهی متعلق به چه کسی خواهد بود؟

عایشه چودری در کتاب "خشونت خانوادگی و سنت اسلامی"(انتشارات دانشگاه آکسفورد 2013) تفاسیر مختلفی را که در طول تاریخ از آیۀ معروف قرآن دربارۀ تنبیه بدنی زن توسط شوهر، یعنی آیۀ 34 سورۀ نساء[1] نوشته شده‌ ارائه می‌دهد.

ابراهیم فیاض معتقد است روانشناسان از مردم پول می‌گیرند ولی پیشنهاد طلاق می‌دهند اما مسعودی فرید گفت که چنین ادعایی یک نگاه کلی است و باید مبتنی بر شواهد صحبت کرد و علل اقتصادی و فرهنگی در این حوزه بیشتر نقش دارد.

اسلام زنان را از مسئولیت اقتصادی در برابر خانواده معاف کرده و بر نقش مادر و همسری تأکید کرده است، شرایط اشتغال و مقدار آن باید با روحیات زنان تناسب داشته باشد اشتغال مادر اگر حساب شده و به اندازه نباشد و در هنگام نیازمندی‌های عاطفی فرزندان در اختیار آنان نباشد، باعث مشکلات جدی می‌شود.

مدیرعامل خانه شهریاران جوان گفت: پایگاه هایی با نام «اندیشکده» در سطح شهر و با رویکرد افزایش آگاهی در حوزه های مختلف روانشناسی، جامعه شناسی، مدیریت شهری، کسب و کار و ورزش راه اندازی شده است.

یکشنبه, 24 مرداد 1395 ساعت 13:11

تبریک میلاد امام رضا (ع)

سایت دانشنامه زن مسلمان، فرا رسیدن میلاد پر برکت امام رضا (ع) را محضر امام زمان (عج) و تمامی شیعیان آن حضرت تبریک می گوید.

کتاب نشانه‌شناسی در پوشاک زنان ترک و کرد در ایران ، به نگارش  معصومه محمدی سیف ،  317 ص.، انتشارات تهران : جامعه شناسان، نوبت اول چاپ 1395، با شمارگان 200 نسخه روانه بازار گردید.

یکشنبه, 24 مرداد 1395 ساعت 10:47

کارگاه غنی سازی روابط زوجین

مرکز مشاوره و خدمات روان شناختی بلاغ، کارگاه غنی سازی روابط زوجین را برگزار می نماید.

سانس خصوصی استخر گروهی از زنان مسلمان فرانسوی در پارک‌ آبی مارسی در پی دریافت پیام تهدید به مرگ و گلوله لغو شد.

دبیر علمی جایزه پروین اعتصامی گفت: آموزه های دینی ما هرگز از شأن زنان نکاسته و به زن و مرد یکسان احترام گذاشته و به هر دوی آنها مسئولیت داده است.

دوره‌های آموزش شعر و داستان جایزه پروین در بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان آغاز شد و تا دوشنبه ۱۸ مرداد ادامه خواهد داشت.

 دپارتمان امور اجتماعی اقتصادی سازمان ملل متحد در آخرین گزارش خود  آمار «نسبت جنسی» در کشورهای مختلف را منتشر کرده است؛ بر این اساس، در کشور کوراسائو به ازای هر 100 کودک پسر ، بطور میانگین 121نوزاد دختر به دنیا می آید. در ایران به ازای هر 100 کودک پسر، 99 نوزاد دختر  متولد شده است. در قطر اما به ازای هر 100 نوزاد پسر فقط 30 نوزاد دختر به دنیا آمده است!

کتاب در مورد بیوگرافی زنان و خیلی کلی است. این‌که چرا در آثار چاپ‌شده، نقش زنان به صورت کلی دیده می‌شود، باید بررسی شود. باید بررسی شود که این زنان چه در دوره پهلوی و چه جمهوری اسلامی، ‌چه نقشی داشتند و اگر به خواسته‌شان رسیده‌اند، به چه نحوی بوده است؟
زن‌سرپرست بودن زمانی معضل است که مرد نان‌آور خانواده است و به دلیل طلاق، فوت و... نمی‌تواند هزینه‌های خانواده را پرداخت کند و اگر خانواده زیر خط فقر برود، مسأله‌ساز می‌شود. موضوع اساسی این است که باید امنیت شغلی و مالی زنان را از طریق ایجاد اشتغال، بیمه‌های تأمین اجتماعی و... بالا برد تا زمانی که زنان همسر خود را از دست می‌دهند، زیر خط فقر نروند.
دولت، چهارم مرداد ماه 1395 لایحه برنامه ششم توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشور مشتمل بر 35 ماده را تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد که متن کامل این لایحه امروز منتشر شد.

لزوم توجّه به تأثیرات یک حکم فقهی و فتوا و نحوۀ تبیین آن در نگرش افراد به شبکۀ احکام شرعی و حتّی اعتقادات و اخلاق است. گاهی یک فتوا باعث می‌شود نگاه افراد به منظومۀ آموزه‌های دینی تغییر نماید. این نکته صحیح است که نباید پیش ذهنی‌های مقلّدین موجب رد فتوا و حکم مرجع تقلید شود، ولی بحث در آن است که برای بسیاری از متخصصین نیز سؤالات فراوانی دربارۀ این فتوا و توضیحات و جوابیه‌های متفرّع بر آن وجود دارد.

پنج شنبه, 14 مرداد 1395 ساعت 11:30

زنان و دختران ۴۰ شهر مشکل تحصیل دارند

مقعری با بیان اینکه استان تهران سال گذشته دارای ۱۰۰ نفر بی سواد بود، گفت: ولی دراطلس آسیب های اجتماعی به ویژه در حوزه سواد که نهاد ریاست جمهوری تهیه کرده ۴۰ شهر وجود دارد که در زمینه تحصیل زنان و دختران بسیار آسیب دیده هستند.

نرجس رودگر: یکی از ویژگی های ملاصدرا تنظیم، تدوین، تنقیح و برهانی کردن رشحات نظری حکما، فلاسفه و عرفای سابق و معاصر خویش است که حاصل آن نظام واره ای منسجم و بی سابقه از هستی ‌شناسی، جهان ‌شناسی و انسان ‌شناسی حکمت متعالیه است.

به گزارش خبرگزاری «حوزه»، کتاب «بررسی نظریه تطابق عوالم با تأکید بر آثار و لوازم آن از منظر ملاصدرا» اثر سرکار خانم نرجس رودگر، یکی از آثار برگزیده هفدهمین همایش کتاب سال حوزه بود که مورد تقدیر قرار گرفت. خبرنگار خبرگزاری حوزه در گفتگو با این بانوی نویسنده به معرفی ابعاد علمی و مختلف این اثر ارزشمند پرداخته است.

اشاره:

سرکار خانم نرجس رودگر در سال 1358 در قم و در خانواده ‌ای اهل علم دیده به جهان گشود. از ده ‌سالگی مقدمات حوزوی را نزد پدر فرا گرفت. وی با انگیزۀ غور بیشتر در علوم دینی، رشته معارف اسلامی را در دوره دبیرستان برگزید و در سال 74 رسماً وارد حوزه گردید.

علاقه ‌مندی وی به علوم عقلی، شور و اشتیاق زائدالوصفی را در او ایجاد می کرد و در نتیجه با ورود به دوره کارشناسی ارشد، فلسفه و کلام دانشگاه باقرالعلوم(علیه السلام) را پی گیری نمود. پس ‌ازاین دوره به‌ صورت جدی تدریس در عناوین درسی منطق، فلسفه، کلام و معارف را در حوزه و دانشگاه تعقیب کرد. تألیف کتاب «فمینیسم، نظریات، آموزه‌ ها و نقد» از فعالیت‌ های پژوهشی وی به شمار می رود که پس از انتشار در جشنواره‌ های متعدد حوزوی حائز کسب رتبه و عنوان گردید.

وی به دلیل اهتمام به مطالعات همه ‌جانبه در آثار اندیشمندان جهان و از سوی دیگر دغدغه نشر معارف ناب و بی ‌بدیل اسلام در این دوره، زمان معتنابهی را صرف یادگیری زبان انگلیسی نمود. نامبرده بهمن ‌ماه 1389 تحصیل در مقطع دکتری را در رشته فلسفه اسلامی دانشگاه باقرالعلوم(علیه السلام) آغاز کرد و در سال 1393 موفق به دفاع از رساله دکتری با درجه عالی شد. همچنین در این مقطع، مباحث عرفان نظری (مبانی عرفان نظری، تمهیدالقواعد، شرح مقدمه فصوص الحکم) را به ‌صورت غیرحضوری نزد استاد یزدان پناه آموخت. کسب عناوین دانش ‌آموخته برتر و پژوهشگر برتر در هر دو مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری از افتخارات علمی این بانوی طلبه است.

* تاکنون چه آثاری از شما منتشر شده است؟

کتاب «فمینیسم، تاریخچه، نظریات، آموزه ‌ها، نقد» که در 1386 توسط مرکز تحقیقات زن و خانواده و سازمان ملی جوانان منتشر شده و در همان سال دو جایزه جشنواره علامه حلی و کتاب سال حوزه را به خود اختصاص داد. به ‌علاوه مقالات متعدد علمی- پژوهشی در موضوعات مختلف فلسفی از آثار منتشره اینجانب می باشد.

* آیا آثار علمی دیگری نیز در دست اقدام دارید؟

به دلیل مطالعات تخصصی در دو زمینه فلسفه اسلامی و مباحث علم النفس و همچنین مطالعات زنان، موضوعاتی بین ‌رشته‌ای که کمتر از آنچه باید مورد مداقه علمی محققان قرارگرفته، مانند بحث رابطه جنسیت و نفس و یا تأثیر جنسیت در معرفت از مباحثی است که هم‌ اکنون آن را دنبال می ‌نمایم و تاکنون دو مقاله علمی در این دو موضوع تدوین نموده ‌ام. همچنین طرح پژوهشی مباحث ناظر بر فلسفه برای کودک که اخیراً به‌ صورت جدی وارد مراکز آموزشی کشور شده به دلیل فرصت ‌ها و چالش ‌هایی که دارد مورد دغدغه پژوهشی اینجانب هست.

* تعریفی از نظریه تطابق عوالم از منظر ملاصدرا ارائه بدهید؟

 هستی از نظر ملاصدرا دارای مراتب متعددی است که به جهت اختلاف آثار و احکام غالب در یک طیف از این مراتب، اسم «عالم» بر آن اطلاق می ‌شود. بر این اساس، ملاصدرا از چهار عالم وجودی نام می ‌برد: عالم إله، عالم عقل، عالم مثال و عالم ماده. تطابق به معنای نوعی این ‌همانی و عینیت در عین غیریت است. تطابق عوالم که بیانگر چگونگی رابطه بین عوالم هست، به این معناست که عوالم هستی در حقیقت و هستی عین یکدیگرند و تنها در شدت و ضعف، تقدم، تأخر و سایر ملاک ‌های تشکیکی باهم تفاوت دارند. به بیان ساده ‌تر عالمی که در آن زندگی می ‌کنیم، مطابق عالم بالاتر یعنی عالم مثال است. حتی می ‌توان گفت همان عالم بوده و تنها ازنظر شدت وجودی، تضعیف‌ شده و با وجودی رقیق ‌تر در این مرتبه از هستی به شکل کنونی نمایان شده است. این مسئله وقتی جذاب ‌تر می ‌شود که در سلسله‌ مراتب هستی بالاتر رفته به عالم إله برسیم. آن گاه عینیت عالم إله و عالم مادون و مغایرت آن‌ ها صرفاً از نظر شدت، ضعف، تقدم و تأخر وجودی چهره جالب ‌توجهی را از ارتباط خالق و مخلوق به تصویر می ‌کشد. طبق این اصل همه موجودات این عالم، در عوالم فوق نیز حاضرند؛ البته با وجودی برتر.

 * پیشینه اصل تطابق در کلمات عرفا و حکمای قبل از صدرا چگونه هست؟

پیشینه بحث تطابق عوالم، بیشتر صبغه ‌ای عرفانی دارد. بحث از عوالم در عرفان نظری، ذیل عنوان حضرات خمس ذکر شده و بحث از تطابق، در مباحث عرفانی، ذیل عنوان تطابق نسختین آمده است. این مباحث در اکثر آثار عرفانی از جمله شرح فصوص الحکم قیصری، شرح فصوص الحکم ابن ترکه، مصباح الأنس ابن حمزۀ فناری و خصوصا تفسیر بحر محیط اعظم سید حیدر آملی، قابل‌ مشاهده می باشد.

تطابق عوالم را نمی‌ توان در حکمت مشاء و اشراق جستجو کرد چراکه یکی از مهم ‌ترین پایه ‌های این اصل تشکیک وجود است که از اصول ابداعی حکمت متعالیه بوده و فلسفه مشاء و حکمت اشراق، قائل به آن نیست. البته این امر به معنای انسلاخ این مباحث در دو مشرب فلسفی مذکور از حکمت متعالیه نیست؛ چراکه بسیاری از مقدمات مانند قول به ‌مراتب هستی رابطه علی بین مراتب مذکور در مشارب سابق موجود است. حتی می ‌توان از برخی کلمات ابن ‌سینا در بحث علیت استلزاماتی غیرمستقیم ناظر به اصل تطابق عوالم استنتاج نمود.

* هنر ملاصدرا در ارائه و تبیین این اصل چه بود؟

نکته جالب ‌توجه در نظریات حکمی ملاصدرا که کمتر از آن یاد می ‌شود، حضور شاید کم اما عمیق یکی از حکمای یونان باستان به نام فلوطین است. مطالعه کتاب انئادها یا تاسوعات فلوطین برای ذهنی که آشنا به جهان ‌شناسی صدرایی است، به گونه قابل‌ توجهی این تقارب فکری را متبادر می سازد. به ‌گونه ‌ای که می ‌توان گفت بسیاری از اصول برجسته حکمت متعالیه که مکتب صدرایی را متمایز از مکاتب قبلی نمود، در اندیشه‌ های فلوطین قابل رصد است. اصولی چون تشکیک، حضور عوالم مادون در عوالم بالا، وحدت در کثرت و کثرت در وحدت به‌ علاوه بسیاری از اصول علم النفس فلسفی. جالب اینجاست که خود ملاصدرا با رعایت امانت ‌داری شایان تحسین اقتباس فکری این نظریات را در جای ‌جای آثار خود تذکر می ‌دهد. لازم به ذکر است این امر نه ‌تنها از ارزش و بدیع بودن حکمت صدرایی نمی‌ کاهد، بلکه نشانگر بعدی دیگر از نبوغ وی در فهم کلمات پیشینیان و بیرون کشیدن رگه ‌های زرین حقیقت از بین سطور پر از ابهام حتی حکمای یونان است. جنبه دیگر نبوغ ملاصدرا تنظیم، تدوین، تنقیح و برهانی کردن رشحات نظری حکما، فلاسفه و عرفای سابق و معاصر خویش است که حاصل آن نظام واره ای منسجم و بی سابقه از هستی ‌شناسی، جهان ‌شناسی و انسان ‌شناسی حکمت متعالیه است.

* کدام آثار ملاصدرا به این اصل به ‌تفصیل پرداخته ‌شده است؟

تمام آثار فلسفی ملاصدرا منعکس ‌کننده این نظریه است. از اهم این آثار می ‌توان به المبدأ و المعاد، مفاتيح الغيب، اسرار الآيات، الحكمة المتعاليه في الاسفار العقلية الاربعه، المظاهر الالهية فى اسرار العلوم الكمالية، العرشية، الشواهد الربوبية فى المناهج السلوكية، المشاعر، تفسير القرآن الكريم،‏ كسر الاصنام الجاهلية اشاره نمود.

* آیا این نظریه از امهات درک فلسفه صدرایی است؟

یکی از فرضیاتی که در این پژوهش تعقیب شده و به نتیجه رسیده، نشان دادن جایگاه محوری اصل تطابق عوالم در حکمت صدرایی است. ملاصدرا در جای ‌جای نظریات خود به این اصل اشاره می ‌کند و مهم ‌تر اینکه در تبیین بسیاری از آرای جهان شناختی، انسان ‌شناختی و معرفتی خود از اصل تطابق عوالم کمک می ‌گیرد  و نظریات متعددی را مبتنی بر این اصل توجیه عقلانی می ‌نماید. این امر که در پژوهش مذکور با عنوان آثار و لوازم اصل تطابق عوالم در حکمت صدرا بیان ‌شده، نشان ‌دهنده موقعیت ویژۀ تحلیلی این اصل در حکمت متعالیه است.

* بازتاب رساله علمی شما در مجامع علمی چگونه بود؟

این رساله در هفدهمین همایش کتاب سال حوزه حائز رتبه برگزیده در گروه فلسفه شد.

* در پایان اگر مطلبی مانده بفرمایید.

فلسفه اسلامی به ‌ویژه حکمت متعالیه دارای ظرفیت ‌های محتوایی و نظری بسیار گرانقدری است که متأسفانه به ‌اندازه لازم از این اقیانوس معرفت بهره‌ گیری نمی ‌شود. این در حالی است که جوامع امروز در لایه ‌های مختلف خود تشنه و محتاج آب حیات معرفت حقیقی است.

درست است که طبق توصیه ‌های گذشته گان، ماجراجویی نظری در بحر پرخطر فلسفه کار هر نوآموز ناآزموده ‌ای نیست، اما دورنگه داشتن جامعه از جهان ‌بینی ‌ای چنین غنی، جذاب و مسحورکننده، لطمات عمیق بی‌ هویتی و سبک ‌سری فرهنگی را به دنبال دارد که امروزه در جوامع، شاهد آن هستیم. راه چاره، ورود اندیشمندان و متخصصان با اذواق مختلف در فضای نظری و فلسفی اسلامی است که نتیجه آن اشراب این‌ گونه جهان ‌شناسی و انسان ‌شناسی در فرآورده‌ های مختلف علوم انسانی از جمله فرهنگ، هنر، سیاست، اقتصاد و ... است. عینی شدن، کارآمد شدن، و به خدمت گرفتن گنج ‌های معرفتی بی ‌بدیلی که حکمای مسلمان برای نسل ما به ودیعت نهاده ‌اند، از ضرورت ‌های فرهنگی امروز است که البته این امر نیازمند نرم‌ افزارهای تبدیل ‌گر سرمایه ‌های نظری سابق به بسته ‌های معرفتی به زبان روز برای تزریق به سطح فرهنگ جامعه است.

چهارشنبه, 13 مرداد 1395 ساعت 20:34

افزایش حضور زنان در عرصه‌های اجتماعی

معاون وزیر نیرو در امور بانوان گفت: حضور زنان در عرصه‌های اجتماعی افزایش یافته است.

چهارشنبه, 13 مرداد 1395 ساعت 20:33

برگزاری جشنواره ملی دختران

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده از برگزاری جشنواره ملی دختران در پاییز امسال خبر داد.

نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه با منتشر نشدن آمار طلاق دیگر کسی به فکر ریشه‌یابی این مشکل نمی‌افتد، گفت: سازمان ثبت احوال به جای پاک کردن صورت مساله، تحلیلی در مورد دلایل بروز طلاق و راهکار جلوگیری از آن به خانواده‌ها ارائه دهد.

چهارشنبه, 13 مرداد 1395 ساعت 20:31

بسته کتابی با موضوع دهه کرامت معرفی شد

انتشارات سروش در آستانه ولادت باسعادت حضرت معصومه (س) و آغاز دهه کرامت بسته کتاب‌های خود با مضمون کرامت و مقام دختر را برای مطالعه علاقه‌مندان معرفی کرد.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با اعلام آمادگی برای همکاری با ستاد امر به معروف و نهی از منکر گفت: باید از روشهای اقناعی و ایجابی در امر به معروف استفاده شود.

چهارشنبه, 13 مرداد 1395 ساعت 20:28

حرم حضرت معصومه(س) در آستانه میلاد

حرم حضرت معصومه(س) در آستانه میلاد آن حضرت حال و هوای خاصی دارد.
 
 
 
 
 

نماینده آستان مقدسه حضرت فاطمه معصومه(س) در شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت از برگزاری ویژه برنامه «زمزمه معرفت» و برنامه «در پناه تو» همزمان با این ایام خبر داد.

خانم علاسوند به بررسی شبهات حقوقی زنان پیرامون بلوغ دختران، ارث و نفقه بانوان، حقوق زن در برابر شوهر، فرزندخواندگی در اسلام، سیادت در اسلام، بانوان راوی حدیث، احادیث پیرامون سرزنش زنان و قوامیت مردان بر زنان پرداخت و گفت:بهره‌برداری زنان از بسته‌های مالی اسلامی بیشتر از مردان است.

ردپای زنان در تاریخ تفکر ما اگر مروری بر تاریخ تفکر داشته باشیم، درخواهیم یافت که «تولید فکر» چندان هم قانونمند نیست اما با این حال، جوامع باید به الگو و فرمول‌هایی برای تولید فکر دست پیدا کنند؛ در این میان «شرایط جامعه» و نفس وجود «افراد اهل تأمل» فاکتورهای انکارناپذیری تلقی می‌شوند؛ برای مثال، تولید شعر تنها به زمینه و بسترهای اجتماعی وابسته نیست هر چند که وجود شرایطی همچون آزادی بیان و... لازم و ضروری به نظر می‌رسد.

کتاب «فراوانی مطلق: روزشمار زنانی که به دنبال آرامش‌اند» نوشته سارابان براناک با ترجمه فاطمه معتمدی به تازگی منتشر شده است.
فرزاد عبدی، کارشناس ارشد رشته حقوق جزا و جرم‌شناسی دو کتاب جدید درباره حقوق کودکان و زنان در شرع و قانون می‌نویسد.

نمایشگاه «تلفیق ایمان و مد، سبک زندگی مسلمان در استرالیا» از خرداد ماه آغاز شده و تا نیمه شهریور در آرشیو ملی استرالیا ادامه دارد.

رئیس بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان گفت: در حاشیه هفتمین جایزه ادبی پروین اعتصامی قصد داریم تا از یک پروین پژوه و یک فرد خارجی فعال در حوزه ادبیات فارسی نیز قدردانی کنیم.

یکشنبه, 10 مرداد 1395 ساعت 18:12

زنان ایرانی در چه سنی مادر می شوند؟

چند سالی است که با بالارفتن سن ازدواج در میان دختران و پسران، دختران ایرانی نسبت به گذشته دیرتر مادر می شوند. در حال حاضر، زنان 25 تا 29 سال با 31/3 درصد فراوانی، بیشتر در این مقطع زمانی برای اولین بار، مادر می شوند.

مرحله دوم یازدهمین دوره آزمون‌های ارزیابی و اعطای مدرک تخصصی به حافظان قرآن کریم شهریورماه به همت سازمان دارالقرآن الکریم در تمامی استان‌ها برگزار می‌شود. تعداد بانوان راه‌یافته به این مرحله حدود 5 برابر تعداد آقایان است.

براساس اعلام هیات داوران بخش پژوهش و نقد ادبی هفتمین جایزه ادبی پروین اعتصامی، کتاب‌های «نثر فارسی در سپهر سیاست» نوشته مریم صادقی، «تاریخ شعر زنان از آغاز تا سده هشتم هجری قمری» نوشته روح‌انگیز کراچی، «عشق صوفیانه در آینه استعاره» نوشته زهره هاشمی، «قدسیت و ساختار: جستاری در روایت‌شناسی تطبیقی متون قدسی» نوشته نوشته مریم صالحی‌نیا و «زبان و جنسیت در رمان» نوشته ملاحت نجفی عرب، 5 نامزد این بخش برای کسب جایزه بهترین اثر پژوهشی و حوزه نقد ادبی هستند.

یکشنبه, 10 مرداد 1395 ساعت 17:45

مریضخانه نجمیه؛ یادگار مادر نخست وزیر

میان شلوغی و ازدحام همیشگی خیابان جمهوری، کنار ساختمان پرماجرای علاءالدین، ساختمان سالخورده‌ای خودنمایی می‌کند که ۸۷ سال پیش با دستان پر مهر زنی خوش فکر بنا شد. «مریضخانه نجمیه» آن روزها و..

شنبه, 09 مرداد 1395 ساعت 11:33

تسلیت شهادت امام صادق (ع)

سایت دانشنامه زن مسلمان فرا رسیدن شهادت امام صادق (ع) را تسلیت می گوید.

جمعه, 08 مرداد 1395 ساعت 23:53

امام صادق (ع) و نظام سازی در اجتهاد

عزت السادات میرخانی؛

بحث از صناعت اجتهاد و اسلوب استخراج حکم و تشخیص موضوع، فن دسترسی به کبریات قضایا در حل صغریات‌، نحوه برخورداری از اجتهاد مناسب با نیاز امروز بشر، آشنایی با تحولات تاریخی مربوط به اجتهاد در اسلام و بالاخره کیفیت نظام‌سازی در اجتهاد شیعی از مسائل مهمی است که در عصر کنونی به واسطه ضرورت‌های فردی و اجتماعی مورد تعامل قرار می‌گیرد. از طرفی طرح شبهات وارد شده در نحوه پاسخگویی مجتهد، اصول و مبانی پایدار این فن، میزان توسعه در اصول و قواعد راهبردی اجتهاد از مواردی است که پردازش موضوعات مذکور را ضروری می‌نماید. در این نوشتار اهتمام بر ارائه شیوه نظام‌سازی و دستمایه‌های اجتهاد شیعی است؛ ضمن آنکه نحوه کارآمدی آن در حل مسائل فردی و جمعی بر اساس آموزه‌های امامان معصوم مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ بویژه آنکه حوادث میان زمان رسول‌ خدا(ص) و امیرمؤمنان(ع) با عصر‌صادقین(ع) موجباتی را برای سازماندهی، استحکام این اجتهاد بر مبنای کتاب و سنت و عقل بما هو عقل در برابر اجتهاد ناصواب از سوی امام صادق(ع) پایدار ساخت.

 

برای دریافت فایل مقاله، اینجا را کلیک کنید!

 

 

 

 

جمعه, 08 مرداد 1395 ساعت 23:50

ابن ابی العوجا و امام صادق (ع)

طاهره عظیم زاده تهرانی؛

عبدالکریم بن ابی العوجا، یکی از افرادی است که در سده دوم هجری/هشتم میلادی به زندیق معروف بودند. وی بدون ترس، در مراکز مقدس مسلمانان حاضر شده، به اظهار عقاید خود می­پرداخت. گفت­وگوهای او با امام صادق(ع) و شاگردان ایشان، شیوه استدلال جعفر بن محمد(ع) را با کسانی که به آفریدگار اعتقاد نداشتند، نشان می­دهد. این نوشتار علاوه بر بیان عقاید و مسلک ابن ابی العوجا، به بررسی گفت­وگوهای او با امام صادق(ع) می­پردازد.

 

برای مطالعه این کتاب، اینجا را کلیک کنید!

 

 

 

 

فاطمه جان احمدی، مهدی نیک آفرین؛

وجود انحرافات فرهنگی و بدعت‌های دینی در عصر امویان، لزوم بازنگری در فرهنگ اسلامی به‌ویژه فرهنگ مذهب تشیع را فزونی بخشیده بود. مناسب‌ترین شرایط فرهنگی، اجتماعی و سیاسی مختص عصر امامین صادقین (ع) بود که فرصتی مناسب برای انجام فعالیت‌های فرهنگی را فراهم آورد. امام صادق (ع) از بسترها و زمینه‌های موجود عصر خویش بهره جست و توانست با انجام فعالیت‌های فرهنگی گسترده، نظام فرهنگی جامعه شیعه را طراحی و مدیریت نماید. هدف مقاله حاضر پاسخ به این پرسش است که مهم‌ترین پیامدها و نتایج مهندسی فرهنگی امام صادق (ع) چه بود؟ با بررسی منابع و گردآوری و پردازش اطلاعات به شیوه توصیفی ـ تحلیلی نتایج ذیل حاصل شد:مهم‌ترین دستاوردهای تلاش و فعالیت امام صادق (ع)، توسعه تشیع، نظام‌مند شدن عقاید و باورها، شکل‌گیری تشکیلات سیاسی، پویایی فقه شیعی و شکل‌گیری نظام آموزشی منسجم می‌باشد. در واقع مهندسی فرهنگی امام صادق (ع) از طرفی موجبات شکل‌گیری ساختار فرهنگی شیعه و از طرف دیگر زمینه‌های پویایی فرهنگ و تمدن اسلامی را فراهم آورد.

 

برای دریافت فایل این مقاله، اینجا را کلیک کنید!

 

 

 

 

خانم دکتر زهرا روح اللهی امیری عضو گروه تاریخ دانشنامه زن مسلمان ضمن تاکید بر توجه و دخالت دادن زنان در مراکز علمی پژوهشی، از زنان پژوهشگر خواست با واقع نگری نسبت به مسایل زنان، تحت تاثیر تفکرات فمینیستی قرار نگیرند. وی مهم ترین وظیفه زن مسلمان را نقش آفرینی مثبت و موثر او در خانه دانست و در عین حال تاکید کرد تعامل زنان پژوهشگر با اعضای خانواده می تواند زمینه پژوهش را به بهترین نحو فراهم کند.

پنج شنبه, 07 مرداد 1395 ساعت 13:38

جوانمردی زنان / سید مسعود رضوی

در ماههای گذشته، دو دفتر ویژه درباره فتوت و جوانمردی در اطلاعات حكمت و معرفت منتشر شد و از جوانب مختلف به این موضوع مهم تاریخی و فرهنگی پرداختیم. اماجوانب متعدد دیگری در این زمینه وجود دارد كه می باید پژوهیده و منتشر شود. یكی از مهمترین و مغفول ترین موضوعات در این عرصه، مساله رابطه زنان و فتوت است. در این مقاله گوشه هایی از این موضوع بررسی و تحلیل شده است.

نقل است كه حسن بصری گفت: «شبانروزی پیش رابعه بودم و سخن طریقت و حقیقت می‌گفتم، چنان كه نه برخاطر من گذشت كه: «من مردم»، و نه بر خاطر او گذشت كه: او زن است. آخرالامر چون برخاستم خود را مفلسی دیدم و او را مخلصی»

نخستین همایش مطالعات تطبیقی اسلام و مسیحیت به همت مرکز آموزش های کاربردی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار می شود.

امر وجودی یافتنی است و نه امر عدمی. عدم چیزی نیست تا یافته شود. خیر عبارت از وجود و داشتن است و در مقابل، شر عبارت از نداشتن و عدم است. عفاف در معنای وجود شناسانه، خیر است.

دومین همایش ملی «مطالعات و تحقیقات نوین و در حوزه تربیتی و روانشناسی ایران» ۲۰ مردادماه، در قم برگزار می‌شود.

کزازی با بیان اینکه در شاهنامه زنان برتر از مردان است با آن که شاهنامه نامه پهلوانی مردانه است، گفت: خانم فریبا مقصودی که او را می توانیم دبیر بانوی ایرانی بنامیم کاری کرده است هم چنان زنانه نوبی را به خوش نگاشته است.

«زنان در گفتمان پزشکی ایران با تکیه بر دوره­ صفویه» نوشته بهزاد کریمی، عضو هیات علمی گروه ایرانشناسی دانشگاه میبد منتشر شد.

زنان مسلمانی که می‌خواستند باحجاب در المپیک حضور یابند از فیبا خواسته بودند که به آنان اجازه داده شود با حجاب اسلامی در مسابقات بسکتبال شرکت کنند، اما مسئولین فدراسیون بسکتبال با این درخواست آن‌ها موافقت نکردند.

نخستین کرسی ترویجی با رویکرد نقد دیدگاه «اشتراک پدر و مادر در ولایت بر تربیت فرزندان» به همت گروه فقه و حقوق اسلامی در پردیس خواهران دانشگاه امام صادق(ع) برگزار می شود.

چهارشنبه, 25 فروردين 1395 ساعت 17:48

بیست و چهارمین جلسه شورای دانشنامه زن مسلمان

مشخصات جلسه:

تاريخ:  25/01/95    ساعت آغاز: :6:30 صبح    ساعت پايان: 8:30

چهارشنبه, 18 فروردين 1395 ساعت 17:45

بیست و سومین جلسه شورای دانشنامه زن مسلمان

مشخصات جلسه:

تاريخ:  18/01/95   ساعت آغاز: :6:30 صبح    ساعت پايان: 8:30

مشخصات جلسه:

تاريخ:  26/12/94    ساعت آغاز: :6:30 صبح    ساعت پايان: 8:30

مشخصات جلسه:

تاريخ:  19/12/94    ساعت آغاز: :6:30 صبح    ساعت پايان: 8:30

چهارشنبه, 12 اسفند 1394 ساعت 16:34

بیستمین جلسه شورای دانشنامه زن مسلمان

مشخصات جلسه:

تاريخ:  12/12/94    ساعت آغاز: :6:30 صبح    ساعت پايان: 8:30

چهارشنبه, 05 اسفند 1394 ساعت 16:31

نوزدهمین جلسه شورای دانشنامه زن مسلمان

مشخصات جلسه:

تاريخ:  05/12/94    ساعت آغاز: :6:30 صبح    ساعت پايان: 8:30

چهارشنبه, 28 بهمن 1394 ساعت 16:26

هجدهمین جلسه شورای دانشنامه زن مسلمان

مشخصات جلسه:

تاريخ:  28/11/94    ساعت آغاز: :6:30 صبح    ساعت پايان: 8:30

چهارشنبه, 21 بهمن 1394 ساعت 15:14

هفدهمین جلسه شورای دانشنامه زن مسلمان

مشخصات جلسه:

تاريخ:  21/11/94    ساعت آغاز: :6:30 صبح    ساعت پايان: 8:30

چهارشنبه, 07 بهمن 1394 ساعت 15:03

پانزدهمین جلسه شورای دانشنامه زن مسلمان

مشخصات جلسه:

تاريخ:  07/11/94    ساعت آغاز: :6:30 صبح    ساعت پايان: 8:30

مشخصات جلسه:

تاريخ:  30/10/94    ساعت آغاز: :6:30 صبح    ساعت پايان: 8:30

مشخصات جلسه:

تاريخ:  23/10/94    ساعت آغاز: :6:30 صبح    ساعت پايان: 8:30

مشخصات جلسه:

تاريخ:  16/10/94    ساعت آغاز: :6:30 صبح    ساعت پايان: 8:30

مشخصات جلسه:

تاريخ:  25/09/94    ساعت آغاز: :6:30 صبح     ساعت پايان: 8:30

چهارشنبه, 18 آذر 1394 ساعت 14:42

دهمین جلسه شورای دانشنامه زن مسلمان

مشخصات جلسه:

تاريخ:  18/09/94    ساعت آغاز: :6:30 صبح    ساعت پايان: 8:30

چهارشنبه, 04 آذر 1394 ساعت 14:14

نهمین جلسه شورای دانشنامه زن مسلمان

مشخصات جلسه: تاريخ:  04/09/94    ساعت آغاز: :6:30 صبح    ساعت پايان: 8:30

سه شنبه, 05 مرداد 1395 ساعت 14:42

زندگی نامه علمی دکتر سید حسین فلاح زاده

عضو گروه تاریخ دانشنامه زن مسلمان

 

1-     مشخصات فردی:

 

نام: سید حسین نام خانوادگی: فلاح زاده ملیت: ج.ا. ایران تاریخ تولد: 1342

 

اشتغال: عضو هیئت‌علمی تمام‌وقت گروه تاریخ دانشگاه باقرالعلوم

 

2- تحصیلات:

الف - حوزوی: اتمام سطح و اشتغال به خارج (از سال 1360 به بعد)

ب - دانشگاهی:

کارشناسی: دانشگاه تهران (1371-1367)

کارشناسی ارشد: دانشگاه تبریز (1374-1371)

دکتری PHD: دانشگاه شهید بهشتی (1385-1379)

 

3- درجه علمی: دانشیار

 

4- دروس تدریس شده در دانشگاه‌های باقرالعلوم (ع)، شهید بهشتی، دانشگاه قم، پیام نور و غیره:

 

الف - مقطع کارشناسی:

تاریخ ایران در عصر ساسانیان (4 واحد)

تاریخ اسلام تا سال 40 هجری

تاریخ تحولات جهان اسلام از سال 40 تا سال 227 هجری

تاریخ تحولات ایران در عصر سامانیان، آل‌بویه و غزنویان  

تاریخ اروپا در قرون جدید تاریخ زندگانی ائمه معصومین (ع)

تاریخ تشیع (1)

تاریخ تشیع (2)

تاریخ ایران باستان

 

ب - مقطع کارشناسی ارشد:

سیره نبوی (ص)

سیره علوی (ع)

تاریخ در قرآن

تاریخ زندگانی ائمه معصومین

تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی

جنبش‌های اسلامی معاصر ایران

 

ج - مقطع دکتری:

تاریخ تشیع

تاریخ اسلام تا پایان عباسیان

بررسی منابع تاریخی

 

5- فهرست مقالات چاپ‌شده و محل نشر:

 

  1. 1)مقاله " تنوع برونی و درونی تاریخ‌نگاری اسلامی " فصلنامه حوزه و دانشگاه، ش 18
  2. 2)مقاله " رویکرد تاریخی در اندیشه امام خمینی (ره) فصلنامه کتاب نقد، 1378
  3. 3)مقاله " فایده مندی تاریخ از نظر مورخان اسلامی " فصلنامه قبسات (علمی پژوهشی)، ش 41
  4. 4)مقاله " تعامل تاریخی پیروان ادیان و عوامل مؤثر بر آن " قبسات (علمی پژوهشی) ش 42
  5. 5)مقاله " تاریخ‌نگاری اسلامی در گستره پژوهش " مجموعه مقالات تاریخ‌نگاری اسلامی، چاپ بوستان کتاب
  6. 6)مقاله «معرفت دینی و معرفت تاریخی»، قبسات (علمی پژوهشی)، سال 1387
  7. 7)مقاله «اراسموس و کتاب در ستایش دیوانگی» (برای گروه غرب‌شناسی پژوهشگاه جهت چاپ در مجموعه نقد و بررسی آثار برجسته غرب)
  8. 8)مقاله رفرمیسم و اصلاحات دینی جهت سمینار غرب‌شناسی پژوهشگاه جامعه المصطفی
  9. 9)مقاله: بررسی تاریخی زمینه‌های بروز تعارض در مدینه النبی – فصلنامه تاریخ اسلام (علمی پژوهشی) – ش 49 –بهار 1391(مشترک)

10) مقاله: سنت‌های تاریخی و اجتماعی از دیدگاه رسول خدا – فصلنامه تاریخ اسلام (علمی پژوهشی) – ش 52-زمستان 1391 (مشترک)

11) مقاله: رفتار سیاسی طاهریان در قبال خلافت عباسی، تبریز، مجله تاریخ‌نامه ایران بعد از اسلام (علمی پژوهشی)، 1390

12) مقاله: تشیع و دیگر جریان‌های مذهبی و اجتماعی ایران در عصر امام جواد (ع)، مجموعه مقالات سمینار امام جواد (ع)، قم، انجمن تاریخ‌پژوهان

 

6- فهرست کتب یا طرح‌های پژوهی و سرفصل‌های منتشرشده، یا در دست انتشار و محل نشر:

- کتاب "تاریخ تشیع (1) "که با همکاری اعضای گروه تاریخ پژوهشگاه حوزه و دانشگاه تألیف شد این کتاب تاکنون چندین مرتبه توسط انتشارات سمت چاپ‌شده است.

- کتاب " مجموعه مقالات تاریخ اسلام " (برای اساتید گروه‌های معارف) چاپ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها

- کتاب: رضاخان و توسعه ایران، تهران، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، 1391

- کتاب: جهان در عصر بعثت (بررسی اوضاع ایران، یونان و روم)، قم، جامعه المصطفی العالمیه، 1394

- کتاب " فرهنگ و رفتاری سیاسی ایرانیان در قرن سوم " در دست چاپ توسط پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در تهران

- کتابشناسی توصیفی امام محمدباقر (ع) – در حال آماده شدن برای چاپ

- انجام طرح پژوهشی " روزشمار تاریخ اسلام از تولد پیامبر (ص) تا سال 329 هجری "

- تهیه سرفصل ارشد و دکتری رشته جدید " تاریخ تمدن اسلام و ایران " جهت دانشگاه باقرالعلوم (ع)

7- زبان‌های خارجی:

 

عربی: خوب انگلیسی: متوسط

 

8- راهنمایی رساله‌های دانشجویی:

 

- راهنمایی و مشاوره بیش از 50 رساله کارشناسی ارشد در دانشگاه‌ها و مراکز علمی مختلف (باقرالعلوم، پیام نور، مرکز جهانی علوم اسلامی، ...) که بخشی از آن‌ها به شرح زیر می‌باشد:

 

عنوان پایان‌نامه ارشد تاریخ دفاع نام دانشجو

دانشگاه

محل تحصيل دانشجو

استاد راهنما استاد مشاور
سیره قضایی امام علی (ع) 20/10/86 حجت‌الله فضلی باقرالعلوم (ع) دکتر سید حسین فلاح زاده دکتر حسین ایزدی
مناسبات کلام و سیاست در عصر اول عباسی 23/6/87 علی رمضانی باقرالعلوم (ع) دکتر سید حسین فلاح زاده دکتر غلامرضا بهروز لک
سیره نظامی امام علی (ع) 25/10/86 یدالله حاجی‌زاده باقرالعلوم (ع) دکتر سید حسین فلاح زاده دکتر حسن حضرتی
شیعه در دوره دوم خلافت عباسی 25/6/87 قهرمان کرمی باقرالعلوم (ع) دکتر سید حسین فلاح زاده دکتر حسین ایزدی
سیره آموزشی و تربیتی امام علی (ع) 25/6/1388 زهرا احمدی نسب باقرالعلوم (ع) دکتر سید حسین فلاح زاده دکتر علی ستاری
سیاست عباسیان در قبال مسیحیان 15/11/88 رحمان فتاح زاده باقرالعلوم (ع) دکتر سید حسین فلاح زاده دکتر حسین ایزدی
سیره امنیتی و اطلاعاتی رسول خدا (ص) 20/6/87 محمدرضا فرخی باقرالعلوم (ع) دکتر سید حسین فلاح زاده دکتر محمدرضا جباری
آل‌بویه و مسئله مشروعیت 14/6/89 ابوالفضل ربانی باقرالعلوم (ع) دکتر سید حسین فلاح زاده دکتر محسن مهاجر نیا
سیاست‌های خلافت اموی در برگزاری حج 10/6/89 احمد عالمی فرد باقرالعلوم (ع) دکتر سید حسین فلاح زاده دکتر حسین ایزدی
بررسی سیر تاریخی نگاه مورخان اهل سنت به حضرت فاطمه تا قرن هفت 25/6/89 فاطمه موسوی باقرالعلوم (ع) دکتر سید حسین فلاح زاده دکتر زهرا روح‌اللهی امیری
حیات علمی و فرهنگی شیعیان در دوران معاصر افغانستان 13/6/89 علیجان سعیدی باقرالعلوم (ع) دکتر سید حسین فلاح زاده دکتر عبدالمجید ناصری
نقش سیاسی و فرهنگی بهاییت در دوره پهلوی اول 15/6/89 مجید باقریان باقرالعلوم (ع) دکتر سید حسین فلاح زاده احمد احسانی
وضعیت سیاسی اجتماعی شیعیان عراق در دوره حزب بعث 25/6/88 ابرار حیدری باقرالعلوم (ع) دکتر سید حسین فلاح زاده احمد سعدی
مراسم حج در دوره اول عباسی 12/11/90 عباس موحدی نیا باقرالعلوم (ع) دکتر سید حسین فلاح زاده دکتر محمدرضا جباری
نگرش به مهدویت در عصر صفویان 11/11/91 محمدجواد صداقت باقرالعلوم (ع) دکتر سید حسین فلاح زاده دکتر نعمت‌الله صفری
نقش عبدالله بن عباس در تحولات عصر خلفا 12/11/91 حسین حمزه باقرالعلوم (ع) دکتر سید حسین فلاح زاده دکتر حسین ایزدی
نقش زنان در جنگ‌های صدر اسلام تا آغاز امویان 10/11/91 سیده بتول مدنی باقرالعلوم (ع) دکتر سید حسین فلاح زاده دکتر زهرا روح‌اللهی امیری
نقش آل‌بویه در رفاه و امنیت عمومی 14/6/89 قاسم یزدی باقرالعلوم (ع) دکتر سید حسین فلاح زاده دکتر الله‌اکبری
پوشش و تغذیه در سیره نبوی 18/6/89 امیرعلی حسن لو باقرالعلوم (ع) دکتر سید حسین فلاح زاده دکتر محسن الویری
بررسی سیره آموزشی پیامبر اسلام 10/10/1390 سید یوسفعلی موسوی باقرالعلوم (ع) دکتر سید حسین فلاح زاده دکتر علی ستاری
رسول خدا و مدیریت حل تنش‌های مدینه 10/11/1390 حسین قاضی خانی باقرالعلوم (ع) دکتر سید حسین فلاح زاده دکتر سید محمدحسین هاشمیان
سیره اطلاعاتی و امنیتی امام علی (ع)   اکبری باقرالعلوم (ع) دکتر سید حسین فلاح زاده دکتر محمد ستوده

حیات سیاسی و فرهنگی

ابن تیمیه

15/11/1388 علی پور باقرالعلوم (ع) دکتر سید حسین فلاح زاده دکتر محمدجعفر علمی

تشیع ری از ابتدا تا پایان

آل‌بویه

30/6/87 فاطمه اسماعیلی باقرالعلوم (ع) دکتر سید حسین فلاح زاده دکتر حسین ایزدی
بنی امیه در روایات معصومین 30/1/94 مرضیه کاظمی باقرالعلوم (ع) دکتر سید حسین فلاح زاده دکتر زهرا روح‌اللهی امیری
جایگاه و حقوق زنان در عصر صفویه بر اساس سفرنامه‌های خارجی 20/2/94 فاطمه احمدی باقرالعلوم (ع) دکتر سید حسین فلاح زاده دکتر زهرا روح‌اللهی امیری
سیره اقتصادی امیرالمؤمنین در تولید شهریور 93 مصطفی کریمی باقرالعلوم (ع) دکتر سید حسین فلاح زاده دکتر هادی عربی
قضا در تاریخ اسلام تا سال 40 1386 محمدتقی نبوی جامعه المصطفی دکتر سید حسین فلاح زاده دکتر محمود حکمت نیا
سیره بهداشتی معصومین 1389 مهدی کرمانی پیام نور قم دکتر سید حسین فلاح زاده دکتر خسرو بیگی
دولت‌های شیعی جنوب هند 1388 جلال غلمانی پیام نور قم دکتر سید حسین فلاح زاده دکتر خسرو بیگی

 

عنوان پایان‌نامه ارشد

 

تاریخ دفاع

 

نام دانشجو

 

دانشگاه

محل تحصيل دانشجو

استاد راهنما استاد مشاور
منبع‌شناسی تاریخ طبری 25/6/85 معصومه اختیاری باقرالعلوم (ع) دکتر حسن حضرتی دکتر سید حسین فلاح زاده
دیدگاه معاصرین اهل سنت د درباره رخداد عاشورا 29/1/89 شهربانو نادری باقرالعلوم (ع) دکتر عبدالمجید ناصری دکتر سید حسین فلاح زاده
مزدکیان در سه قرن نخستین اسلامی 13/11/89 سید جواد موسوی بردکشکی باقرالعلوم (ع) دکتر حسین ایزدی دکتر سید حسین فلاح زاده
اندیشه‌های تاریخی علامه طباطبایی 23/12/89 حسن احمدیان دلاویز باقرالعلوم (ع) دکتر محسن الویری دکتر سید حسین فلاح زاده
تأثیر ظلم در فروپاشی جوامع از دیدگاه سنت‌های الهی 4/11/90 مهدی محمدی باقرالعلوم (ع) دکتر محسن الویری دکتر سید حسین فلاح زاده
جریان‌شناسی غلو در کوفه تا نیمه قرن دوم هجری 30/6/90 مجید احمدی کچایی باقرالعلوم (ع) دکتر نعمت‌الله صفری دکتر سید حسین فلاح زاده
تأثیر فرهنگ ایرانی و آموزه‌های شیعی در مراسم آل‌بویه 13/6/88 احمد فلاح زاده باقرالعلوم (ع) دکتر محسن الویری دکتر سید حسین فلاح زاده
تاریخ اجتماعی شیعیان در دوره تیموریان 92 مهدی یکه خانی باقرالعلوم (ع) دکتر محسن الویری دکتر سید حسین فلاح زاده
حج در دوره صفویه 30/10/91 معصومه کامکار باقرالعلوم (ع) دکتر حسن زندیه دکتر سید حسین فلاح زاده
امام خمینی (ره) و احیای تمدن اسلامی 11/6/89 یحیی زینالی باقرالعلوم (ع) دکتر علیرضا واسعی دکتر سید حسین فلاح زاده
امام علی (ع) و جنگ روانی 15/11/87 زهرا پاکدل باقرالعلوم (ع) دکتر اصغر قائدان دکتر سید حسین فلاح زاده
تاریخ تشیع قم تا پایان دوره صفوی 15/11/1387 مریم سادات قدمی باقرالعلوم (ع) دکتر محسن الویری دکتر سید حسین فلاح زاده

 

 

9- نظارت بر پروژه‌های علمی و ارزیابی آن‌ها:

 

 

ردیف عنوان فعالیت

محل انجام فعالیت

تاریخ انجام فعاليت

شروع پایان
1 نظارت و ارزیابی علمی پروژه «سیره سیاسی نبوی» که به‌صورت متن درسی توسط دکتر فراتی فراهم آمد پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی 2/2/1387 1/4/1387
2 نظارت و ارزیابی علمی پروژه «تاریخ‌نگاری در کرمان» از دانشگاه شهید باهنر کرمان دانشگاه شهید باهنر کرمان 20/1/1387 13/6/1387
3 نظارت و ارزیابی علمی پروژه رویارویی ارزش‌های دینی و سنت‌های جاهلی (واقعه حره) تألیف دکتر واسعی پژوهشکده تاریخ و سیره 3/9/1388 5/11/1388
4 نظارت و ارزیابی علمی پروژه «ایران و تشیع» دکتر محرمی مرکز مطالعات و پاسخ‌گویی به شبهات حوزه 14/9/1391 29/11/1391
5 نظارت و ارزیابی علمی مجموعه مقالات حیات حکمت و حکومت پیامبر (ص) پژوهشکده تاریخ و سیره مهرماه 1389 آذرماه 1389
6 ارزیابی علمی کتاب «پژوهشی پیرامون جابر بن یزید جعفی» برای جشنواره فارابی جشنواره فارابی 16/5/1390 25/5/1390
7 ارزیابی کتاب «چهل‌چراغ طاغوت شکن (زندگی چهل مجتهد مبارز عراق)» برای جامعه المصطفی جامعه المصطفی پاییز 1389 21/12/1389
8 ارزیابی کتاب «مناسبات اهل‌بیت با ایرانیان» تألیف آقای دکتر سامانی پژوهشکده تاریخ و سیره    
9 ارزیابی فصولی از 7 کتاب: جغرافیای ارمینیه، دولتمردان شیعی، نهاد ولایتعهدی، سیاست‌های مالی و... پژوهشکده تاریخ و سیره    
10

ارزیابی و نظارت علمی کتاب «تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان»

دکتر حاجی‌زاده

پژوهشکده باقرالعلوم 1391 1392

 

 

10– سخنرانی علمی در مراکز دانشگاهی و مصاحبه با رسانه‌ها:

 

- کارشناس برنامه تاریخی دیار سلمان رادیو معارف از بهار سال 91 تا زمستان 93 که به ارائه 120 برنامه هفتگی منتهی شد (در این برنامه مستمر تاریخ ایران از عصر باستان تا پایان صفویه به‌صورت تحلیلی موردبررسی قرار گرفت) بخشی از فایل‌های آن روی سایت رادیو معارف قرار دارد و قرار است مجموعه آن با همکاری دانشگاه باقرالعلوم به‌صورت کتاب مجازی منتشر شود.

 

- سخنرانی در دانشگاه قم با عنوان: زمینه‌ها و علل گرایش ایرانیان به اسلام در قرون نخستین اسلامی (سال 1384)

- سخنرانی در دانشگاه آزاد ابرکوه با عنوان: تأثیر هجرت امام رضا (ع) به ایران بر تشیع ایرانیان (سال 1386)

سخنرانی در جمع معاونین فرهنگی دانشگاه‌ها با عنوان هویت بخشی در سیره رسول خدا (ص)

مشهد، زمستان 1391

سخنرانی در جمع معاونین فرهنگی دانشگاه‌ها با عنوان هویت و ایران باستان، گرگان، دانشگاه گلستان

برگزاری کارگاه یک‌روزه برای اساتید معارف دانشگاه علوم پزشکی شیراز و غیره با عنوان: تعامل یا تقابل ایران، اسلام و اعراب، شیراز، زمستان 1393

سخنرانی در نشست فرهنگیان و معلمین شهرستان ابرکوه، زمستان 1392 با عنوان: اصول حاکم بر سیره رسول خدا (ص)

سخنرانی در جمع دانشجویان دانشگاه رفسنجان با عنوان: ایران باستان کاستی‌ها امتیازات، دانشگاه رفسنجان، 1391

سخنرانی در نشست اساتید بسیجی با عنوان: تمدن ایران در عصر صفویه، قم، هتل خورشید،1392

- مصاحبه با روزنامه قدس با عنوان: عاشورا، امام حسین (ع)، عقل‌گرایی (سال 1384)

- مصاحبه با شبکه چهار در مجموعه: سیره سیاسی پیامبر اسلام (سال 1386)

- مصاحبه با شبکه چهار در برنامه‌ای مرتبط با عاشورا (مجموعه آن در دست چاپ است)

- مصاحبه با روزنامه قدس با عنوان صلح امام حسن (ع) سال 1388

- مصاحبه با مجله جهاد دانشگاهی با موضوع: ایرانیان و قیام امام حسین (ع) سال 1388

 

11– مسئولیت‌های علمی و اجرایی:

- همکاری پژوهشی با مرکز اسناد انقلاب اسلامی تهران سال‌های 1364 تا 1367

- همکاری پژوهشی با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تهران 1371 تا 1374

-عضو هیئت‌علمی گروه تاریخ دانشگاه باقرالعلوم (ع) (از سال 1374 تاکنون)

- مدیر گروه تاریخ دانشگاه باقرالعلوم (ع) طی چند نوبت (از 1374 به بعد)

- عضو گروه تاریخ پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی از سال 1380 تا 1391

- معاونت پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه از سال 1380 تا 1386

- مدیر گروه تاریخ دانشنامه فرهنگ فاطمی (س) (پژوهشگاه) از سال 1382 تا 1387

- مدیر گروه تاریخ دانشنامه قرآن‌شناسی (پژوهشگاه) به مدت دو سال

-عضو شورای علمی مرکز تخصصی تاریخ حوزه علمیه قم و مدرس آن مرکز

-عضو مؤسس انجمن تاریخ‌پژوهان حوزه علمیه قم

-عضو هیئت تحریریه فصلنامه " تاریخ اسلام "

- عضو هیئت‌امنای انجمن ایرانی تاریخ اسلام (زیر نظر وزارت علوم) یک دوره

- عضو گروه تألیف کتب درسی تاریخ وزارت آموزش‌وپرورش به مدت دو سال

- عضو هیئت تحریریه مجله انجمن ایرانی تاریخ اسلام

- عضو کارگروه هویت معاونت فرهنگی وزارت علوم و تحقیقات طی سال‌های 90 تا 92

- عضو شورای پژوهشی پژوهشکده تاریخ و سیره پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

 

12- سفرهای علمی و زیارتی به خارج از کشور:

 

- سفر زیارتی به عربستان (حج عمره) تابستان 1386

- سفر به هندوستان (دهلی، آگرا، لکنو، حیدرآباد) بهار 1387

- سفر به اتریش (وین، لینز، سالزبورگ) بهار 1388

- سفر به آلمان (مونیخ، برلین، لایپزینگ، ویتنبرگ، هامبورگ) بهار 1388

- سفر زیارتی به عربستان (حج عمره) تابستان 1389

-سفر زیارتی به عراق زمستان 1388

- سفر به روسیه (مسکو، سن پترزبورگ، ...) تابستان 1389

- سفربه بلاروس (مینسک) تابستان 1389

-سفر حج تمتع به عربستان، تابستان 1394

 

13- ارائه پیشنهاد و طرح‌های علمی:

-     پیشنهاد برگزاری سمیناری به مناسبت هزاره ابن مسکویه به پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در سال 1378 که به انجام رسید.

-     پیشنهاد و ارائه طرح تهیه دانش‌نامه سیره نبوی (ص) به پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی که اکنون در حال نگارش است.

 

استاد حوزه علمیه خواهران گفت: بحث اشتغال زنان در جامعه نباید باعث تضعیف و کمرنگ شدن فرهنگ عفاف و حجاب شود.

امروزه پوشش نامناسب در شهر به حدی رواج یافته و عفت عمومی را در تنگنا قرار داده است که گاهی شرم در چهره‌ی مردان و زنان مومن به اشک تبدیل شده و انگیزه‌ی رفتن از پیاده‌روی‌های شهر را از آنان می‌گیرد.

مدیرکل امور زنان وزارت آموزش و پرورش گفت: قرار است در سال تحصیلی آینده پوشش تحصیلی دختران بازمانده از تحصیل افزایش یابد.

دبیرخانه نخستین جشنواره «زن، خانواده و رسانه» اعلام کرد با توجه به استقبال روزنامه نگاران و خبرنگاران جهت شرکت در جشنواره، زمان ارسال آثار تا پایان مرداد تمدید شد.

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: بررسی لوایح حوزه زنان در مجلس تا پایان مرداد در دستور کار مجلس قرار دارد.

مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده آموزش وپرورش با بیان اینکه عدالت جنسیتی در آموزش دختران مناطق محروم در دستور کار است، گفت: آموزش و پرورش زمینه ایفای مطلوب نقش اجتماعی زنان را فراهم کرده است.

دوشنبه, 04 مرداد 1395 ساعت 18:38

اولین جشنواره عکس حجاب و دختران جوان

اولین جشنواره و نمایشگاه عکس «حجاب و دختران جوان»ویژه‌ عکاسان با حجاب «ویژه‌ بانوان» در مجموعه فرهنگی یادمان شهدای هقتم تیر«سرچشمه» برگزار می شود.

این نشست با حضور دکتر منصور اتحادیه، دکتر زهرا شجاعی و برخی اساتید دیگر و با حضور منوچهر نظری مولف کتاب به همت انجمن زنان پژوهشگر تاریخ برگزار می شود.

 

 

نمایشگاه هنر «سیلک اسکرین» زنان مسلمان توسط مرکز بهداشت اجتماعی جنوبی ریوردیل و با هدف مقابله با اسلام‌هراسی، در موزه گاردینر برگزار شد.

حجت‌الاسلام رستم‌نژاد درباره فتوای آیت‌الله مکارم که در خصوص حجاب زنان مسلمان در کشور ترکیه صادر شده است، گفت: این فتوا شاذ نیست، بسیار مقید بوده و از طریق قرآن و حدیث اثبات می‌شود.

صفحه1 از3