04 مهر 1396 ساعت 23:51

خانواده حضرت زینب(س) در کربلا/ شرط ازدواج حضرت زینب(س) صحت تاریخی دارد؟

نوشته شده توسط دانشنامه زن مسلمان
یکی از فرزندان عبدالله و زینب کبری سلام‌الله‌علیها، ام‌کلثوم است که به همراه همسرش در کربلا حضور داشت. آن‌چه در مورد او نقل شده، ماجرای خواستگاری معاویه از طریق مروان برای فرزندش یزید از او است که حضرت زینب سلام‌الله‌علیها به مروان می‌گویند: امر این دختر با دایی او است و او را به امام حسین علیه‌السلام ارجاع می‌دهند.

سال گذشته در آستانه محرم و برای شناخت تحلیلی و عمقی اتفاقات، افراد و وقایعی که در این ایام نقل محافل مذهبی و دینی است، مهرخانه سلسله‌بحث‌هایی را از منظر زنان و خانواده و در موضوعات گوناگون با حجت‌الاسلام حمید احمدی‌جلفایی؛ دانش‌آموخته فقه و اصول، نویسنده کتاب‌های «صحیفه فاطمیه»، «حجاب برتر» و مدیر پژوهش «موسوعه حجاب و عفت» داشته تا صحت و سقم تاریخ شفاهی مرسوم را دریافته و این واقعه عظیم را واقعی‌تر و به دور از بدعت‌ها و جانب‌داری‌ها، درک کنیم. امسال، برای مرور آن‌چه به طور تفصیلی عنوان شده بود، نگاهی داریم به اهم مسائل مطرح‌شده در گفت‌وگوها.

به گزارش مهرخانه، روز چهارم درخصوص خانواده عبدالله بن جعفر طیار؛ همسر حضرت زینب سلام‌الله‌علیها و نیز فرزندان ایشان، با حجت‌الاسلام حمید احمدی‌جلفایی گفت‌وگو کردیم که خلاصه آن را در ادامه می‌خوانید. همچنین برای مطالعه متن اصلی و تقصیلی این گفت‌وگو می‌توانید به لینک‌ زیر مراجعه کنید.

 
خانواده عبدالله بن جعفرطیار
فرزندان عبدالله
-    ام‌کلثوم:
یکی از فرزندان عبدالله و زینب کبری سلام‌الله‌علیها، ام‌کلثوم است که به همراه همسرش در کربلا حضور داشت. آن‌چه در مورد او نقل شده، ماجرای خواستگاری معاویه از طریق مروان برای فرزندش یزید از او است که حضرت زینب سلام‌الله‌علیها به مروان می‌گویند: امر این دختر با دایی او است و او را به امام حسین علیه‌السلام ارجاع می‌دهند. هرچند با وجود شرایط به ظاهر مناسبی که مروان بیان می‌کند، امام علیه‌السلام در پاسخ می‌گویند که او با پسرعمویش قاسم بن محمد بن جعفر ازدواج کرده است.

-    عون:
در کتب تاریخی دو فرزند به نام عون برای عبدالله ذکر شده است که مادر یکی زینب سلام‌الله‌علیها و مادر دیگری جمانه بود؛ در برخی کتب آمده‌ است که به یکی عون اکبر و به دیگری عون اصغر می‌گفتند، اما معلوم نیست کدام‌یک از این دو، فرزند حضرت زینب سلام‌الله‌علیها بود و کدام‌یک در کربلا حضور داشت. نکته مسلم آن است که یکی از این دو عون، در کربلا شهید شده است و دیگری در واقعه حره، در مدینه.

-    محمد:
محمد یکی دیگر از فرزندان عبدالله است که قطعاً در کربلا شهید شده است. در زیارت ناحیه مقدسه می‌خوانیم: «السَّلَامُ عَلَی مُحَمَّدِ بْنِ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ جَعْفَرٍ الشَّاهِدِ مَکانَ أَبِیهِ وَ التَّالِی لِأَخِیهِ وَ وَاقِیهِ بِبَدَنِهِ لَعَنَ اللَّهُ قَاتِلَهُ عَامِرَ بْنَ نَهْشَلٍ التَّمِیمِی»؛ سلام بر محمد بن عبدالله بن جعفر که به جای پدرش و پشت سر برادرش به شهادت رسید و لعن خداوند بر قاتل او عامر بن نهشل تمیمی. در مورد مادر محمد اتفاق وجود ندارد که آیا زینب سلام‌الله‌علیها بود یا زن دیگری به نام حوصاء.

-    ابوبکر: فرزند دیگر عبدالله، ابوبکر است که او نیز بنابر گزارش کتب تاریخی جزو گروه سوم از شهدای کربلا بوده است که به میدان رفته و شهید می‌شود. با این وجود برخی منابع تصریح دارند که ابوبکر بن عبدالله در کربلا شهید نشده و در واقعه حره به شهادت رسیده است. در مورد مادر ابوبکر سخنی گفته نشده است.

-    حسین:
حسین بن عبدالله بن جعفر مطابق اقوال در کربلا به شهادت رسید، اما سندی مبنی بر این‌که مادر او کیست وجود ندارد.

-    قاسم:
قاسم بن عبدالله بن جعفر از اسرای کربلا بوده است و مستندی درباره نام مادر او وجود ندارد، اما احتمال آن وجود دارد که با قاسم بن محمد که به عنوان همسر ام‌کلثوم گفته شده است، اشتباه شده باشد.

زینب سلام‌الله‌علیها، همسر عبدالله
-    شبهه خواستگاری زینب سلام‌الله‌علیها از حضرت رسول صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم:
چنین ماجرایی هیچ اصلی در منابع ندارد و ساختگی است و این ازدواج در زمان امامت حضرت علی علیه‌السلام صورت گرفته است.

 
-    شبهه شرط همراهی امام حسین علیه‌السلام در زمان خواستگاری: اصلاً ماجرای خواستگاری حضرت زینب سلام‌الله‌علیها در منابع ذکر نشده و تنها آمده است که همسر ایشان عبدالله بن جعفر طیار است. نکات قابل تأملی که وجود دارد آن است که هم بعید است که حضرت زینب سلام‌الله‌علیها بدون اذن همسر خود، با نادیده گرفتن و زیرپاگذاشتن یکی از مهم‌ترین اصول خانواده که اسلام بدان تأکید دارد، در کربلا و همراه امام حسین علیه‌السلام حاضر باشد و هم بعید است که شخصیتی مانند عبدالله بن جعفر که توصیف فراوانی از کمالات او در کتب تاریخی صورت گرفته، بدون هیچ دلیلی، در چنین حادثه‌ای امام حسین علیه‌السلام را تنها گذاشته باشد.
 
 
منبع: مهرخانه
 
خواندن 280 دفعه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید