شنبه, 29 آبان 1395 ساعت 13:41

برپایی 12 کارگاه تخصصی روش‌شناسی پژوهش‌های دینی در جامعه الزهراء(س)

نوشته شده توسط دانشنامه زن مسلمان

معاون پژوهش جامعه الزهرا(س) از برپایی 12 کارگاه تخصصی روش‌شناسی پژوهش‌های دینی در جامعه الزهراء(س) در سال 94 و سال جاری خبر داد.

سیده سعیده غروی، معاون پژوهش جامعه الزهرا(س) در گفت و گو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) گفت: برای تقویت روحیه پژوهش همچنین ارتقاء دانش پژوهش، یکسری کارگاه‌ها و دوره‌های ویژه و تخصصی در این زمینه از سال 94 در جامعه الزهرا(س) آغاز شد و در سال 95 نیز با رویکردی پژوهشی‌تر اجرا کرده‌ایم.


وی افزود: برگزاری کارگاه‌های کارورزی و پژوهشی چون؛ بهره‌گیری از روش‌شناسی معاصر در پژوهش‌های دینی، بهره‌گیری از روش تحقیق پیشرفته با رویکرد علوم اجتماعی، از روش تحقیق پیشرفته با رویکرد فقهی، روش تحقیق پیشرفته با رویکرد سایر علوم اسلامی از فعالیت‌های پژوهشی است که برای استادان، طلاب و پژوهشگران این نهاد علمی حوزوی انجام شده است.
غروی تصریح کرد: برگزاری کارگاه‌های روش مقاله و دانشنامه‌نویسی، برگزاری کارگاه تحقیق موضوعی در قرآن کریم البته با رویکرد روش تحقیق تخصصی در ریزموضوعات از دیگر کارهایی است که انجام شده و با رویکرد پژوهشی‌تر در حال انجام است.


این قرآن‌پژوه تاکید کرد: یکی از آسیب هایی که در فعالیت‌های پژوهشی دیده می شود این است که این مسایل به صورت کلیات مطرح می‌شود در صورتی که باید تحقیقات جزیی به گونه‌ای انجام شود که بتوان از دل آن نظریاتی تولید کرد که به عنوان دستورالعمل در اختیار جامعه قرار گیرد.


وی افزود: مثلا در مسایل اقتصادی، کلیات بسیار مورد توجه قرار گرفته و به آن پرداخته شده است، مثلا اینکه ربا حرام است و یا پرداخت وجوهات شرعی واجب و ... ولی کمتر جزئیات آن مورد بحث قرار گرفته است که مثلا نظام اقتصادی کشور برای رهاشدن از ربا چه راهی را باید طی کند.


غروی عنوان کرد: البته تلاش ما در پایان‌نامه‌ها و موضوعات تحقیقی ورود به دایره این مسایل بوده است از جمله اینکه کلان‌پروژه بررسی فقهی برخی گزاره‌ها و موضوعات بانکی بدون ربا را در دستور کار داریم. 

 

 

خواندن 338 دفعه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید